Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nedávný blog o výběru notebooku pro švagrovou - a to opravdu o snaze najít vhodné řešení místo bezmyšlenkovité koupě nejlesklejšího plastu s win10 - mně velice pripoměl moje "trable" s výběrem 12V DC - 240V AC měniče napětí (aka. invertoru). Mimochodem, účel je pohánět elektrické nářadí při práci na autě - na to by se ideálně hodil "cordless 18V" systém, ale každý výrobce má svůj a ještě ho čas od času změní, na takový vendor lock-in z vysoka kašlu.
Stačilo se zmínit, že shánim měnič napětí na 240V a už se na mě hrnuli "odpovědi": hlavně nekupuj nic z Číny, kup to v Českém kamenném obchodě a nic neřeš, tohle není sranda, 240V tě může zabít jak nic, hlavně to pak používej uzemněný atd. ... a to jsem se vlastně pouze ptal jestli mně bude stačit "modifikovaná sinusoida" (tzn. obdelníčky) nebo "čístá sinusoida" (opravdu sinusoida).
A co to vlastně prodávají v tom českém kamenném obchodě? Přenálepkovanou čínu, nic jiného. Carclever, carspa, solar-tronics a řada dalších značek .. není nic jiného než carspa.cn s ruznýma nálepkama (a cenovkama, samozřejmě). Nakonec jsem koupil v Česku (obchod sampro - opravdu fajn, jako jedni z mála neměli problém poslat reálné fotky a další info; z doporučovaného obchodu ASPA se ani neobtěžovali odpovědět na email) - proč ne když to příjde rychleji než z Číny, cena dobrá ... a vlastně ani jinde než v Česku přímo CarSPA snad ani koupit nejde (na webu carspa.cn je minimální odběr 5 kusů). Hlavně me přesvědčilo, že se nejedná o přenálepkování ale o "hrdou čínu".
Co mě určitě nepřesvědčilo, tak onen falešný pocit sucha a bezpečí, vždyť CE (aka. China Export) na krabičku napíše kdokoliv, to stejné platí o "prohlášení o shodě".
Realný rozdíl při nákupu v EU místo Aliexpressu je pouze v tom, že pokud mě to zabije, tak může dovozce do EU teoreticky zaplatit pokutu. Výrobek je to ten stejný - resp. přímo CarSpa bude mít nejspíš striktnější kontrolu kvalitu, protože se jedná o jejich vlastní značku.
EZÚ na svých stránkách "o bezpečnosti" radí pouze hlídat si značku CE - k smíchu.
O to vtipnější je, že na internetu existuje databáze zařízení otestovaných právě v EZÚ: http://certificates.iecee.org (vlastně se jedná o takovou tajnou databázi, kterou jsem našel pouze díky odkazu v nějakém asijském IECEE test reportu). A tohle je přesně to co mě jako zákazníka, který řeší jestli ho zařízení zabije nebo ne, zajímá: tady máme seznam výrobků, které jsme opravdu otestovali. Mimochodem, žádný 12V DC -> 240V AC invertor jsem v té databázi nenašel :).
disclaimer: Mé poznámky k bezpečnosti neberte vážně, já jsem tim invertorem s klidným svědomím poháněl úhlovou brusku, která házela jiskry do vylitého oleje.
Měnič má na výstupu proudový chránič a řadu dalších ochran (RCD tester nemám, ale vyskratování země s fází přes odpor měnič ihned vypne), zpětný proud měnič na chvíli vypne, atd. Obecně co se týká bezpečnosti tak to funguje mnohem líp než rozvody u mě v bytě - když jsem pro porovnání testoval moje rozvody, tak jsem zjistil nejen že nikde nemám RCD ale dokonce v koupelně zásuvka na pračku neměla zapojenou zem .. tolik pro porovnání.
Když už to budeš používat, tak proboha pouze uzemněné.
Uzemnění teoreticky pomůže ve dvou případech "chyba před RCD (proudový chránič)" nebo "rozbitý přívodní kabel k napájení, který povede k tomu, že se fáze spojí s (opravdovou) zemí".
První případ - tady se spoléháme na to že uzemnění "odvede" proud do země místo do člověka, který se invertoru "špatně" dotkne, pokud dojde k hodně specifické chybě - OK, ale vzhledem k tomu, že se tím chyba zamaskuje, tak mně to také příjde do značné míry jako "safety theatre", ale dobře.
Ten druhý případ je zajímavější - co se stane pokud nemáme uzemněno (zem invertoru není spojena s opravdovou zemí) a spojí se fáze-(člověk)-zěme ... nic, proud nepoteče, RCD nevypne, takže se časem může stát že nastane druhá chyba na přívodním kabelu a nastane situace fáze-(človek)-fáze, což není idealní. Při uzemnění, clověkem už v prvním případe půjde proud, ale spoléháme se na to že sepne RCD a všimneme si problému ... lépe je to vysvětleno tady. Jinýmy slovy, pokud budu pracovat v kaluži, tak bych měl podle pravidla měj vždy uzemněno správně hodit zemnící kabel do té kaluže.
Nevidím tedy problém používat invertor i bez uzemnění, ale samozřejmě je potřeba mít na paměti s čím má člověk co do činění, a že to opravdu zabít může (to platí samozřejmě i při použití uzemněného invertoru/generátoru). Otestovat, že opravdu funguje RCD vidím jako mnohem důležitější.
Obdelníčky jsou opravdu obdelníčky, které nemají se sinusoidu nic společného, i když ta reklamní lež "modified sine wave" opravdu funguje i na VŠ vzdělané kamarády (záleží na samplovací frekvenci vole hahaha). Mimochodem implementace té "modified sine wave" je opravdu přímočará - na výstupu je prostě stejnosměrný proud, který se akorát neustále "přepolovává" (tzn. obě fáze jsou živé - není nulák).
Funguje to super :) ... obdelníčky na pohánění elektrického nářadi stačí - zatím jsem zkoušel úhlovou brusku a rázový povolovák (oboje něco pod 1kW, invertor mám 1500W - peak 3kW) a celé to poháním z malinké autobarie pár desitek Ah, a při testu běžela 720W bruska několik minut v kuse bez problému.
Tiskni
Sdílej:
Jak je na tom ten invertor s efektivitou? Neveme si to moc?Nevim, neresim, bezi to vetsinou jen nekolik desitek sekund.
Koukal jsi na něco takovéhoto? https://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Free-Shipping-New-Automatic-90W-Universal-Power-Adapter-Car-Charger-For-Notebook-Laptopa-Gateway/32396305784.htmlPotrebuji minimalne 20* tak velky vykon ale. Pouzit DC-DC 12V -> 18V (nebo 20V), vytisknout si na 3d tiskarne obdobu baterky pro ruzne 18V cordless systemy a pohanet to z toho by slo (pokud tam uz nedavaji vyrobci pocitace, ktere jim kontroluji, ze naradi nabiji jejich baterka) .. ale delat by se mi s tim nechtelo.
Ja myslim ze motoru ve flexce je suma fuk jestli je tam obdelnik nebo sinus.Pokud je tam univerzální motor (tedy přesně univerzální komutátorový stroj), tak je celkem jedno, co do toho leze, teoreticky by stačil i stejnosměrný proud o hodnotě odpovídající RMS toho střídavého a o něco by se tím zvedla účinnost (jak v měniči, tak v i motoru). U zařízení s prostým spínačem by stejnosměrný proud stačil, ale zařízení, co mají regulaci otáček (vrtačky a spol.), většinou potřebují střídavý proud, protože regulace se typicky dělá triakem (i když existují i zařízení s usměrňobvačem a PWM regulací). Ty fungují naštěstí i s obdélníkem, i když se průběch charakteristiky poněkud mění (např. začátek je mnohem strmější a maximum je už někde v polovině).
a celé to poháním z malinké autobarie pár desitek Ah, a při testu běžela 720W bruska několik minut v kuse bez problému.Chudák
EZÚ na svých stránkách "o bezpečnosti" radí pouze hlídat si značku CE - k smíchu.
http://www.kverulant.org/kauza/jak-je-dulezite-nemit-filipa
?
Pak je ale otázka, proč takové faily dělají a hlavně proč do toho jdou tak vehementně a útočně.To jsem taky nechápal – přijde mi to jako profesionální kydači špíny, kteří si musí za každou cenu něco najít. A vzhledem k tomu, že IT rozumím víc, než těm jiným oborům, a zrovna se tam chovají takhle, tak to ve mě vyvolává nedůvěru a otázky, zda se jim dá věřit v oborech, o které se tolik nezajímám a nemám k nim tolik informací.
Selektivni uplatnovani zakonu neni mozne u jednotlivce a tim spise neni mozne u statu jako takoveho... proto leckde najdete značky "cesta se v zimě neudržuje", zatímco značku "daně v zimě neplatím" uvidíte málokde.