Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »... DISTNAME = freetype-2.6.2 ... SUBST_FILES.unpatented+= include/freetype/config/ftoption.h SUBST_SED.unpatented= -e 's!.*\#define TT_CONFIG_OPTION_BYTECODE_INTERPRETER.*!\/* \#define TT_CONFIG_OPTION_BYTECODE_INTERPRETER *\/!g' SUBST_SED.unpatented+= -e 's!.*\#define TT_CONFIG_OPTION_UNPATENTED_HINTING.*!\#define TT_CONFIG_OPTION_UNPATENTED_HINTING!g' SUBST_SED.unpatented+= -e 's!.*\#define FT_CONFIG_OPTION_SUBPIXEL_RENDERING.*!\#define FT_CONFIG_OPTION_SUBPIXEL_RENDERING!g' SUBST_STAGE.unpatented+= pre-configure SUBST_CLASSES += unpatentedBohužel proti verzi 2.6.2 nejde přímo aplikovat patches/patch-ab; je potřeba změnit následující v patch souboru
- -export-symbols $(EXPORTS_LIST) + # -export-symbols $(EXPORTS_LIST)na
# -export-symbols $(EXPORTS_LIST)
bmake mdi bmake install bmake print-PLIST > PLIST bmake update # nebo bmake replaceTeď už freetype v prefixu renderuje na první pohled stejně jako v systému. Voil...shit! Stále tam jsou drobné rozdíly v renderování! Takže nezbývá než postupný "bisect", nejdříve na úrovni verzí, pak na úrovni gitu (i tohle jde dát dokupy s pkgsrc) ... a viníkem je b0962ac34 (mezi verzemi 2.4.5 a 2.4.6). Dokonce nejsem první kdo si na tuhle změnu stěžuje. Naštěstí se jedná doslova o one-liner, takže přidat patch do graphics/freetype2 už je detail, a nebo klidně přímo do Makefile:
SUBST_FILES.revert_b0962ac34 += src/truetype/ttdriver.c SUBST_SED.revert_b0962ac34= -e 's!.*ttsize->root.metrics = ttsize->metrics;!!g' SUBST_STAGE.revert_b0962ac34= pre-configure SUBST_CLASSES += revert_b0962ac34Každopádně si ale správci a vývojáři freetype zaslouží respekt; už jen co se týká ABI/API kompatibility, kterou freetype dodržuje snad více než 10 let.
-- Check for working CXX compiler: /pkgsrc/devel/googletest/work/.cwrapper/bin/c++ -- broken CMake Error at /prefix/share/cmake-3.7/Modules/CMakeTestCXXCompiler.cmake:44 (message): The C++ compiler "/pkgsrc/devel/googletest/work/.cwrapper/bin/c++" is not able to compile a simple test program. It fails with the following output: Change Dir: /pkgsrc/devel/googletest/work/googletest-release-1.8.0/CMakeFiles/CMakeTmpTento problém jsem vyřešil nejškareději jak to jen jde a připravil si alias fixmagic_gcc48, kterým podle potřeby vynutím gcc48:
alias fixmagic_gcc48="export PATH=/prefix/gcc48/bin:\$PATH; export LD_LIBRARY_PATH=/prefix/gcc48/lib64:/prefix/gcc48/lib/gcc/x86_64-redhat-linux/4.8.5:\$LD_LIBRARY_PATH; export PS1=\"(gcc48) \$PS1\""
alias fixmagicbuild_firefox="export LDFLAGS=\"-ldl -lrt\"; export CPPFLAGS=\"-DLIBYUV_DISABLE_X86\""
alias compiz="rm -f /prefix/lib/libGL.* cd $HOME unset LD_LIBRARY_PATH /lib64/ld-linux-x86-64.so.2 --library-path /prefix/gcc48/lib64:/prefix/lib /prefix/bin/compiz --replace ccp "Ano, opravdu tam je rm -f /prefix/lib/libGL.*. Také compiz nepouštím z "naloadovaného" prefixu ale přes /lib64/ld-linux-x86-64.so.2 --library-path, díky tomu programy puštěné z compizu neběží implicitně v prefixu.
alias magic="export __OLD_PRE_MAGIC_PATH=\$PATH; export __OLD_PRE_MAGIC_MANPATH=\$MANPATH; export __OLD_PRE_MAGIC_PS1=\$PS1; export __OLD_PRE_MAGIC_PYTHONPATH=\$PYTHONPATH; export __OLD_PRE_MAGIC_GEM_HOME=\$GEM_HOME; export __OLD_PRE_MAGIC_LD_LIBRARY_PATH=\$LD_LIBRARY_PATH; export __OLD_PRE_MAGIC_LDFLAGS=\$LDFLAGS; export __OLD_PRE_MAGIC_CPPFLAGS=\$CPPFLAGS; export PATH=/prefix/bin:/prefix/sbin:\$PATH; export MANPATH=/prefix/man:\$MANPATH; export PS1=\"(magic) \$PS1\"; export PYTHONPATH=; export GEM_HOME=;" alias fixmagicbuild_firefox="export LDFLAGS=\"-ldl -lrt\"; export CPPFLAGS=\"-DLIBYUV_DISABLE_X86\"" alias fixmagic_gcc48="export PATH=/prefix/gcc48/bin:\$PATH; export LD_LIBRARY_PATH=/prefix/gcc48/lib64:/prefix/gcc48/lib/gcc/x86_64-redhat-linux/4.8.5:\$LD_LIBRARY_PATH; export PS1=\"(gcc48) \$PS1\"" alias unmagic="if [ -n \"\$__OLD_PRE_MAGIC_PATH\" ]; then export PATH=\$__OLD_PRE_MAGIC_PATH; export MANPATH=\$__OLD_PRE_MAGIC_MANPATH; export PS1=\$__OLD_PRE_MAGIC_PS1; export PYTHONPATH=\$__OLD_PRE_MAGIC_PYTHONPATH; export GEM_HOME=\$__OLD_PRE_MAGIC_GEM_HOME; export LD_LIBRARY_PATH=\$__OLD_PRE_MAGIC_LD_LIBRARY_PATH; export LDFLAGS=\$__OLD_PRE_MAGIC_LDFLAGS; export CPPFLAGS=\$__OLD_PRE_MAGIC_CPPFLAGS; unset __OLD_PRE_MAGIC_PATH; unset __OLD_PRE_MAGIC_MANPATH; unset __OLD_PRE_MAGIC_PS1; unset __OLD_PRE_MAGIC_http_proxy; unset __OLD_PRE_MAGIC_PYTHONPATH; unset __OLD_PRE_MAGIC_GEM_HOME; unset __OLD_PRE_MAGIC_LD_LIBRARY_PATH; unset __OLD_PRE_MAGIC_LDFLAGS; unset __OLD_PRE_MAGIC_CPPFLAGS; fi " alias ccsm="if [ -n \"\$__OLD_PRE_MAGIC_PATH\" ]; then PATH=/prefix/gcc48/bin:\$PATH LD_LIBRARY_PATH=/prefix/gcc48/lib64:/prefix/gcc48/lib/gcc/x86_64-redhat-linux/4.8.5:\$LD_LIBRARY_PATH ccsm else echo \"command not found :P. Use magic.\" fi " alias compiz="if [ -n \"\$__OLD_PRE_MAGIC_PATH\" ]; then echo \"don start compiz with magic. Compiz alias takes care of LD_LIBRARY_PATH etc.\" else rm -f /prefix/lib/libGL.* cd $HOME unset LD_LIBRARY_PATH /lib64/ld-linux-x86-64.so.2 --library-path /prefix/gcc48/lib64:/prefix/lib /prefix/bin/compiz --replace ccp fi " alias dbeaver="if [ -n \"\$__OLD_PRE_MAGIC_PATH\" ]; then PATH=/prefix/java/oracle-8/bin/ /path/to/dbeaver else echo \"command not found :P. Use magic.\" fi setxkbmap -option "grp:alt_shift_toggle,lv3:ralt_switch" "us,cz_qwerty"
Tiskni
Sdílej:
Bohužel docker/snappy/flatpak integraci vůbec neřeší a vlastně považují za úspěch že jdou jejich balíčky spustit na různých distribucíchMrkni na AppImage, tam mi integrácia napríklad témy funguje. Určite to nebude riešiť rovnaké vykresľovaním fontov, ale ja zas niesom taký detailista :) Keď by si to chcel predsa uzavrieť do kontaineru, tak by som použil Firejail. Riešenie od RedHat ako sa už stáva bežnou praxou sú stále nefunkčné.