V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Před rokem jsem tady na blogu psal o projektu sstream, který slouží k tunelování TCP přes SSH, a to i v případě kdy se jede přes "jumpbox", který zakazuje TCP forwarding a ani na něm nemáte shell. Sstream už funguje dost stabilně a jedu na něm 40 hodin týdně. Pokud pracujete ve firmě, kde máte vedle sebe na stole dva počítače, mezi nimi pouze takto omezené SSH a chcete rozjet synergy, sstream je přesně pro vás.
Něž se pustím do výčtu novinek, tak raději explicitně nápíšu že socat, ssh -L, -R nebo -D, ani ProxyCommand nestačí, protože v cestě je přísný jumpbox. Experimentoval jsem také s kombinací expect+socat. Takto jde sice vytvořit TCP spojení přes stdin a stdout, ale v určitých případech (např. vypnutí "serverové" části tunelu), klient dal posílá data, i když se jumpbox ptá znovu na heslo, a to pak může vést k zablokování účtu. Sstream toto řeši tak, že posílá data ve formátu "delka_dat\ndata\n" a tudíž klient hned detekuje, pokud druhá strana umřela a sám se ukončí.
Teď uz k novinkám v sstreamu. Za poslední pul rok je v repu asi šest commitů . Není to tim, že bych na sstream zapomněl, ale mě, ani ostatním uživatelům, na sstreamu nic nechybí
. Přibylo následující:
Krátka ukázka, jak se dá používat synergy mezi Windows a Linuxem přes sstream:
Tiskni
Sdílej: