Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Před rokem jsem tady na blogu psal o projektu sstream, který slouží k tunelování TCP přes SSH, a to i v případě kdy se jede přes "jumpbox", který zakazuje TCP forwarding a ani na něm nemáte shell. Sstream už funguje dost stabilně a jedu na něm 40 hodin týdně. Pokud pracujete ve firmě, kde máte vedle sebe na stole dva počítače, mezi nimi pouze takto omezené SSH a chcete rozjet synergy, sstream je přesně pro vás.
Něž se pustím do výčtu novinek, tak raději explicitně nápíšu že socat, ssh -L, -R nebo -D, ani ProxyCommand nestačí, protože v cestě je přísný jumpbox. Experimentoval jsem také s kombinací expect+socat. Takto jde sice vytvořit TCP spojení přes stdin a stdout, ale v určitých případech (např. vypnutí "serverové" části tunelu), klient dal posílá data, i když se jumpbox ptá znovu na heslo, a to pak může vést k zablokování účtu. Sstream toto řeši tak, že posílá data ve formátu "delka_dat\ndata\n" a tudíž klient hned detekuje, pokud druhá strana umřela a sám se ukončí.
Teď uz k novinkám v sstreamu. Za poslední pul rok je v repu asi šest commitů . Není to tim, že bych na sstream zapomněl, ale mě, ani ostatním uživatelům, na sstreamu nic nechybí
. Přibylo následující:
Krátka ukázka, jak se dá používat synergy mezi Windows a Linuxem přes sstream:
Tiskni
Sdílej: