Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
"Trochu" jsem bojoval s kompilací pitivi z gitu na Ubuntu 12.10 (a podobně by to šlo na jiných distribucích s gstreamer-1.0). Hlavně kvuli zastaralým informacím na wiki a problémum s pygobject. Jasně, dá se použít automatický build script který je v gitu pitivi, ale ten instaluje vlastní pygobject (python-gi) i když je kompatibilní verze už v systému. Tady je návod krok po kroku na manuálni build.
Problém s PyGObject je ten, že se spoléhá na extend_path z pkgutil pro nalezení overrides modulů nainstalovaných zvlášť. Na tohle se extend_path zrovna nehodí, protože aby fungoval pořádně musí buď být __init__.py stejný ve všech cestách, a nebo se musí na 100% zajistit, aby PyGObject byl vždy v sys.path (sys.path se nastavuje z PYTHONPATH apod.) před overrides moduly.
Ještě před vlastním návodem na kompilaci pitivi, demonstrace problému s extend_path:
path1/nasbalik/__init__.py path1/nasbalik/a.py path2/nasbalik/b.py
I když v __init__.py v path1 použijeme extend_path, tak se modul b nestane součástí package "nasbalik" - což je imho škoda a klidně by se tady python mohl spoléhat jen na cestu a nevyžadovat __init__.py (protože i kdyby tam byl, tak se stejně ignoruje): Takže je potřeba, aby __init__.py byl v obou cestách, jenže:
path1/nasbalik/__init__.py path1/nasbalik/a.py path2/nasbalik/__init__.py path2/nasbalik/b.py
V tomto případě je zase problém že záleží na pořadí v sys.path který __init__.py se použije. Napadá mě vyžadovat, aby overrides moduly, které jsou nainstalovány mimo adresář PyGObject, vytvořily symlink na __init__.py v PyGObject. Idealní řešení by bylo použít namespace packages (PEP-420) z python 3.3.
No dobře, dost stěžování, teď už ten návod.
Nainstalujeme závislosti:
apt-get install git libgirepository1.0-dev automake libtool python-dev libgstreamer-plugins-bad1.0-dev libgstreamer-plugins-base1.0-dev libgstreamer1.0-dev libgstreamer1.0-0 python-gi-dev gtk-doc-tools gnome-doc-utils gir1.2-goocanvas-2.0-9 gstreamer1.0-plugins-good gstreamer1.0-plugins-base gstreamer1.0-plugins-bad gstreamer1.0-alsa gstreamer1.0-pulseaudio
Nainstalujeme pygobject overrides modul pro gstreamer: gst-python
git clone git://anongit.freedesktop.org/gstreamer/gst-python cd gst-python ./autogen.sh # no need for prefix as we wont install make
gst-editing-services z gitu:
git clone git://anongit.freedesktop.org/gstreamer/gst-editing-services cd gst-editing-services ./autogen.sh --prefix=$HOME/.local make make install
gnonlin plugin pro gstreamer:
git clone git://anongit.freedesktop.org/gstreamer/gnonlin cd gnonlin ./autogen.sh --prefix=$HOME/.local make make install
a konečně pitivi:
git clone git://git.gnome.org/pitivi cd pitivi ./autogen.sh make
a pustíme:
GI_TYPELIB_PATH=~/.local/lib/girepository-1.0/ LD_LIBRARY_PATH=~/.local/lib/ GST_PLUGIN_PATH=~/.local/lib/gstreamer-1.0/ PYTHONPATH=/usr/lib/python2.7/dist-packages/:../gst-python/ python bin/pitivi
Tiskni
Sdílej:
zypper in pitivi
Ještě že nám v OpenSuse postačí zadatA to nainstaluje posledni verzi z gitu?zypper in pitivi
Nainstaluje poslední verzi z Packmana. Kdysi jsem zkoušel nějaký devel a defacto to nebylo použitelné. Padalo to a od těch dob raději počkám na vydání nově verze.A jaka je v tom vyhoda oproti instalaci pomoci apt v ubuntu?