Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vypadá to, že se s IPv6 roztrhl pytel a začíná se nám to pomalu rozjíždět. Pořád se ale můžeme setkat s problémy jako omezení počtu připojených zařízení (MAC filter na straně poskytovale) na počet přidělených IPv4 adres (většinou jedna).
Když už ale máme přidělen obrovský ipv6 prefix tak se takto přece nebudeme omezovat. Pouštět NAT na ipv6 ... to by bylo až moc business řešení
Například by stačilo, kdyby poskytovatel na své straně pustil "ip -6 r a nase_ip/prefix via ip_naseho_zarizeni_s_povolenou_mac", my bychom pak povolili IP forwarding na našem routeru a jedeme.
Ale toto poskytoval samozřejmě neudělá, naštěstí se dá použít "ip -6 neigh proxy" na našem routeru a tak přimět druhou stranu, aby si myslela že náš router má IP adresy, které ve skutečnosti nemá.
Takže stačí na našem routeru nastavit správně subnety, povolit IP forwarding a pustit:
ip -6 neigh add proxy ip_naseho_druheho_stroje dev interface_pripojen_k_isp
Například:
ip -6 neigh add proxy 2001:0db8::2 dev eth1
Jasně, pořád pude všechen traffic přes náš router, ale ten se paketu nebude vůbec dotýkat a bude jen forwardovat a tím se zamezí zbytečnému použití NAT.
PS: Škoda, že jsem nevědel že se to dá nastavit takto přímočaře před tím než jsem strávil celou sobotu psaním daemonka nad raw socketama a pcap jen abych pak pustil "rm -rf" na zdrojáky
.
Tiskni
Sdílej:
Ale toto poskytoval samozřejmě neuděláTo slušný poskytovatel samozřejmě udělá.
Někde na netu jsem viděl démonka, který je schopný tohle zařídit automaticky, aby člověk nemusel zpřístupňovat každou IP na síti zvlášť.ip -6 neigh add proxy 2001:0db8::2 dev eth1
Někde na netu jsem viděl démonka, který je schopný tohle zařídit automaticky, aby člověk nemusel zpřístupňovat každou IP na síti zvlášť.Nebyl to náhodou ndprouter?