Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 00:32
Vypadá to, že se s IPv6 roztrhl pytel a začíná se nám to pomalu rozjíždět. Pořád se ale můžeme setkat s problémy jako omezení počtu připojených zařízení (MAC filter na straně poskytovale) na počet přidělených IPv4 adres (většinou jedna).
Když už ale máme přidělen obrovský ipv6 prefix tak se takto přece nebudeme omezovat. Pouštět NAT na ipv6 ... to by bylo až moc business řešení
Například by stačilo, kdyby poskytovatel na své straně pustil "ip -6 r a nase_ip/prefix via ip_naseho_zarizeni_s_povolenou_mac", my bychom pak povolili IP forwarding na našem routeru a jedeme.
Ale toto poskytoval samozřejmě neudělá, naštěstí se dá použít "ip -6 neigh proxy" na našem routeru a tak přimět druhou stranu, aby si myslela že náš router má IP adresy, které ve skutečnosti nemá.
Takže stačí na našem routeru nastavit správně subnety, povolit IP forwarding a pustit:
ip -6 neigh add proxy ip_naseho_druheho_stroje dev interface_pripojen_k_isp
Například:
ip -6 neigh add proxy 2001:0db8::2 dev eth1
Jasně, pořád pude všechen traffic přes náš router, ale ten se paketu nebude vůbec dotýkat a bude jen forwardovat a tím se zamezí zbytečnému použití NAT.
PS: Škoda, že jsem nevědel že se to dá nastavit takto přímočaře před tím než jsem strávil celou sobotu psaním daemonka nad raw socketama a pcap jen abych pak pustil "rm -rf" na zdrojáky
.
Tiskni
Sdílej:
Ale toto poskytoval samozřejmě neuděláTo slušný poskytovatel samozřejmě udělá.
Někde na netu jsem viděl démonka, který je schopný tohle zařídit automaticky, aby člověk nemusel zpřístupňovat každou IP na síti zvlášť.ip -6 neigh add proxy 2001:0db8::2 dev eth1
Někde na netu jsem viděl démonka, který je schopný tohle zařídit automaticky, aby člověk nemusel zpřístupňovat každou IP na síti zvlášť.Nebyl to náhodou ndprouter?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.