V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
O víkendu jsem si odbyl svoje poprvé na open-source konferenci, a to rovnou na FOSDEMu. Na jednu stranu, jsem si to fakt skvěle užil - jak FOSDEM tak Brusel a potkal řadu skvělých lidí. Na druhou stranu celkem zklamání a ztráta iluzí o světě open-source. Tenhle blog asi vyzní dost kriticky, ale rozhodně to nemyslím jako trolling/provokaci, ale prostě jen píšu jak to vidím.
Asi největší chyba byly mé prěhnané představy - očekával jsem konferenci nadupanou elitníma superchytrýma vyvojářema, kteří racionálně přistupují k problémům spojeným se spoluprácí. Taky jsem očekával víceméně profesionálni organizaci ...
Páteční párty jsem si samozřejmě užil , akorát mě trochu zklamalo že 90% obsazenstva jsou vlastně pasivní uživatelé open-source. Bylo ale fajn je poznat osobně. Navíc český vývojář corebootu skvěle bavil - když jsem se mu představil jako Steve Ballmer, tak mě dostal pohotovou odpovědí "Já jsem taky Steve Ballmer!"
a pak jsem ještě dostal radu do života "rychlejší pes m*da", když jsem se svěřil jak mi Argentínka co jsem potkal na hostelu zlomila srdce. Aspirující debian vývojář snad opravdu věřil tomu, že pokud budu chtít novou feature ve stable debianu, tak stačí poslat bug report. Týpek co tam hledal Lennarta, aby mu mohl mezi čtyřma očima vysvětlit, co si o jeho iniciativách myslí taky pobavil. Jen škoda, že jsem se na konci večera pořadně prohnul za taxíky, protože mě vyhodili z budhistického centra :-/.
Největší zklamání bylo, že devroomy byly beznadějně plné a přednášky, které jsem si narychlo vybral jako náhradu nebyly zrovna kvalitní. Ale aspoň poučení pro příště lépe si vybrat přednášky a zjistit si i kdo vlastně přednáší. Dokonce ani keynote "The Devil is in the Details" kvalitou nepřesvědčila - na keynote konference pro 5000 lidí prostě číst za stolkem je dost málo - navíc si přede mně sedl páreček s pivama a začali se nahlas bavit a nejen to (chápu, že drzost a bezohlednost se ve francouzské kultuře, která vládne Bruselem, prostě nosí, ale tohle už bylo dost wtf).
Sobota večer byla taková hostelová klasika - piva, blbnutí s neznámejma lidma, ... - okořeněná o hostel obsazen z poloviny geeky. Do šesti do rána Acid Techno ve FUSE mě definitivně přesvědčilo, že klubová scéna v Evropě je skvělá, jen tady v Irsku to je děs a hruza. Díky čemuž jsem teda nestihl nedělní přednášky, ale po sobotě jsem toho ani nelitoval - teda mrzí mě, že jsem nezašel na pavlixovu "Can Linux network configuration suck less?".
Nakonec jsme se na FOSDEM vydal i v neděli odpoledne a čekalo mne další zklamání. To když jsem pár dobrovolníkům od GNOME vysvětloval na konkrétním příkladě co mne na Gnome štve (poslal jsem několik patchu a bugreportu, které byly vlastně kompletně ignorovány - u jednoho se teda maintainer po půl roce obtěžoval změnit status na "confirmed"). "Krasný" bylo, že se mi i od nich nedostalo ničeho jiného než ignorace a mračení - ale i tak jsem tam týpkovy vyplnil anketku, popcorn jako uplátek nevzal a týpek za to dostane "zadarmo" Masters. Nedlouho na to jsem se dozvěděl o tweetu ve stylu "nekritizujte, pokud se vám něco nelíbi, tak to prostě nepoužívejte". Fakt me zklamalo, že to vzali osobně, šlo mi o to jim ukázat konkretní obrovské problémy se současným Gnome, projektem který jsem roky používal a jeden čas se snažil i aktivně přispět - jejich reakce akorát ukázala, že ty problémy budou asi ještě horší ...
Toto je ale jen jeden příklad za všechny, celkově jsem měl pocit, že množství přítomných vývojářů mají dost problém s egem a to dost brzdí jejich projekty a hlavně spolupráci, která by snad měla být obrovskou předností open-source přístupu. Tak nějak se zamyšlím, jestli by například Linux kernel byl z poloviny tak úspěšný, kdyby za nim nestál Linus.
Podobně, když jsem se zmínil o mém patchi pro Unity, tak se to setkalo s pohrdánim od velke části přítomných fossheadů - od části s nadhledem, což bylo fajn, ale část to myslela vážně. Je fakt škoda, že se dostane pohrdání místo respektu open-source projektu, který je fakt přátelský ke komukoliv kdo se snaží přispět (o tomhle by sakra měla být open-source komunita a ne o tričkách, odznáčcích a Outreach for Women programech!). Ale Unity prostě není pro fossheady "cool"! Tohle jsem od chytrých open-source vývojářů fakt nečekal a věřil jsem, že to je jen nešvar budižkničemůu v diskuzích.
Ty všudypřítomné odznáčky a trička a jejich hrdí majitele mě začali vůbec štvát - vždyť je to jen software - i kvuli tomu jsem měl pocit, že dost vývojářu je involved spíš kvuli potřebě respektu a sociálního statusu než z lásky ke kódu a potřebe řešit určité problémy a samozřejmě taky vydělat peníze (fakt by mě zajímalo, k čemu je někomu socialní status v open-source komunitě, kde těch groupies stejně moc není ... i když geekovitost je teď vlastně extra v módě).
Prostě totální desiluze, že by open-source vývojáři byly polobohové, spíš mi FOSDEM otevřel oči a ukázal, že rozdíl mezi uzavřeným a open-source vývojem není zas tak velký. Samozřejmě jsem ale taky narazil i na dost lidí, kteří vědeli co dělají a proč a byla radost s nima komunikovat.
Přijedu příště? Jestli mi schválí keynote "Can open source suck less?" a nebude pavlixovi vadit, že jsem se inspiroval jeho názvem, tak určitě .
A na závěr jestě omluva, že je tenhle blog tak negativní (nojo, Argentínka se nakonec mazlit nechtěla ) - ale tohle jsem si z FOSDEMu odnesl a nemám důvod (doufám, že konstruktivní) kritiku skrývat.
Tiskni
Sdílej:
Týpek co tam hledal Lennarta, aby mu mohl mezi čtyřma očima vysvětlit, co si o jeho iniciativách myslí...Doufam ze ho nasel.
Staci prijit k druhemu desktopu znamemu (nerikam, ze tam nejsou vyjimkyno , člověče ... zrovna jsem si ráno procházel mailový archiv a ukliknul jsem se na to, co jsi mi přeposílal od Kevina ohledně KDEPIM ... za ten akonadicheck bych fackoval ještě teď - ok, není to přesně totéž jako o čem se teď bavíme u GNOME, ale má to setsakra mnoho společného.
Páteční párty jsem si samozřejmě užilTak to já jsem ji tentokrát při pohledu na obrovský dav lidí nacpaných v celé uličce před DC zabalil v podstatě rovnou, koupil jsem si v okolí něco k jídlu a vrátil jsem se na hotel. Naopak samotný FOSDEM mi jako první vyhovoval co do prostor díky přidání skvělé budovy K. Konečně ta konference přestala být sardinkoidní.
teda mrzí mě, že jsem nezašel na pavlixovu "Can Linux network configuration suck less?".Budu se snažit protlačit se s nějakou přednáškou na LinuxCon, to bys měl mít vcelku blízko.
šlo mi o to jim ukázat konkretní obrovské problémy se současným GnomeVzhledem k tomu, že největší přednáška o Gnome byla o tom, že ty všechny problémy, které Gnome má, vůbec neexistují, tak mi nezbývá než ti popřát vytrvalost, než si toho všimne někdo, kdo má chuť se problémy zabývat (či upřímnou soustrast, pokud už tě to omrzelo).
Toto je ale jen jeden příklad za všechny, celkově jsem měl pocit, že množství přítomných vývojářů mají dost problém s egem a to dost brzdí jejich projekty a hlavně spolupráci, která by snad měla být obrovskou předností open-source přístupu.Skutečně je to tak, jak říkáš. Mnozí ani na konferenci ani na vlastním či cizím talku neskrývají to, že považují za jednodušší jet si po vlastní ose než někdy s někým spolupracovat.
Prostě totální desiluze, že by open-source vývojáři byly polobohové, spíš mi FOSDEM otevřel oči a ukázal, že rozdíl mezi uzavřeným a open-source vývojem není zas tak velký.Strašně záleží na tom, čemu říkáš open-source vývoj.
Přijedu příště? Jestli mi schválí keynote "Can open source suck less?" a nebude pavlixovi vadit, že jsem se inspiroval jeho názvem, tak určitěZaprvé jsem tu formu názvu stejně ukradl někomu přede mnou :D. A za druhé jsem vůbec netušil jaký bude zájem o přednášející a potom, co mi nevzali přednášku na LinuxCon do Barcelony, jsem se snažil vymyslet pokud možno trochu provokativní a bulvární název, abych měl větší šanci, že je to zaujme. Vlastně to byla první zahraniční přednáška, pokud jsem na něco nezapomněl..