Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
hosts: files myhostname mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dnsna
hosts: files myhostname dns mdns4_minimal [NOTFOUND=return]Rozbite avahi? Celkem zklamani, ze takoveto elementarni problemy se znovuobjevuji na Linux desktopu
Tiskni
Sdílej:
.local
nebo dodavatelé hotspotových řešení, kteří to tak pro ně nastavili.
_minimal
.
mdns4_minimal
dělá to samé jako mdns4
, akorát se snaží resolvovat jen .local
a u ostatního vrací unavail
, mdns4
se snaží resolvovat cokoliv.
mdns4 se snaží resolvovat cokoliv.A to má za účel ukázat DNS-SD na globálním DNS?
mdns4
pošle mDNS požadavek na libovolnou doménu multicastem v lokální síti. Viz RFC 6762:
DNS queries for names that do not end with ".local." MAY be sent to the mDNS multicast address, if no other conventional DNS server is availableOdpovídající nastavení (které zkouší resolvovat
.local
i přes DNS) by pak bylo:
mdns4_minimal dns [NOTFOUND=return] mdns4
Ne, mdns4 pošle mDNS požadavek na libovolnou doménu multicastem v lokální síti. Viz RFC 6762:Zde si nejsem úplně jistý, k čemu je to dobré.
This can allow hosts on the same link to continue communicating using each other's globally unique DNS names during network outages that disrupt communication with the greater Internet
a co s tím dnssecDNSSEC je v tomhle složitější, protože zjevně nedokáže zajistit, co od něj velká část odborné veřejnosti očekává. Teorie je krásná věc, ale v reálném nasazení se ukazuje, že je v případě uživatelských zařízení vždy potřeba nechat ze strany sítě dynamicky nakonfigurovat výjimky, tedy podstromy, kde se DNSSEC aplikovat nebude.
[NOTFOUND=return]
. Chyba je nicméně u provozovatelů těch hotspotů, že používají TLD .local
, která jim nepatří a je vyhrazena pro jiné účely.
musim povedat ze tymto si trafil klinec po hlavicke, ja sa nejako nevyjadrujem verejne k lennartovi a pod, to si radsej necham na konstruktivne nadavanie priamo redhatakom.S cim nesuhlasim je implikacia ze ten kto nedodava ziadny kod nema narok frflat na styl prace aktualnych baselinerov v redhate. Je to nezmysel. Ako si niekde trefne pisal systemd uz nie je len init ale jeden velky repozitar noveho userspace....USERspace.
moj pohlad je taky ze
A, epidemia debility tu je
B, bod A, tu je lebo ludia si radi zhmotnia anti krista (ak ked za celym problemom systemd (lebo imo to problem je)) je redhat ako taky a jeho mimoriadne necitatelny management
C, lennart je arogantny curak, to ale neznamena ze si nemoze kodit ako chce
D, je smutne ze klasicke principy doterajsieho vyvoja OSS (verejne testovanie+reflexia na bugy atd...sak vieme ako to prebehlo s poslednymi bugmi) sa aj pod vplyvom bodu C, jemne povedane nie velmi uplatnuju
E, zasadna vec podla mna=> sracky z desktopu idu do serverov, na serveroch potrebujem mat cim stabilnejsie a statickejsie (samozrejme v ramci pouzitelnosti) management prostredie, nie dynamicke <>viny ktore sa parsuju asi ako jablon v rybe, lebo na kazdom boxe maju inu formu....atd atd
D.
Keď niekto prevádzkuje server je predpoklad, že vie čo robí a nemusí mu nejaká binárka určovať čo môže a nemôže.
V prípade, že systemd ostane len init systémom tu nie je problém.Urobiť monolitický systém je chyba, pretože aj malá porucha v celku zoberie celý systém.
Ako si niekde trefne pisal systemd uz nie je len init ale jeden velky repozitar noveho userspace....USERspace.Přesně tak. Lennart byl pokud vím dostatečně známý už před napsáním systemd a tím, že všichni možní lidé až už s RH nebo z širší komunity jeho práci přijeli takto pozitivně, nelze vše házet na jednoho člověka. Open source je mimojiné právě o tom, že jeden člověk nemůže diktovat ostatním, co mají používat.
S cim nesuhlasim je implikacia ze ten kto nedodava ziadny kod nema narok frflat na styl prace aktualnych baselinerov v redhate.Je rozdíl mezi kritikou něčí práce a ovcovatěním, kdy si člověk vybere jednoho boha (třeba djb) a jednoho ďábla (třeba lennarta) a celou svoji mysl zasvětí takto vzniklému náboženství.
B, bod A, tu je lebo ludia si radi zhmotnia anti krista (ak ked za celym problemom systemd (lebo imo to problem je)) je redhat ako taky a jeho mimoriadne necitatelny managementAsi pochopíš, když toto nebudu nijak komentovat :). S ostatními body souhlasím až na drobné výhrady vůči E.
nie dynamicke <>viny ktore sa parsuju asi ako jablon v rybe, lebo na kazdom boxe maju inu formu....atd atdJá jsem toho názoru, že jestliže statická konfigurace serveru funguje dle očekávání, možnost použití dynamické konfigurace je jenom vítaná. Jinak řečeno, v mnoha případech mi přijde dynamická konfigurace serverů užitečná, pokud to neznamená obětovat základní funkcionalitu. Ale to by bylo na delší povídání. Týká se to jak systemd, tak NetworkManageru, tak mnohého jiného software.
Přitom kdyby jeho práci nikdo používat nechtěl, tak může být každému u prdele kvalita kódu, který produkuje.no, tohle je právě ten základní kámen té debilizace - že lidi, co mají nějakou moc rozhodovat, ty sračky používat chtějí a ne, fakt nemám čas kutit si vlastní distro a patchovat různé programy, aby mi v tom distru na žádné lennartovině nezávisely jinak není "si lidé myslí, že za všechny jejich problémy může jeden jiný člověk" vpodstatě stejná generalizace, jako proti které se ohrazuješ?
no, tohle je právě ten základní kámen té debilizace - že lidi, co mají nějakou moc rozhodovat, ty sračky používat chtějíTo souhlasím.
a ne, fakt nemám čas kutit si vlastní distro a patchovat různé programy, aby mi v tom distru na žádné lennartovině nezáviselyRespektuju to, že k takovým věcem nemáš možnosti a/nebo motivaci, nicméně pak nezbývá než s těmi výsledky žít. Já osobně jsem začal systemd používat na Gentoo a musím přiznat, že to má mnohé výhody. Tudíž nemám zapotřebí se zbavovat závislostí na lennartovinách, jen se snažím, abych mohl ty lennartoviny používat k rámcové spokojenosti a abych tu stejnou možnost dal dalším.
jinak není "si lidé myslí, že za všechny jejich problémy může jeden jiný člověk" vpodstatě stejná generalizace, jako proti které se ohrazuješ?Někteří.
Hlavně že od vás, kteří věčně nadáváte mám alespoň jednu kvalitní alternativu k Avahi a nss-mdns, abych tu Lennartovu věc nemusel používat.No, me by spis zajimalo, kdo a k cemu vubec potrebuje Avahi / mDNS a proc je tak tlacen do desktopovych prostredi (napr. zavislosti ruznych desktopovych metapackages v Debianu). Pro ad-hoc adresaci pocitacu pres jejich jmena existuje v domacim prostredi davno alternativa - propagace jmena pocitace skrz DHCP na domaci router, ktery pak na ta jmena odpovida v ramci sve funkce rekurzivniho DNS serveru.
No, me by spis zajimalo, kdo a k cemu vubec potrebuje Avahi / mDNSMám dojem, že na toto téma jsme se už bavili vícekrát, jedná se o různé use cases typu just works. Přijde mi nanejvýš rozumné používat jen jednu discovery vrstvu a tu používat z dalších aplikací a pokud možno stavět tu discovery vrstvu nad již známými protokoly, což je v tomto případě DNS. 1) Já osobně mám Multicast DNS rád, jiní s oblibou používají různé obdoby téhož. Mám doma na síti tiskárnu od HP, nijak jsem ji nekonfiguroval, nemá ani přidelenou stálou IP adresu. Nakonfigurovat ji na systému s mDNS je záležitostí několika vteřin a prakticky žádných znalost. Při konfiguraci dovedené do dokonalosti by nebylo nutné nic konfigurovat a bylo by možné na ni rovnou tisknout. 2) Běžně dělám bootstrap síťových prvků. Většinou je nutné někde vyzjistit výchozí IP adresu, dostat zařízení do stavu, kdy ji použije (failsafe mode, factory reset, ...) nebo použít nějakou technologii na to zařízení najít. Jedním z důvodů, proč se stal Mikrotik oblíbeným je to, že stačí otevřít WinBox a ten už si lokálně připojeného Mikrotika najde. Navíc se k němu umí připojit přes MAC adresu, čemuž zhruba odpovídá použití automatické link-local IPv6 v kombinaci s mDNS. 3) Běžně dělám bootstrap serverů mimo síť, ve které se budou provozovat. Jako první zapínám síť, SSH a nss-mdns, abych nemusel tomu serveru zcela zbytečně přidělovat pevnou adresu a DNS jméno v mé síti, a přitom k němu mohl vždy hned po startu přistupovat vzdáleně aniž bych si musel pamatovat nebo zapisovat někam IP adresu. 4) Rád bych měl možnost když přijdu na lokální síť kontaktovat uživatele, kteří chtějí být kontaktování. To umí zajistit XMPP a aby nevytvářelo vlastní discovery protokol, používá mDNS. 5) Rád bych na síti provozoval i další zařízení, která se ohlašují do sítě a ať už z titulu malé uzavřené sítě nebo pomocí další autentizace si mohl vybrat zařízení, které chci použít. Může se jednat o síťové repráky (tedy sound server), může se jednat o nějaký síťový zdroj dostupný pro všechny, kdo mají zájem si udělat discovery na síť (dejme tomu webserver). 6) Na školeních jsem vždycky rád využíval toho, že když si jeden člověk nastaví hostname, je vidět na mDNS a druhý člověk se může k němu připojovat po libovolném protokolu, se kterým se zrovna pracuje (SSH, HTTP, whatever), aniž bych musel zajišťovat, že všichni budou používat stejný DNS server, na kterém jim ty jména budu během školení nastavovat já ručně. Osobně mi přijde discovery natolik užitečné, že spíše nedokážu pochopit, jak se někdo může na jeho užitečnost vůbec ptát. Propagaci přes DHCP za dobrou alternativu nepovažuju, protože: 1) Je to podle mého skromného názoru nehorázná prasárna zasírat jinak důvěryhodné DNS záznamy přijatými od náhodně připojených strojů. V případě Multicast DNS člověk alespoň ví, že všechny záznamy jsou z principu nedůvěryhodné a podle toho může zachovat. Tady uznávám systém, co používá (mimojiné) Microsoft, kdy se záznamy v DNS objevují na základě nějakého definovaného vztahu mezi strojem a doménou. 2) Řešení, které vyžaduje konfiguraci DHCP a DNS serveru nemůže nahradit řešení, které funguje samo o sobě.
Přijde mi nanejvýš rozumné používat jen jednu discovery vrstvu a tu používat z dalších aplikací a pokud možno stavět tu discovery vrstvu nad již známými protokoly, což je v tomto případě DNS.S tim souhlasim, ale je dobre diskutovat zvlast mDNS a service discovery vrstvu. To jsou koncepcne odlisne zalezitosti a uz jen amalgamovat to do jednoho demona nemusi davat dvakrat dobry smysl. Koncepcne tu mame DNS resolver (napr. ve forme cachujiciho demona), ktery muze a nemusi podporovat mDNS, a pak service discovery vrstvu, ktera muze implementovat ruzne service discovery protokoly a jejiz rozhrani vuci DNS vrstve se az tak moc nelisi od pozadavku ostatnich aplikaci na DNS resolver. Krom toho i specificky tento service discovery protokol (DNS-SD) muze bezet jak pres mDNS tak pres regularni DNS. Co se tyce existence service discovery vrstvy, tam v zasade namitky nemam, snad az na to, ze stale existuje mnoho alternativnich protokolu (SLP, UPnP, Zeroconf a ruzne domenove specificke) a tak povazovat jeden konkretni za automatickou soucast linuxoveho desktopu nemusi byt dvakrat korektni. Jinak mam namitky specificky proti mDNS: 1) Automaticky se ztotoznuje 'site' (intuitivni vymezeni prirozeneho dosahu discovery protokolu) s jednou linkovou siti. Uzivatelske protokoly by mely prirozene skalovat i v pripade, kdy 'lokalni sit' se sklada z nekolika routovanych linkovych siti 2) Je zde prostor pro pseudo-NBMA site, ktere maji jen limitovanou podporu multicastu (pro specificky implementovat systemove protokoly), napr. rozsahle infrastructure wifi site. Tam veci stojici na na link-level multicastu prestanou fungovat. 3) Aplikace by mely mit moznost centralne prepnout z 'ad-hoc' rezimu do 'administrovaneho' rezimu, aniz by doslo k zasadni zmene user experience. Uz stary neighbor discovery v SMB / Windows umoznoval propagovat adresy WINS serveru pres DHCP a tak prepnout multicast/broadcast based discovery na centralni bez uzivatelske zmeny chovani. Oproti tomu striktni vyhrazeni domeny 'local' pro mDNS znamena, ze takove prepnuti neni mozne.
2) Běžně dělám bootstrap síťových prvků.No, vzhledem k variabilite discovery protokolu v teto oblasti to neni prilis dobry argument pro mDNS. Napr. ja mam doma momentalne off-the-shelf router, ktery mDNS asi neumi, UPnP se na nem da zapnout, ale standardne pouziva trivialni CDP.
3) Běžně dělám bootstrap serverů mimo síť, ve které se budou provozovat.To zajisti stejne tak i reseni pres DHPC/DNS
Na školeních jsem vždycky rád využíval toho, že když si jeden člověk nastaví hostname, je vidět na mDNS a druhý člověk se může k němu připojovat po libovolném protokolu, se kterým se zrovna pracuje (SSH, HTTP, whatever), aniž bych musel zajišťovat, že všichni budou používat stejný DNS server, na kterém jim ty jména budu během školení nastavovat já ručně.Pri pouziti DHCP se standardne nastavi i DNS server, samozrejme to muze byt overridden, ale stejne tak uzivatel nemusi mit nastaveny mDNS nebo defaultni hostname (coz bych hadal za nejcastejsi problem).
Propagaci přes DHCP za dobrou alternativu nepovažuju, protože: 1) Je to podle mého skromného názoru nehorázná prasárna zasírat jinak důvěryhodné DNS záznamy přijatými od náhodně připojených strojů. V případě Multicast DNS člověk alespoň ví, že všechny záznamy jsou z principu nedůvěryhodné a podle toho může zachovat.IMHO ty zaznamy jsou taky jasne odlisitelne (naucene zaznamy jsou bud samostatna hostname, nebo budou v separatni poddomene), brana navic muze umoznovat filtrovani ci definici well-known jmen a centralne monitorovat a resit kolize. coz pristup s mDNS neumoznuje. Hlavne je ale transparentni pro pripad kdy se pouziva vic oddelenych linkvych siti.
S tim souhlasim, ale je dobre diskutovat zvlast mDNS a service discovery vrstvu.Zkusme se držet tématu. Ptal ses, k čemu by kdo kdy mohl použít mDNS a Avahi, já jsem ti dal vcelku podrobnou odpověď. Netvrdil jsem, že je to jediná možnost jak to řešit, ale shrnul jsem i některé vlastnosti, které jsou v těch případech užití zajímavé.
Krom toho i specificky tento service discovery protokol (DNS-SD) muze bezet jak pres mDNS tak pres regularni DNS.V případech užití, o kterých jsem psal jde právě o kombinaci mDNS, DNS-SD a v mnohých případech i autokonfiguraci adres. Někdy se tomu souhrnně říká Zeroconf, ale jsem si jistý, že tohle všechno znáš.
povazovat jeden konkretni za automatickou soucast linuxoveho desktopu nemusi byt dvakrat korektni.V tomto ohledu se necítím být vinen. Na mDNS se mi nejvíc líbí to, že používá de facto DNS a tím pádem lze specifikovat služby společně pro DNS-SD nad globálním DNS i mDNS.
1) Automaticky se ztotoznuje 'site' (intuitivni vymezeni prirozeneho dosahu discovery protokolu) s jednou linkovou siti. Uzivatelske protokoly by mely prirozene skalovat i v pripade, kdy 'lokalni sit' se sklada z nekolika routovanych linkovych sitiVyvráceno. Osobně jsem používal mDNS napříč několika L2 segmenty.
2) Je zde prostor pro pseudo-NBMA site, ktere maji jen limitovanou podporu multicastu (pro specificky implementovat systemove protokoly), napr. rozsahle infrastructure wifi site. Tam veci stojici na na link-level multicastu prestanou fungovat.To samo o sobě nevidím jako důvod ten link-level nástroj nenasadit tam, kde je pro mě užitečný.
3) Aplikace by mely mit moznost centralne prepnout z 'ad-hoc' rezimu do 'administrovaneho' rezimu, aniz by doslo k zasadni zmene user experienceAno, to by bylo docela užitečné rozšíření.
No, vzhledem k variabilite discovery protokolu v teto oblasti to neni prilis dobry argument pro mDNS. Napr. ja mam doma momentalne off-the-shelf router, ktery mDNS asi neumi, UPnP se na nem da zapnout, ale standardne pouziva trivialni CDP.Ptal ses, na co mDNS a Avahi je. Já je pro tento účel používám a zatím nevím o nástroji, kterým bych mohl Avahi nahradit, aby mDNS nadále fungovalo k mé spokojenosti a ještě mi začaly fungovat ostatní protokoly. Pokud takový software existuje, budu rád, když se o něj podělíš.
To zajisti stejne tak i reseni pres DHPC/DNSPokud jsi dočetl až do konce, tak víš, že to není ekvivalentní řešení.
1) Je to podle mého skromného názoru nehorázná prasárna zasírat jinak důvěryhodné DNS záznamy přijatými od náhodně připojených strojů. V případě Multicast DNS člověk alespoň ví, že všechny záznamy jsou z principu nedůvěryhodné a podle toho může zachovat.Mám o tomto málo vedomostí, ale keď dám ping, kde sa dozviem, že mi tú ip dodalo nedôveryhodné mdns?
.local
, to člověk pozná ve chvíli, kdy takovou doménu do parametru napíše.
mdns4_minimal
.
I keď mená v doméne .local
môžu byť dodané aj inak, ale hádam to ničomu neuškodí, keď aj tie budeme považovať za nedôveryhodné.
Za předpokladu, že se mDNS používá jen pro doménu .local
...
... který dle diskuse výše nemusí být splněn
co potom?
... který dle diskuse výše nemusí být splněnPokud vím, tak právě diskuze výše už můj názor na věc obsahuje.
Lennart se k tomu vyjadril treba tady.hmm ...
The line upstream suggests looks like this: hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mdns4 This line resembles closely the behaviour MacOSX - the OS which pioneered mDNS - exposes.- k té výše diskutované debilizaci, mě nepřestává fascinovat, kolik lidí je ochotno naslouchat šmejdovi, co lže, kudy chodí ... jak už bylo v této diskusi zmíněno, masox se nechová tak jak Lennart tvrdí, že se chová (je tam fallback na normální dns, viz např.)
Na druhou stranu to psal Lennart v roce 2006, OS X 10.5 vysel v roce 2007.ah, pardon, to mi uniklo, verzování masoxu není moje silná stránka, měl jsem dojem, že vyšel tak před deseti lety (a současně s tím draft na tuto zkriplenost, což se níže odkazuje dokonce na roky 2001-2002); na druhou stranu podobné nesmysly mi tvrdil před dvěma lety, takže ta datace není až tak podstatná
mDNSexport void NotifyOfElusiveBug(const char *title, const char *msg) // Both strings are UTF-8 text { static int notifyCount = 0; if (notifyCount) return; // If we display our alert early in the boot process, then it vanishes once the desktop appears. // To avoid this, we don't try to display alerts in the first three minutes after boot. if ((mDNSu32)(mDNSPlatformRawTime()) < (mDNSu32)(mDNSPlatformOneSecond * 180)) return; // Unless ForceAlerts is defined, we only show these bug report alerts on machines that have a 17.x.x.x address #if !ForceAlerts { // Determine if we're at Apple (17.*.*.*) NetworkInterfaceInfoOSX *i; for (i = mDNSStorage.p->InterfaceList; i; i = i->next) if (i->ifinfo.ip.type == mDNSAddrType_IPv4 && i->ifinfo.ip.ip.v4.b[0] == 17) break; if (!i) return; // If not at Apple, don't show the alert } #endif LogMsg("%s", title); LogMsg("%s", msg); // Display a notification to the user notifyCount++; #ifndef NO_CFUSERNOTIFICATION mDNSNotify(title, msg); #endif /* NO_CFUSERNOTIFICATION */ }
[NOTFOUND=return]
? Já to tam teda nevidím.
Proto ta moje, dobre, priznavam, agresivni, reakce.To je to, co se s abíčkem stalo. Agresivní reakce na úplně konstruktivní příspěvek, který bude díky google pravděpodobně užitečnější, než celý ten blog.
Chyba je nicméně u provozovatelů těch hotspotů, že používají TLD .local
, která jim nepatří a je vyhrazena pro jiné účely.
jasně, už víc než rok, co se Applu povedlo protlačit tenhle zmetek, takže honem všichni musí běžet změnit léta funkční konfigurace, jen aby vyhověli neschopnosti IETF odmítnout RFC, které nerespektuje "první přijde první mele", tedy mění použití něčeho již zaužívaného ...
.local
, mohli používat třeba .house
, která je od loňska taky registrovaná TLD. Vyhrazená doména pro tohle je .test
.
google.com
? Problém je, že používají doménu, která jim nepatří.to samé se dříve dalo říci o bonjour/avahi taky, zajímavé, že to nikdo jako protiargument nepoužíval (resp. nevšiml jsem si)
A to se netýká jenirelevantní, .house nebyla narozdíl od .local zaužívaná doména před uvolněním TLD - taky mohli jezdit červeným mercedesem, že ....local
, mohli používat třeba.house
, která je od loňska taky registrovaná TLD.
Vyhrazená doména pro tohle je .test
.
WTF, co je tohle za dezinterpretaci?
".test" is recommended for use in testing of current or new DNS related code.[RFC2606]
to samé se dříve dalo říci o bonjour/avahi taky, zajímavé, že to nikdo jako protiargument nepoužíval (resp. nevšiml jsem si)V době nasazení Bonjour už existovaly drafty, které to jméno vyhradily. Ono to RFC nevzniklo přes noc, jeho první draft je z roku 2001 a vyhrazení
.local
je tam od roku 2002.
irelevantní, .house nebyla narozdíl od .local zaužívaná doména před uvolněním TLDIrelevantní
WTF, co je tohle za dezinterpretaci? ".test" is recommended for use in testing of current or new DNS related code. [RFC2606]RFC 2606 bylo nahrazeno RFC 6761, které využití
.test
nijak neomezuje. Pokud chcete nějakou doménu mimo globální registr, máte jenom tuto.
Mimochodem ve vámi odkazovaném RFC 2606 je celkem jasně napsáno toto:
[…] a site might set up some local additional unused top level domains for testing of its local DNS code and configuration. Later, these TLDs might come into actual use on the global Internet. As a result, local attempts to reference the real data in these zones could be thwarted by the local test versions.Což je přesně to, co se stalo zde a co byste neměl dělat.
když pošlu IETF draft, ve kterém bude, že mi máš zaplatit korunu za každé písmenko, co na webu napíšeš, budeš se jím řídit?to samé se dříve dalo říci o bonjour/avahi taky, zajímavé, že to nikdo jako protiargument nepoužíval (resp. nevšiml jsem si)V době nasazení Bonjour už existovaly drafty, které to jméno vyhradily.
Ono to RFC nevzniklo přes noc, jeho první draft je z roku 2001 a vyhrazení .local
je tam od roku 2002.
díky za upřesnění datace, nicméně i v roce 2002 (a už dávno předtím) se .local nebo .localnet hojně používalo; o to větší ostuda IETF to je, že se s tímto problémem za jedenáct let od návrhu k přijetí nedokázali vypořádat
co kdybys konečně přestal mlít nesmysly? - RFC6761 nic nenahrazuje, pouze aktualizuje (doplňuje) ... pokud máš problém rozumět slovu "updates" (resp. rozdílu proti "obsoletes"), a obecně anglicky (vysvětluje se to dále v sekci Introduction), tak se nejprv douč jazykWTF, co je tohle za dezinterpretaci?RFC 2606 bylo nahrazeno RFC 6761, které využití".test" is recommended for use in testing of current or new DNS related code.[RFC2606].test
nijak neomezuje.
Pokud chcete nějakou doménu mimo globální registr, máte jenom tuto.nemáme ani tuto (.test), protože ta je vyhražena pro testování, nikoli pro provoz lokálního namespace; platí totéž co výše, je ostudou IETF, že se s tím za ta léta nedokázali vypořádat a něco nabídnout, a naopak neberou ohled na praxi a jdou proti tomu, co se stalo neformálním standardem
Mimochodem ve vámi odkazovaném RFC 2606 je celkem jasně napsáno toto:no, zjevně tedy skutečně neumíš anglicky anebo i obecně porozumět textu, protože problém popsaný v blogu se netýká "testing of its local DNS code and configuration"[…] a site might set up some local additional unused top level domains for testing of its local DNS code and configuration. Later, these TLDs might come into actual use on the global Internet. As a result, local attempts to reference the real data in these zones could be thwarted by the local test versions.Což je přesně to, co se stalo zde a co byste neměl dělat.
když pošlu IETF draft, ve kterém bude, že mi máš zaplatit korunu za každé písmenko, co na webu napíšeš, budeš se jím řídit?Ne, protože drafty RFC vydávají pracovní skupiny IETF, ne jen tak někdo.
díky za upřesnění datace, nicméně i v roce 2002 (a už dávno předtím) se .local nebo .localnet hojně používalo; o to větší ostuda IETF to je, že se s tímto problémem za jedenáct let od návrhu k přijetí nedokázali vypořádat
no, zjevně tedy skutečně neumíš anglicky anebo i obecně porozumět textu, protože problém popsaný v blogu se netýká "testing of its local DNS code and configuration"IETF nikdy nepředpokládalo, že budete používat takové TLD na něco jiného než testování vaší lokální DNS, a podle toho se chová. Každý, kdo používal neoficiální TLD, to dělal na vlastní riziko, že jednou ta TLD může být delegovaná. Tohle se nezměnilo, např. již RFC 1918 specifikuje nastavení, kdy pro privátní adresy je používána globálně registrovaná doména, ale vůbec neuvádí případ, kdy by pro lokální adresy byla vlastní TLD.
pracovní skupina "Stuart Cheshire, Apple Computer, Inc."? - takže když si do podpisu připojím zaměstnavatele, tak už jo?když pošlu IETF draft, ve kterém bude, že mi máš zaplatit korunu za každé písmenko, co na webu napíšeš, budeš se jím řídit?Ne, protože drafty RFC vydávají pracovní skupiny IETF, ne jen tak někdo.
IETF nikdy nepředpokládalo, že budete používat takové TLD na něco jiného než testování vaší lokální DNS, a podle toho se chová.za prvé, toto tvrzení je v rozporu se současnou situací, jestliže právě zavedlo .local, který bonjour používá právě "na něco jiného než testování vaší lokální DNS" za druhé, kdyby tomu tak skutečně bylo (resp. jestli tomu tak je s výše uvedenou vyjímkou), tak je to prostě chyba, nereflektuje to reálné potřeby (abychom nebyli jen u .local/.localnet, tak co třeba .uucp ...)
Ne, protože drafty RFC vydávají pracovní skupiny IETF, ne jen tak někdoDrafty RFC mohou vydavat jak pracovni skupiny IETF, tak nezavisle osoby. V prvnim pripade se pouziva jmeno draft-ietf-<wg>-..., v druhem draft-<person>-... . Drafty pro RFC 6762 podle jmena vypadaji jako osobni drafty Cheschira, aniz by ten dokument sel pres nejakou IETF working group, coz je ale zrejme kvuli tomu, ze dnsext WG je neaktivni.
draft-cheshire-dnsext-multicastdns
dnsext WG je neaktivní od července 2013