Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V lednu jsem tady zveřejnil příspěvek o tunelování skrz korporátní proxy, samozřejmě takové řešení není zrovna ve shodě s bezpečnostní politikou, ale mít přístup k vlastnímu linuxovému systému se prostě hodí, tak jsem se rozhodl toto řešení "zlegalizovat".
Jednoduše jsem přestěhoval ssh do web browseru, vlk se nažral a koza zůstala celá. Ale když už tak už, co takhle přístup k plnému Xfce desktopu přes webový prohlížeč. Nakonec, taky je to jen otázka instalace několika balíků a jednoduché konfigurace.
Jedná se o kombinaci debian+xfce+xrdp+guacamole+lighttpd (reverzní proxy), a začneme hezky od začátku roztočením nové VM s minimální instalací debianu.
Nainstalujeme základní balíčky a xfce (a lightdm):
aptitude install openssh-server vim xfce4 lightdm sudo
Teď stačí zapnout lightdm pomocí "service lightdm start" a přihlásit se do Xfce (lightdm také naskočí po rebootu).
Osobně mi výchozí vzhled Xfce moc nesedí, takže ještě doinstaluji Greybird téma (které závisí na gtk3-engines-unico a gtk2-engines-murrine) a ikonky elementary.
aptitude install gtk3-engines-unico gtk2-engines-murrine
Samotné greybird téma je možné stáhnout z http://shimmerproject.org/project/greybird/ a stačí rozbalit tarball do ~/.themes. Obdobně, elementary ikonky stačí rozbalit do ~/.icons. A po té v Xfce v menu "Settings->Appearance" vybrat příslušné téma a ikonky.
aptitude install xrdp
Můžeme otestovat buď pomocí "xfreerdp adresa_serveru" z linuxu (xfreerdp je v debianu/ubuntu v balíčku freerdp-x11) a nebo pomoci klienta z Windows. Samozřejmě je potřeba si dát pozor, aby připojení někde po cestě neblokoval firewall (tcp port 3389).
aptitude install guacd libguac-client-rdp0 guacamole guacamole-tomcat
Co se týka konfigurace guacamole, stačí přidat uživatele, nastavit heslo a povolit připojení k vybraným serverům. K tomu slouží /etc/guacamole/user-mapping.xml - ten by měl vypadat přibližně takto (pozn.: heslo zatím nastavte dočasné na otestování, než v posledním kroku přidáme HTTPS reverzní proxy).
<user-mapping> <!-- documentation: http://guac-dev.org/Configuring%20Guacamole --> <authorize username="luv" password="abclinuxu"> <protocol>rdp</protocol> <param name="hostname">localhost</param> <param name="port">3389</param> </authorize> </user-mapping>Poté je potřeba vyresetovat tomcat.
service tomcat6 restart
To je vše . Teď stačí v prohlížeči otevřít http://server:8080/guacamole ... magic! (Ale pozor, v této staré verzi guacamole se kurzor zobrazuje jako vysloveně miniaturní černá tečka, což je ze začátku dost matoucí).
Samozřejmě začneme nainstalovánim lighttpd
aptitude install lighttpd
Vygenerujeme self-signed ssl certifikát
cd /etc/lighttpd/ openssl req -x509 -newkey rsa:2048 -keyout key.pem -out key.pem -days 3650 -nodesV /etc/lighttpd/lighttpd.conf pak stači přidat "mod_proxy" do sekce server.modules a také následující řádky:
server.port = 443 ssl.engine = "enable" ssl.pemfile = "/etc/lighttpd/key.pem" proxy.server = ( "" => ( ( "host" => "127.0.0.1", "port" => "8080" ) ) )Ještě můžeme přidat následující rewrite pravidlo, které automaticky přidá "/guacamole/" před vsechny URL (snažší než nastavovat výchozí servlet v tomcatu
url.rewrite-once = ( "(.*)" => "/guacamole/$1" )Kompletní lighttpd config pak může vypdat třeba takto:
server.modules = ( "mod_compress", "mod_proxy", "mod_rewrite", ) server.port = 443 ssl.engine = "enable" ssl.pemfile = "/etc/lighttpd/key.pem" proxy.server = ( "" => ( ( "host" => "127.0.0.1", "port" => "8080" ) ) ) url.rewrite-once = ( "(.*)" => "/guacamole/$1" ) server.document-root = "/var/www" server.errorlog = "/var/log/lighttpd/error.log" server.pid-file = "/var/run/lighttpd.pid" server.username = "www-data" server.groupname = "www-data"Nové nastavení můžeme otestovat z prohlížeče na adrese https://server
<Connector address="127.0.0.1" port="8080" protocol="HTTP/1.1" connectionTimeout="20000" URIEncoding="UTF-8" redirectPort="8443" />A vyresetujeme tomcat:
service tomcat6 restartJeště bych doporučil změnit heslo v guacamole, když už teď bude všechno chodit přes https. A rovnou můžeme uložit nové heslo v user-mapping.xml jako md5 hash. Nejdříve vygenerujeme md5 hash:
cat | tr -d '\n' | md5sumA do tagu authorize přidáme atribut encoding="md5". Nový /etc/guacamole/user-mapping.xml pak může vypadat takto:
<user-mapping> <!-- documentation: http://guac-dev.org/Configuring%20Guacamole --> <authorize username="luv" password="a1f0ce24f2a7d1731f768c0b655ca3b5" encoding="md5"> <protocol>rdp</protocol> <param name="hostname">localhost</param> <param name="port">3389</param> </authorize> </user-mapping>
Tiskni
Sdílej:
In particular it relies on the Canvas and the WebSockets feature.Neprojde pres korporatni proxy