Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Koupil jsem si HP Compaq nx6325 a po problemech s puvodni wi-fi kartou(ikdyz ovladace se uz hodne zlepsily) jsem si rekl ze to nema cenu a radsi obednal wi-fi kartu do mini-pcie pod Intelu. Dnes mi dosla a ja se ji jal vymenit. Po IMHO uspesne vymene, lze notebook zapnout, ale vetracek se nezpomali a nic neni na LCD. Po odebrani Intel karty notebook normalne nabehne. Pouzil jsem google a zjistil ze i mini-pcie ma whitelist:( Inkde jsem v brozurkach dodanych s notebookem na zadnou zminku nenarazil. Neni to poruseni nejakeho zakonu na ochranu spotrebitele, ze nemohu pouzit soucastky jinych vyrobcu navic jsem otom nebyl informovan?
Tak jsem si zkousel napsat vlastni konfigurk pro FVWM. No moc jsem toho nenapsal, skoro vsechno jsem zkopiroval odjinud:D Jeste to neni uplne hotove, chybi mi klavesove zkraty a polozky v menu. Asi by to chtelo i trozku zprehlednit ten konfigurak.
http://dizz.ic.cz/img/plocha.pngTak jsem pulku noci psal slohovku do cestiny, tet sem to chtel tisknout a hle slohovka je neuplna, presneji je to hodne stara verze psana v OO.org 2. Potom sem to psal v abiwordu. A to je ten problem, celou dobu se to tvarilo ze to uklada a najednou sem zjistil ze ne ... asi si kombinaci abiwordu a odf priste odpustim ...
Pritulka si konecne domu poridila internet a ja ji "vnutil" jabber ale nastal problem s klientem, zatim dostala GAIM ,ale ten se mi ve verzi 2.0 nelibi a hlavne nedokaze vyuzit potencial jabberu ,ja sam pouzivam centericq ,ale to mi neprijde pro ni vhode. Jakeho klienta by jste doporucily vy? Musi behat pod MS Windows ,ale bylo by dobre aby bezel i na UNIXu podobnych OS (casem bude migrovat -jen o tom jeste nevi}.
Me napada akorat PSI. Vsem za rady dekuji
Vcera nam ve skole rozdavali studenske verze ArchiCADu, cd je dualni jak pro Windows tak pro MacOS ... A jak sem si tak procital minimalni pozadavky narazil jsem na upozorneni "disky naformatovane UNIXem nejsou podporovany" tak co teda maji chudaci uzivatele Applu delat ? jak to budou instalovat? :D
Tak jsem se rozhodl ze se pochlubim 2 peknymi darecky ktere jsem dostal (at ostatni puknou zavisti :) ) Prvnim je plysovy tucnak , a musim rict ze je opravdu povedeny .. podoba se nejvic tuxovy co jsem tak bezne videl je cca 50cm vysoky. http://www.bubacek.cz/detail.php?id_items=25531&cat=AAAAAG - ja mam ten veci vykonejsi model :D Druhym nemene peknym je soka skreta ktery sedi za stolem a na stole je komp - teda spis terminal protoze je tam jen monitor a klavesnice - dukaz ze tam nema Windows :D
Tak tise zavidte (nebo spis nahlas at z toho mam radost).Tak jsem opet si zacal hrat s mim PowerMacem(PowerPC 603e 200Mhz) Nainstaloval Deniana (s gentoo se mi tet nechtelo morit) a s domenim ze PPC je na stejne frkvenci jako x86 o neco rychlejsi a ze bogomips jsou spolehive jednotky vykonu, jsem se jal spustit cat /proc/cpuinfo . Bogomips jen 133.12 a treba PII 233MMX ma pry 466 Bogomips (podle zapisu v abclinuxu). Byl jsem zklaman ale instaloval jsem dal .. omylem jsem nainstaloval i OpenOffice 1.1.x(myslel jsem ze to bude nepouzitelny). Tak jsem ho spustil a studenej start trval 65 sekund ostatni tesne pod minutu, coz si myslim neni spatne .. je tu nekdo kdo ma na PII na 233MHz GNU/Linux a OO.org ? Aby se to dalo porovnat.
PS: mam 144MiB ramTak je tu zase INVEX. Jeden z mala( veletrhu na ktere chodim. Letos se psalo ze to bude letos renezance .. ale nic.Jak rika klasik :) davam INVEXu rok ... nanejvejs dva. Nemit volnou vztupenku tak tam ani nejdu...