Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Koupil jsem si HP Compaq nx6325 a po problemech s puvodni wi-fi kartou(ikdyz ovladace se uz hodne zlepsily) jsem si rekl ze to nema cenu a radsi obednal wi-fi kartu do mini-pcie pod Intelu. Dnes mi dosla a ja se ji jal vymenit. Po IMHO uspesne vymene, lze notebook zapnout, ale vetracek se nezpomali a nic neni na LCD. Po odebrani Intel karty notebook normalne nabehne. Pouzil jsem google a zjistil ze i mini-pcie ma whitelist:( Inkde jsem v brozurkach dodanych s notebookem na zadnou zminku nenarazil. Neni to poruseni nejakeho zakonu na ochranu spotrebitele, ze nemohu pouzit soucastky jinych vyrobcu navic jsem otom nebyl informovan?
Tak jsem si zkousel napsat vlastni konfigurk pro FVWM. No moc jsem toho nenapsal, skoro vsechno jsem zkopiroval odjinud:D Jeste to neni uplne hotove, chybi mi klavesove zkraty a polozky v menu. Asi by to chtelo i trozku zprehlednit ten konfigurak.
http://dizz.ic.cz/img/plocha.pngTak jsem pulku noci psal slohovku do cestiny, tet sem to chtel tisknout a hle slohovka je neuplna, presneji je to hodne stara verze psana v OO.org 2. Potom sem to psal v abiwordu. A to je ten problem, celou dobu se to tvarilo ze to uklada a najednou sem zjistil ze ne ... asi si kombinaci abiwordu a odf priste odpustim ...
Pritulka si konecne domu poridila internet a ja ji "vnutil" jabber ale nastal problem s klientem, zatim dostala GAIM ,ale ten se mi ve verzi 2.0 nelibi a hlavne nedokaze vyuzit potencial jabberu ,ja sam pouzivam centericq ,ale to mi neprijde pro ni vhode. Jakeho klienta by jste doporucily vy? Musi behat pod MS Windows ,ale bylo by dobre aby bezel i na UNIXu podobnych OS (casem bude migrovat -jen o tom jeste nevi}.
Me napada akorat PSI. Vsem za rady dekuji
Vcera nam ve skole rozdavali studenske verze ArchiCADu, cd je dualni jak pro Windows tak pro MacOS ... A jak sem si tak procital minimalni pozadavky narazil jsem na upozorneni "disky naformatovane UNIXem nejsou podporovany" tak co teda maji chudaci uzivatele Applu delat ? jak to budou instalovat? :D
Tak jsem se rozhodl ze se pochlubim 2 peknymi darecky ktere jsem dostal (at ostatni puknou zavisti :) ) Prvnim je plysovy tucnak , a musim rict ze je opravdu povedeny .. podoba se nejvic tuxovy co jsem tak bezne videl je cca 50cm vysoky. http://www.bubacek.cz/detail.php?id_items=25531&cat=AAAAAG - ja mam ten veci vykonejsi model :D Druhym nemene peknym je soka skreta ktery sedi za stolem a na stole je komp - teda spis terminal protoze je tam jen monitor a klavesnice - dukaz ze tam nema Windows :D
Tak tise zavidte (nebo spis nahlas at z toho mam radost).Tak jsem opet si zacal hrat s mim PowerMacem(PowerPC 603e 200Mhz) Nainstaloval Deniana (s gentoo se mi tet nechtelo morit) a s domenim ze PPC je na stejne frkvenci jako x86 o neco rychlejsi a ze bogomips jsou spolehive jednotky vykonu, jsem se jal spustit cat /proc/cpuinfo . Bogomips jen 133.12 a treba PII 233MMX ma pry 466 Bogomips (podle zapisu v abclinuxu). Byl jsem zklaman ale instaloval jsem dal .. omylem jsem nainstaloval i OpenOffice 1.1.x(myslel jsem ze to bude nepouzitelny). Tak jsem ho spustil a studenej start trval 65 sekund ostatni tesne pod minutu, coz si myslim neni spatne .. je tu nekdo kdo ma na PII na 233MHz GNU/Linux a OO.org ? Aby se to dalo porovnat.
PS: mam 144MiB ramTak je tu zase INVEX. Jeden z mala( veletrhu na ktere chodim. Letos se psalo ze to bude letos renezance .. ale nic.Jak rika klasik :) davam INVEXu rok ... nanejvejs dva. Nemit volnou vztupenku tak tam ani nejdu...