Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
poněkdu mi uniká pointa, když chce bleeding edge software, tak proč RHEL5 ...tak si znova precti uvodni odstavec
kterych bychom se nejradeji nedotykaliO to vice nechapu proc tam potrebujete vim s IDE-like konfiguraci. Jestli chci pracovat na necem vetsim, tak sshfs to preci jisti. Takhle resim i obskurni situace (napr. QNX, kde je dostupny SW v jaksi, slusne receno, zajimavem stavu). Kazdopadne presne na tento typ problemu (novy soft na starem RHELu tak, aby neovlivnil zadnou z casti systemu) jsou Software Collections (SCL) jak uz kavol nize zminil.
jinak pro RHEL6 je k dispozici python33, to nestačí?Odkaz na repo mas?
I kdyz, samotny py3.3 originalni problem neresi, protoze je potreba jeste proti nemu zkompilovany vimto sice samo o sobě neřeší, ale přijde mi pořád příjemnější mít k dispozici novější python a jen si proti němu přebuildit srpm novějšího vimu (za předpokladu, že tam není žádná další zásadní závislost?), nežli páchat výše uvedená zvěrstva ...
Budes se jeste muset vrtat v SPEC file,no, to byla ta závorka "za předpokladu" - u dost věcí funguje prostý rebuild ... v tomto případě by bylo potřeba nejdřív nahodit scl prostředí; přiznávám, že o tom toho moc nevím, sám jsem pod tím ještě nic nebuildil, jen vím, že "řešení existuje" protože prostě různé balíčky zbuilděné proti novým verzím jsem měl pod rukama
ale souhlasim, ze vytvorit si rpm, ktere takto nainstaluje vim napr. do /optale to nemusíš, tím novým vimem můžeš klidně přeplácnout systémový, jen bude záviset na tom kolekčním pythonu místo defaultního
Ale potrebuje roota,no tak jsem-li admin, tak snad jedno su/sudo není problém ...
a navic delat cokoliv mimo /home na techto serverech je .. neidealni.tož to už je váš boj
Tenhle build vimu je "portable" a navic funguje v pohode i treba na stable Debianu, Ubuntu atd. Rozbalim jeden tarball ve svym home, pustim a jedu, kdekoliv. Jasne, obrovska nevyhoda je, ze ma nabundlovany cely python.já hlavně nějak nerozumím, proč bys měl chtít "jet" v home na serveru, na který nechceš moc šahat, v ~ typicky "jezdím" na své workstation, ale ... stejné jako výše, nenutno rozebírat, prostě máš nějakou potřebu, nabídl jsem ti aktuálnější software v kolekcích(*), pokud to tu potřebu neřeší, hm, tak nic (*) btw, pokud je zájem zařadit tam krom nových databází a whatever i třeba novější vim, je třeba jej projevit, nemáme křišťálové koule, abychom v RH věděli úplně o všem, co si zákazníci přejí (jistě, ne všemu vyhovíme, ale vědět o tom je první krok)
Tiskni
Sdílej: