Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
poněkdu mi uniká pointa, když chce bleeding edge software, tak proč RHEL5 ...tak si znova precti uvodni odstavec
kterych bychom se nejradeji nedotykaliO to vice nechapu proc tam potrebujete vim s IDE-like konfiguraci. Jestli chci pracovat na necem vetsim, tak sshfs to preci jisti. Takhle resim i obskurni situace (napr. QNX, kde je dostupny SW v jaksi, slusne receno, zajimavem stavu). Kazdopadne presne na tento typ problemu (novy soft na starem RHELu tak, aby neovlivnil zadnou z casti systemu) jsou Software Collections (SCL) jak uz kavol nize zminil.
jinak pro RHEL6 je k dispozici python33, to nestačí?Odkaz na repo mas?
I kdyz, samotny py3.3 originalni problem neresi, protoze je potreba jeste proti nemu zkompilovany vimto sice samo o sobě neřeší, ale přijde mi pořád příjemnější mít k dispozici novější python a jen si proti němu přebuildit srpm novějšího vimu (za předpokladu, že tam není žádná další zásadní závislost?), nežli páchat výše uvedená zvěrstva ...
Budes se jeste muset vrtat v SPEC file,no, to byla ta závorka "za předpokladu" - u dost věcí funguje prostý rebuild ... v tomto případě by bylo potřeba nejdřív nahodit scl prostředí; přiznávám, že o tom toho moc nevím, sám jsem pod tím ještě nic nebuildil, jen vím, že "řešení existuje" protože prostě různé balíčky zbuilděné proti novým verzím jsem měl pod rukama
ale souhlasim, ze vytvorit si rpm, ktere takto nainstaluje vim napr. do /optale to nemusíš, tím novým vimem můžeš klidně přeplácnout systémový, jen bude záviset na tom kolekčním pythonu místo defaultního
Ale potrebuje roota,no tak jsem-li admin, tak snad jedno su/sudo není problém ...
a navic delat cokoliv mimo /home na techto serverech je .. neidealni.tož to už je váš boj
Tenhle build vimu je "portable" a navic funguje v pohode i treba na stable Debianu, Ubuntu atd. Rozbalim jeden tarball ve svym home, pustim a jedu, kdekoliv. Jasne, obrovska nevyhoda je, ze ma nabundlovany cely python.já hlavně nějak nerozumím, proč bys měl chtít "jet" v home na serveru, na který nechceš moc šahat, v ~ typicky "jezdím" na své workstation, ale ... stejné jako výše, nenutno rozebírat, prostě máš nějakou potřebu, nabídl jsem ti aktuálnější software v kolekcích(*), pokud to tu potřebu neřeší, hm, tak nic (*) btw, pokud je zájem zařadit tam krom nových databází a whatever i třeba novější vim, je třeba jej projevit, nemáme křišťálové koule, abychom v RH věděli úplně o všem, co si zákazníci přejí (jistě, ne všemu vyhovíme, ale vědět o tom je první krok)
Tiskni
Sdílej: