Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Nedávno mě totálně vypeklo miui, strávil jsem hodiny debugováním html5 kódu kolem geolokace, aby se nakonec ukázalo, že to číňani rozbili tak šikovně, že geolokace fungovala v nativních aplikacích ale nefungovala v čemkoliv co využívá WebView. Redmi2 letěl do koše a vzal jsem mobil, na kterém jsem vědel že rozchodím CyanogenMod. S CM (12.1) zatím spokojenost, vše chodí skvěle, akorát mě vyložene irituje jeden efekt, který google přidal do Android 5. Popravdě, poprvé, když jsem měl v ruce tablet s Android 5, tak jsem 5 minut procházel Developer options a Accessibility settings, než mě došlo, že to není chyba, ale nový cool efekt. Nakonec bylo potřeba trochu poupravit bytecode.
Nebudu si stěžovat na to, jak se všechny firmy snaží Android upravit, ale vždy to dopadne hůř než vanilla Android, za který se pak musí připlácet, ani na to že Android ze systémového a vývojářského pohledu je jeden velký anti-pattern. Rozmazlený z linuxu jsem původně plánoval upravit zdrojáky, překompilovat jeden balíček, nahrát do mobilu a voilà. Ale v Androidu je potřeba překompilovat celý systém (asi 15GB zdrojáků) atd. atd. Proto také úprava bytecodu místo zdrojáků. K věci.
Ripple efekt vypadá takto, je protkán celým UI (více příkladů), ale v tomto případě, je nejen otravný, ale vyloženě hnusný. Pro srovnání - bez ripple efektu. Naštěstí to stejně vidí i v googlu, a v android 6 (c)ripple efekt překopali tak, že už vypadá jako normální efekt a ne jako Developer/Accessibility feature. To ošklivé přepínání tabů ale zatím nevyřešili.
Po dvou dnech hrabání se v Androidu jsem dal dohromady postup jak se tohoto efektu kompletně zbavit v CM 12.1 - je potřeba trochu upravit kód a navíc nainstalovat téma, které vše ještě trochu doladí.
Nebudu se moc rozepisovat o technických detailech - zdrojáky nevypnutelného ripple efektu jsou tady ... zkompilované to pak skončí v /system/framework/framework.jar; můj patch pouze nahradí funkci draw za funkci, která vrací true ale nic nedělá.
adb root
adb pull /system/framework/framework.jar
apktool d framework.jar
cd framework.jar.out; patch -p1 < android5_noripple.patch; cd ..Druhá možnost je použít python skript
python android5_noripple.py framework.jar.out/smali/android/graphics/drawable/Ripple.smali
Patch i skript žijí v tomto repu: https://github.com/luv/android5_noripple.
apktool b framework.jar.out
adb shell mount -o remount,rw /system
adb push framework.jar.out/dist/framework.jar /system/framework/
Mimochodem, protože apktool je java utilitka, tak samozřejmě kašle na dobré mravy, a vytváří si v $HOME neskryté adresáře, po použití je ještě potřeba rm -rf ~/apktool.
Stačí stáhnout a nainstalovat toto APK.
APK je také možno zbuildit ze zdrojáků na https://github.com/luv/android5_noripple_theme - stačí naimportovat do Android studia a kliknout na tlačítko "build".
Tiskni
Sdílej: