Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Situace s fonty na linux desktopu byla vzdy ... neidealni. Posledni dobou se sitauce zlepsila, ale i ted pretrvavaji vylozene amaterske problemy.
Nainstaloval jsem si nejnovejsi Linux Mint na svuj ThinkPad T400 s SSD diskem (Intel SSD 320) - vsechno slape skvele "out of the box". Windows i OS X muze jen zavidet az na jednu "malinkou" chybku - fonty ve web browseru vypadaji priserne! A navic firefox ignoruje nastaveni renderovani fontu ze systemu!
Kdyby toto bylo me prvni setkani s linuxem, tak asi kvapem odinstalovavam, no ale jelikoz uz nejake ty zkusenosti mam rozhodl jsem se trochu se v tom pohrabat a opravit. Pricina techto problemu me ale teda nastavala jeste vic. O nezajmu ze strany vyvojaru/spravcu s takto elementarnim problemem neco delat se radeji nezminovat.
Napsal jsem jednoduchy script setfonts.py ktery vytahne nastaveni z gconfu a vygeneruje ~/.fonts.conf. Taky jsem na githubu forknul gnome-tweak-tool a implementoval do nej obdobnou funkcionalitu (ted uz je ten fork ale zastaraly). Taky jsem poslal patch pro gnome-settings-daemon do gnome bugzilly, ktery by se o to postaral, ale cekat od gnome vyvojaru neco jineho nez kompletni ignoranci je opravdu naivni.
Nakonec je dobre ze patche nikdo neprijmul protoze by zpusobili akorat vetsi bordel jelikoz po napsani techto patchu jsem zjistil ze se nejedna o chybu ani ve firefoxu ani v gnome, ale spatne nastaveni fontconfigu v Ubuntu - staci smazat par souboru z /etc/fonts/conf.d/ a pote se i renderovani fontu ve firefoxu nastavi spravne podle uzivatelskych preferenci (protoze je neprepise systemove nastaveni fontconfigu). Soucasna situace je takova se nikdo nevi proc tam ty soubory jsou a nenajde se nikdo kdo by byl ochoten s tim neco delat.
Takze po nainstalovani Mintu jsem radeji jen pustil setfonts.py > ~/.fonts.conf a dal se nezajimam.
Pro zajimavost, jedna se o to tyto bugy - podivejte se kdy byly nahlaseny:
Tiskni
Sdílej:
~/.fonts.conf
? Pokud máš alespoň trochu novější fontconfig, tak na tebe každá aplikace řve
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/50-user.conf", line 9: reading configurations from ~/.fonts.conf is deprecated.Mělo by se to teď nastavovat v $XDG_CONFIG_HOME/fontconfig/conf.d a $XDG_CONFIG_HOME/fontconfig/fonts.conf
Na druhou stranu ~/.fonts.conf funguje a je zminen ve fontconfig dokumentaci, kdezto napriklad v Ubuntu neni promenna prostredi $XDG_CONFIG_HOME definovana, takze bych to nechal jak to je.
Fonty v Ubuntu jsou v pohode. Problem je ve Firefoxu, je to bazmek ktery ignoruje nastaveni systemu. Prejdi na Chromium.Fonty ve Firefoxu jsou v pohode. Problem je v Ubuntu, je to bazmek ktery je bazmek. Prejdi na Mandrivu.