Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Situace s fonty na linux desktopu byla vzdy ... neidealni. Posledni dobou se sitauce zlepsila, ale i ted pretrvavaji vylozene amaterske problemy.
Nainstaloval jsem si nejnovejsi Linux Mint na svuj ThinkPad T400 s SSD diskem (Intel SSD 320) - vsechno slape skvele "out of the box". Windows i OS X muze jen zavidet az na jednu "malinkou" chybku - fonty ve web browseru vypadaji priserne! A navic firefox ignoruje nastaveni renderovani fontu ze systemu!
Kdyby toto bylo me prvni setkani s linuxem, tak asi kvapem odinstalovavam, no ale jelikoz uz nejake ty zkusenosti mam rozhodl jsem se trochu se v tom pohrabat a opravit. Pricina techto problemu me ale teda nastavala jeste vic. O nezajmu ze strany vyvojaru/spravcu s takto elementarnim problemem neco delat se radeji nezminovat.
Napsal jsem jednoduchy script setfonts.py ktery vytahne nastaveni z gconfu a vygeneruje ~/.fonts.conf. Taky jsem na githubu forknul gnome-tweak-tool a implementoval do nej obdobnou funkcionalitu (ted uz je ten fork ale zastaraly). Taky jsem poslal patch pro gnome-settings-daemon do gnome bugzilly, ktery by se o to postaral, ale cekat od gnome vyvojaru neco jineho nez kompletni ignoranci je opravdu naivni.
Nakonec je dobre ze patche nikdo neprijmul protoze by zpusobili akorat vetsi bordel jelikoz po napsani techto patchu jsem zjistil ze se nejedna o chybu ani ve firefoxu ani v gnome, ale spatne nastaveni fontconfigu v Ubuntu - staci smazat par souboru z /etc/fonts/conf.d/ a pote se i renderovani fontu ve firefoxu nastavi spravne podle uzivatelskych preferenci (protoze je neprepise systemove nastaveni fontconfigu). Soucasna situace je takova se nikdo nevi proc tam ty soubory jsou a nenajde se nikdo kdo by byl ochoten s tim neco delat.
Takze po nainstalovani Mintu jsem radeji jen pustil setfonts.py > ~/.fonts.conf a dal se nezajimam.
Pro zajimavost, jedna se o to tyto bugy - podivejte se kdy byly nahlaseny:
Tiskni
Sdílej:
~/.fonts.conf
? Pokud máš alespoň trochu novější fontconfig, tak na tebe každá aplikace řve
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/50-user.conf", line 9: reading configurations from ~/.fonts.conf is deprecated.Mělo by se to teď nastavovat v $XDG_CONFIG_HOME/fontconfig/conf.d a $XDG_CONFIG_HOME/fontconfig/fonts.conf
Na druhou stranu ~/.fonts.conf funguje a je zminen ve fontconfig dokumentaci, kdezto napriklad v Ubuntu neni promenna prostredi $XDG_CONFIG_HOME definovana, takze bych to nechal jak to je.
Fonty v Ubuntu jsou v pohode. Problem je ve Firefoxu, je to bazmek ktery ignoruje nastaveni systemu. Prejdi na Chromium.Fonty ve Firefoxu jsou v pohode. Problem je v Ubuntu, je to bazmek ktery je bazmek. Prejdi na Mandrivu.