Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Situace s fonty na linux desktopu byla vzdy ... neidealni. Posledni dobou se sitauce zlepsila, ale i ted pretrvavaji vylozene amaterske problemy.
Nainstaloval jsem si nejnovejsi Linux Mint na svuj ThinkPad T400 s SSD diskem (Intel SSD 320) - vsechno slape skvele "out of the box". Windows i OS X muze jen zavidet az na jednu "malinkou" chybku - fonty ve web browseru vypadaji priserne! A navic firefox ignoruje nastaveni renderovani fontu ze systemu!
Kdyby toto bylo me prvni setkani s linuxem, tak asi kvapem odinstalovavam, no ale jelikoz uz nejake ty zkusenosti mam rozhodl jsem se trochu se v tom pohrabat a opravit. Pricina techto problemu me ale teda nastavala jeste vic. O nezajmu ze strany vyvojaru/spravcu s takto elementarnim problemem neco delat se radeji nezminovat.
Napsal jsem jednoduchy script setfonts.py ktery vytahne nastaveni z gconfu a vygeneruje ~/.fonts.conf. Taky jsem na githubu forknul gnome-tweak-tool a implementoval do nej obdobnou funkcionalitu (ted uz je ten fork ale zastaraly). Taky jsem poslal patch pro gnome-settings-daemon do gnome bugzilly, ktery by se o to postaral, ale cekat od gnome vyvojaru neco jineho nez kompletni ignoranci je opravdu naivni.
Nakonec je dobre ze patche nikdo neprijmul protoze by zpusobili akorat vetsi bordel jelikoz po napsani techto patchu jsem zjistil ze se nejedna o chybu ani ve firefoxu ani v gnome, ale spatne nastaveni fontconfigu v Ubuntu - staci smazat par souboru z /etc/fonts/conf.d/ a pote se i renderovani fontu ve firefoxu nastavi spravne podle uzivatelskych preferenci (protoze je neprepise systemove nastaveni fontconfigu). Soucasna situace je takova se nikdo nevi proc tam ty soubory jsou a nenajde se nikdo kdo by byl ochoten s tim neco delat.
Takze po nainstalovani Mintu jsem radeji jen pustil setfonts.py > ~/.fonts.conf a dal se nezajimam.
Pro zajimavost, jedna se o to tyto bugy - podivejte se kdy byly nahlaseny:
Tiskni
Sdílej:
~/.fonts.conf
? Pokud máš alespoň trochu novější fontconfig, tak na tebe každá aplikace řve
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/50-user.conf", line 9: reading configurations from ~/.fonts.conf is deprecated.Mělo by se to teď nastavovat v $XDG_CONFIG_HOME/fontconfig/conf.d a $XDG_CONFIG_HOME/fontconfig/fonts.conf
Na druhou stranu ~/.fonts.conf funguje a je zminen ve fontconfig dokumentaci, kdezto napriklad v Ubuntu neni promenna prostredi $XDG_CONFIG_HOME definovana, takze bych to nechal jak to je.
Fonty v Ubuntu jsou v pohode. Problem je ve Firefoxu, je to bazmek ktery ignoruje nastaveni systemu. Prejdi na Chromium.Fonty ve Firefoxu jsou v pohode. Problem je v Ubuntu, je to bazmek ktery je bazmek. Prejdi na Mandrivu.