Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Už několik let používám myš Logitech MX Anywhere. Jediné, co mne štvalo byla slabší výdrž na baterie. Na alkalické baterie byla maximální výdrž 3 měsíce, na nabíjecí Eneloop jen něco málo přes měsíc. Navíc s akumulátory většinou myš klekla bez jakéhokoli varování.
Už nějakou dobu hledám výkonný NB bez windows. Výběr bohužel žádný, možnost úpravy na přání v podstatě neexistuje (malí zákazníci nejsou pro výrobce zajímaví). Docela mně to otrávilo, navíc teď jsou dva volnější týdny, takže bude čas si trochu hrát. Rezignoval jsem tedy a pořídil Toshiba Satellite P50-A-13C. K tomu hned další 8GB SO-DIMM na 1.35V.
Jedna menší záhada: Na routeru jsem si nastavil ipv6 konektivitu pomocí 6to4 tunelu. K routeru jsou připojeny tři počítače. Na jednom se mi nějak podařilo připojení přes IPv6 rozjet, další dva odolávaly. Všechny stroje dostaly ipv6 adresu, všude stejně nastavené routování, firewall vypnutý, přesto se jeden na ipv6.google.com připojil a další dva ne.