Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
No a poslední a nejhorší věc je imbecilní klávesa \| místo Enteru. Na Dellu je jednořádkový, dlouhý Enter. No a tady je dvouřádkové obrácené L, takže v místě, kde běžně mačkám Enter, je teď zpětné lomítko. Docela mi to pije krevNavíc nechápu, proč mám zpětné lomítko dvakrát (zkrácený levý shift). No nějak si snad zvyknu. A nebo, že bych si to přemapoval na Enter?
"Mezinárodní" klávesa dle ISO/IEC 9995.
Navíc? Možná tak nové chyby.
Velký desktopový tahák je přechod POST do jádra bez změny grafického režimu. Trochu to ale kazí DRI ovladače (aspoň radeon v mém případě), které si stejně grafiku resetují.
Pak údajně může být POST rychlejší, protože nemusí inicializovat veškerý hardware pro DOS, ale v praxi jsem si akorát všiml, že vynechává DVD mechaniku při teplém resetu.
Velký desktopový tahák je přechod POST do jádra bez změny grafického režimu.K čemu to je? Osobně mám zkušenost, že tohle věci spíš rozesralo (např. na ATI Rage s GFX a KMS je pouze černá obrazovka) a výhodu žádnou nevidím.
Zeptej se desktopáků, proč dělali do grubu grafický režim, proč do jádra cpali KMS, proč velká trojice ovladačů grafiky do X bez KMS a framebufferové konzole nefunguje a proč X server startuje do černé místo do šedivé šachovnice.
Desktopáci dělali do grubu grafický režim
Já zapomněl, že na bezhlavém serveru je grafický zavaděč velmi potřebný.
Jaký význam má šedá šachovnice v době, kdy lze optimální rozlišení prakticky vždy detekovat
Třeba na to, aby si poznal, že X server vůbec správně naběhl.
Já zapomněl, že na bezhlavém serveru je grafický zavaděč velmi potřebný.Trochu jsem předpokládal, že si pod desktopáky představuješ vývojáře pracující na grafických rozhraních pro desktop. Proto mě zajímalo, zda máš nějak podložené, že někdo z těchto lidí z ničeho nic začal posílat patche do bootloaderu. Možné to samozřejmě je, jen mě zajímá, zda to máš podložené nebo si to cucáš z prstu.
Třeba na to, aby si poznal, že X server vůbec správně naběhl.Kurzor nestačí?
Kurzor nestačí, protože ten v rámci desktopovatění standardně taky už není vidět.Kurzor není v rámci desktopovatění vidět? Ten tvůj matroš chci taky.
To ostatně odpovídá na otázku ohledně desktopáků. Nejde o to kdo, ale proč.Teď mám spíš pocit, že nejde ani o to kdo, ani o to proč, ale o to že si můžeš zanadávat v diskuzi a je v podstatě jedno na co.
Kurzor není v rámci desktopovatění vidět?
Není. Pusť si Xorg a koukej. Ne nadarmo parametr -retro má v popisku start with classic stipple and cursor
.
Objednáno ve čtvrtek od CZC, den nato dorazila SMS, že zboží je na připraveno na pobočce a cestou z práce jsem si jej vyzvedl. Zdravím PavlixeTož já nemám proti CZC nic osobního, jen mě před mnoha lety připravili na reklamaci o cca 2000 Kč ;), čímž se v seznamu mých obchodů posunuly za obchody, kde se mi to ještě nestalo ;).
V glxgears: 6Ofps vs. 900fps.Jako že ti přestal fungovat vsync a proto je to lepší.
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation G86M [GeForce 8400M GS] [10de:0427] (rev a1) Subsystem: Dell Device [1028:01f2] Kernel driver in use: nvidia Kernel modules: nvidiafb, nouveau, nvidia
Metro jsem zatím viděl jen na obrázku, vidět to takhle naživo je něco jiného. Moc se mi nelíbilo. Dalších asi 10 minut jsem strávil hledáním, jak se dostat na normální plochu a někam do vlastností.+1
Tiskni
Sdílej: