Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Za drobný příplatek by se to dalo poslat i doporučeně, pak by to šlo za 128,-Kč.
Napsat skupině že distribuce muziky stojí za ***** a poslat jim pár drobných
Koukám že "rasismus" proniknul už i na internet, z Čech se dá objednat všechno (i stěrače na ponorku), ale my si nemůžeme koupit ani hudební CD s jistotou, že:
a) půjde stáhnout (výše popisovaný způsob).
b) ho na hranicích někdo nerozbalí a nebude 14 dní poslouchat (zásilka ztracena), než ho zase zabalí a pošle dál (zásilka znovuobjevena).
Mám návrh jak si možná vydělat pár drobných, s balíkama to údajně normálně funguje - stát se prostředníkem. Necháme si poslat balík na adresu prostředníka, ten zkontroluje že došel v pořádku, zabalí znova a pošle k nám (používá se třeba u služeb, kde lze posílat balíky jen po USA a zrovna já to chci k nám do Horní Dolní). S digitální muzikou to musí jít úplně stejně, pošlu pár korun známýmu někde kdesi, ten mi to stáhne, zabalí (archiv) a pošle
- Je šest ráno, takže možná něco z toho nebude dávat smysl
S digitální muzikou to musí jít úplně stejně, pošlu pár korun známýmu někde kdesi, ten mi to stáhne, zabalí (archiv) a pošleObavam sa, ze toto narozdiel od tych kurierskych preposielacich sluzieb zrejme narazi na legislativu. Pretoze zatial co spolocnosti vlastniace digitalny obsah ta budu presviedcat, ze je to to iste ako hmotny majetok a teda kopirovanim vlastne pachas kradez, tak v tomto pripade by si sa celkom isto dozvedel, ze digitalny obsah nie je to iste ako fyzicke medium a je viazany na osobu ktora ho kupila. Cize v zavislosti od toho ako by to bolo realizovane by bud prostrednik porusil autorske prava lebo tu hudbu stiahol aj ked ju nezaplatil (patri koncovemu zakaznikovi) alebo ju zaplatil on a nema pravo ju poslat tebe ako koncovemu zakaznikovi. Inak v tomto pripade je prostrednik aj nejake proxy v US, lenze opat ma vela takychto predajcov ako jednu z podmienok ze nebudes obchadzat ich obmedzenia na region a pod. Cize zas nelegalne.
Takže když si jednoho dne draze koupim CD a zjistim že mi muzika nesedne, tak už ho nemůžu prodat další osobě?
S digitální muzikou to musí jít úplně stejněS digitální muzikou to jde ještě jednodušeji, protože můžeš použít proxy a u prostředníka se to nezdržuje, ani nic nevybaluje a nekontroluje (např. SOCKS proxy + HTTPS).
Tiskni
Sdílej: