Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dneska jsem v aur narazil na PKGBUILD s velice slibným popisem:
PAM modules that enables either two-factor or password-less authentication using an USB storage device (such as an USB Flash Mem
Dnes sem na internetu nasel nejlepsi vtip o blondynkach je fakt hodne dobrej ;-)
Nemate nekdo zajem(teda spis naladu) me delat garanta/konzultanta rocnikovy prace? Téma je: Operacni system FreeBSD.
Posledni dobou jsem se zacal zajimat o KDE trosku vic do hloubky, protoze ma podle mne do budoucnosti(KDE 4) ohromny potencional. Vcelku me mrzi zcela nepodlozene polopravdy mnohych odborniku(at uz radoby odborniku nebo skutecnych).
Jednou z oblibenych polopravd je to ze KDE zabere mnozstvi pameti. To je sice na jednu stranu pravda, ale na druhou stranu dalsi spustene programy uz zaberou, diky sdilenym knihovnam (teda pokud sou napsane pod kde), minimum pameti. Myslim ze ve finale je KDE + Konqueror + Kword mene narocna kombinace nez Fluxbox + Firefox + OOwriter)
Pokracovani priste du spat ;-)