Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dneska jsem v aur narazil na PKGBUILD s velice slibným popisem:
PAM modules that enables either two-factor or password-less authentication using an USB storage device (such as an USB Flash Mem
# Contributor: Tomas Urgosik
pkgname=pam_usb
pkgver=0.4.0
pkgrel=1
pkgdesc="PAM modules that enables either two-factor or password-less authentication using an USB storage device (such as an USB Flash Memory Token)"
url="http://www.pamusb.org/"
license=""
depends=(dbus-python)
makedepends=()
conflicts=()
arch=('i686')
replaces=()
backup=()
install=
source=(http://ovh.dl.sourceforge.net/sourceforge/pamusb/$pkgname-$pkgver.tar.gz)
md5sums=('51a677ff30a3b29e8b5df4a0e60c8d75')
build() {
mkdir -p $startdir/pkg/lib/security
mkdir -p $startdir/pkg/usr/bin
mkdir -p $startdir/pkg/usr/share/man/man1
mkdir -p $startdir/pkg/etc/pam.d
cd $startdir/src/$pkgname-$pkgver
make || return 1
make DESTDIR=$startdir/pkg install
}
Tiskni
Sdílej:
/etc/pam.d/xdm
#%PAM-1.0 auth required pam_nologin.so auth include system-auth account include system-auth password include system-auth session include system-auth/etc/pam.d/system-auth
#%PAM-1.0 auth required pam_env.so auth sufficient pam_usb.so auth sufficient pam_unix.so try_first_pass likeauth nullok auth required pam_deny.so account required pam_unix.so password required pam_cracklib.so difok=2 minlen=8 dcredit=2 ocredit=2 try_first_pass retry=3 password sufficient pam_unix.so try_first_pass use_authtok nullok md5 shadow password required pam_deny.so session required pam_limits.so session required pam_unix.so
su
ování můžeš mít zase jinou metodu autentizace.
RDEPEND="dev-libs/libxml2 >=sys-libs/pam-0.78-r3 >=sys-apps/hal-0.5.7.1-r3 >=sys-apps/pmount-0.9.13 >=dev-python/celementtree-1.0.2 >=dev-python/dbus-python-0.71 >=dev-python/pygobject-2.12.3" DEPEND="${RDEPEND} dev-util/pkgconfig"
kdesu
přestane fungovat úplně, nebo nefunguje jen tehdy, pokud se přihlásím pomocí flashky?
[samael@Cipisek ~]$ cat /etc/pam.d/su #%PAM-1.0 #auth sufficient pam_usb.so auth sufficient pam_rootok.so auth sufficient pam_usb.so # Uncomment the following line to implicitly trust users in the "wheel" group. #auth sufficient pam_wheel.so trust use_uid # Uncomment the following line to require a user to be in the "wheel" group. #auth required pam_wheel.so use_uid auth required pam_unix.so account required pam_unix.so session required pam_unix.so
titan@tbook ~ $ su * pam_usb v0.4.0 * Authentication request for user "root" (su) * Device "myusb" is connected (good). * Performing one time pad verification... * Verification match, updating one time pads... * Unable to change owner of the pad: Operation not permitted * Access granted. tbook titan #Jde mi o ten radek : "* Unable to change owner of the pad: Operation not permitted", ta hvezdicka jako jedina je cervena a vypada tam blbe mezi tema zelenyma. Co jsem zkousel : strace /bin/su tak jsem zjistil ze je to tim ze se na tom USB snazi pustit chown, coz FAT32 nepodporuje. A FAT32 tam na flashce chchi nechat protoze sem-tam je treba prenest data z Win32 stroje. Jak jste to vyresily vy?
<option name="quiet">true</option>
Nevim, proc bych me to pokazdy melo plivat hromadu radku na obrazovku.
titan@tbook ~ $ su * Unable to change owner of the pad: Operation not permitted tbook titan #Na error message se quiet optiona nevztahuje. Ale myslim ze to vyresim jinak, bez toho aby to dalo chown to jede, tak ten radek s chown zakomentuju ve zdrojaku a rekompillnu. To bude asi nejrychlejsi...
auth sufficient pam_usb.so password sufficient pam_usb.soA agenta poustim z: /usr/bin/pamusb-agent , ale myslim ze by melo byt jedno z jakeho adresare se pusti, dulezite je aby byl pusten pod uzivatelem ktery ma opravneni zapisovat na USB disk(vyrvoril tam adresar a v nem soubor) a mohl upravit /etc/pamusb.conf (samozdrejme config muze byt i jinde).
pamusb-agent
. Háže hlášku:
Traceback (most recent call last): File "/usr/bin/pamusb-agent", line 30, in <module> import elementtree.ElementTree as et ImportError: No module named elementtree.ElementTreePředpokládám, že je to i důvod, proč mi nefunguje zamknutí či odeknutí desktopu při manipulaci s flashdiskem.
<user id="ota"> <device>corsair</device> <agent event="lock">dcop kdesktop KScreensaverIface lock</agent> <agent event="unlock">dcop kdesktop KScreensaverIface unlock</agent> </user>)