Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nedávno jsem ke svému smutku zjistil, že stránky svobodného anglicko-českého slovníku slovnik.zcu.cz jsou mimo provoz. V archívu jsem našel jejich starou verzi a napsal na nich uvedenému autorovi (tj. Milanu Svobodovi) dotaz, co se stalo, jestli to žije, a pokud ne, že bych to po něm převzal.
Na základě smlouvy se sdružením CZ.NIC je bylo možné získat přístup přímo k zóně CZ domény. Jedním z možných využití je také vytváření archívu. A to je mimo jiné to, co společnost KRAXNET bude povinna bez jakékoli náhrady smazat.
Dosud měla oficiální zájem na zrušení tzv. autorských poplatků (též nazývaných jako výpalné) snad pouze Česká pirátská strana (ač se to v jejím programu obtížně hledá, je to tam). Nyní se k této snaze připojuje i Strana svobodných občanů.
Na počátku byl velký plán vybudovat český portál čistě pro programátory open-source softwaru. Pak se zrodila myšlenka vybudovat český SourceForge.net. Co však z toho zbylo?
Vydali jsme první release nové řady (0.20.0), mírně rozčeřili zdejší klidné vody, ale teď – teď to teprve přijde! Pokud si někdo myslel, že Tuxánci nikdy nevyrostou z dětských nemocí, že nikdy nepřerostou nejmenovanou konkurenční hru, tak ho musím zklamat – tento okamžik se totiž kvapem blíží.
O Tuxáncích se hodně mluvilo přibližně touto dobou před rokem a pár měsíci. Pak o nich na dlouhou dobu nastalo hrobové ticho. Skoro se mohlo zdát, že tento velice nadějný projekt upadl do hlubin zapomnění. Jaké štěstí, že to není pravda a že se pilně připravuje první verze nové generace.
Blogging je velmi populární záležitost. ABCLinuxu vychází svým čtenářům vstříc s možností založení vlastního blogu pod jeho záštitou. Takže beru i já.