Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
O Tuxáncích se hodně mluvilo přibližně touto dobou před rokem a pár měsíci. Pak o nich na dlouhou dobu nastalo hrobové ticho. Skoro se mohlo zdát, že tento velice nadějný projekt upadl do hlubin zapomnění. Jaké štěstí, že to není pravda a že se pilně připravuje první verze nové generace.
Dá se říci, že "konec" první generace přišel ještě v první polovině loňského roku, kdy nemohl Oroborus (vedoucí vývojář) pro nemoc nějakou dobu na projektu pracovat. Skoro celý tým se rozpadl a ohromné tempo vývoje, které bylo na začátku značně zpomalilo, až se nakonec na počátku tohoto roku zastavilo úplně (konečná konzervace ještě neproběhla, ale chystá se).
Nová generace (s kódovým označením NG) datuje svůj počátek k 18. lednu 2008. Tuxánci NG urazili přibližně čtvrt roku vývoje (suma sumárum jedním vývojářem! (Oroborem)) a lze již o nich skoro prohlásit, že dosahují kvalit předchozí generace (nově s kódovým označením FG), v lecčem je dokáží i předčít (hlavně co se týče síťového multiplayeru). Již se rýsuje vydání verze 0.20.0 – chtěli bychom ji vydat ještě před prázdninami (teď bude trošku útlum, protože Oroborus bude maturovat, ale úplné (po)zastavení nehrozí).
Změn je mnoho – nejlépe uděláte, když si stáhnete aktuální verzi ze SVN. "Největší" změnou je změna pracovního rozlišení Tuxánků z 640×480 na 800×600. Velký posun je znát i v síťovém multiplayeru – ten si můžete vyzkoušet na některém z veřejných serverů. Jak si můžete všimnout, tak celé to zastřešuje všestranná wikina, která nahradila předchozí statický a těžko upravitelný web.
Plán do budoucna je – stačí se mrknout do ToDo a člověk nazná, že až bude za pár let vydána stabilní verze Tuxánků, tak se budou moct jít Bulánci (jakožto prvotní předloha) zahrabat. Pomoc je vítána – nejen programátoři, ale i testeři a v neposlední řadě samozřejmě hráči.
Aktualizace
Klíčovým místem pro kontakt vývojářů a shromáždění nadšenců je náš IRC kanál #tuxanci na serverech freenode.net (např. irc.freenode.net).
Tiskni
Sdílej:
Poměrně dost se z toho dá vyčíst i o dalším ubírání žánru, ale neřekl bych, že se to nějak výrazně odkloní od současné myšlenky. Jen to bude na daleko jiné úrovni.Pokud to správně chápu, tak myslel spíš žánr tý hudby
Pokud to správně chápu, tak myslel spíš žánr tý hudbyAha, špatně jsem si to přečetl, díky za upozornění.
přibližně touto dobou před rokem a pár měsíciTo mi připomnělo... "Kolik je mu let? - Za půl roku mu bude 3 a půl roku."