Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Dosud měla oficiální zájem na zrušení tzv. autorských poplatků (též nazývaných jako výpalné) snad pouze Česká pirátská strana (ač se to v jejím programu obtížně hledá, je to tam). Nyní se k této snaze připojuje i Strana svobodných občanů.
Zatímco od České pirátské strany se tato snaha více či méně automaticky již předpokládá, nikde jinde nebylo tuto snahu vidět (buď totiž vůbec není nebo je přinejmenším nedostatečně propagována). Od soboty tu tedy máme strany s touto snahou dvě. (Pokud je snad ještě nějaká další taková strana, o které nevím, zmiňte se v komentářích.)
Svobodní na svém prvomájovém zasedání Republikového výboru rozšířili svůj stávající politický program právě o zrušení autorských poplatků. (Ve skutečnosti to je jenom jedna z řady rozšíření – mezi další patří například zrušení koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi nebo rázné odmítnutí cenzury internetu a omezování anonymity.)
V podstatě se to dalo očekávat, jelikož autorské poplatky vytvářejí hodně nerovné podmínky v oblasti autorských děl (nerovně zvýhodňují hudební díla před jinými; navíc platíme i za vlastní autorskou tvorbu!) a pokřivují nám ceny médií a různých zařízení, což je přesně to, proti čemu Svobodní bojují. Jsem proto rád, že se nyní takto otevřeně prezentuje i boj proti autorským poplatkům (a vlastně tedy i vůči OSA celkově).
Tiskni
Sdílej:
svobodnych jsem si vsiml kdyz jsem dostal odkaz na tento clanek
... hodne zajimave poctenibtw kampan zahajuji az tuto sobotu
Skoncovat s CD ci DVD. Jednoduche reseni - nekupovat, nepouzivat. Do bluray se nepoustet vubec.
A u HDD, ostanich prepisovatelnych medii ... no tak at se z toho treba pos**ou. Ja jim to preju.
Beran je známý svojí neústupností až tvrdohlavostí. Pokud jde o základní principy, budeme vždy neústupní jako berani.
Švýcarsko v něm také není a výská si. Řeší to totiž výhodnými dvoustrannými smlouvami s jednotlivými státy.Jenze ty smlouvy, ktere ma Svycarsko, ho take v podstate nuti prijimat evropskou legislativu bez moznosti ji ovlivnovat. V pripade odmitnuti nove legislativy by mu hrozilo okamzite vypovezeni vsech stavajicich smluv, coz by ho vyrazne ekonomicky poskodilo.
S tím příkladem Praha vs. Hradec Králové jsi šlápnul dost vedle, je mi líto.Ten je naopak velmi vystizny. Nacionaliste se sice snazi vytvaret iluzi 'nazorove homogenity' jednotlivych narodnich statu a vymezovat vuci ostatnim podle schematu 'nas narod' - ostatni, ale v podstate neni rozdil mezi ceskymi obcany a nemeckymi obcany o moc vetsi nez rozdil mezi obyvateli Prahy a obyvateli Hradce Kralove. Rozdily uvnitr techto skupin jsou rozhodne vyrazne vetsi nez rozdily mezi skupinama.
takže je pro velké státy výrazně snazší přehlasovat ty malé, jako jsme my. A skutečně pochybuji, že bude chtít Francie či Německo podpořit návrh, který by nás zvýhodnil a je znevýhodnilJenze diky LS se prevazna vetsina evropske legislativy schvaluje v ramci 'codecision', tedy vyzaduje spolecny souhlas jak rady, tak parlamentu. A poslanci v parlamentu jsou sdruzeni spis po 'ideove' linii nez po narodni/narodnostni linii.
V Hradci Králové se žádná pražská legislativa neimplementuje – ona tam totiž prostě platí.Ani v teto oblasti neni zas takovy rozdil mezi delenim EU-stat a stat-obec. 'direktivy' EU musi clenske staty implementovat, zatimco 'regulace' EU jsou platne a zakonne vymahatelne na vsech clenskych statech jen na zaklade jejich schvaleni unijnimi organy. Stejne tak nektere zakony v ramci statu plati ihned, zatimco jine jenom specifikuji, co si muze mesto upravit svou vyhlaskou.