Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Na počátku byl velký plán vybudovat český portál čistě pro programátory open-source softwaru. Pak se zrodila myšlenka vybudovat český SourceForge.net. Co však z toho zbylo?
Abych pravdu řekl, nic moc… Z portálu tu je několik článků a z hostingu projektů tu jsou pouze Tuxánci a WrapSix, ovšem nějaké webové rozhraní pro správu projektu se bohužel nekoná. Na to, jak velké byly plány, toho vskutku mnoho není…
Pořád jsem si říkal, že si najdu čas, opřu se do toho a rozjede se to. Čím dál tím víc tomu ovšem přestávám věřit, protože neustále mám v ToDo hromadu úplně jiných věcí, kterým bych se měl věnovat.
Před necelými dvěma týdny mi pak přišla od registrátora výzva k úhradě doménového jména tuxportal.cz. V ten okamžik mne to začalo hryzat – prodloužit či neprodloužit? Chvíli jsem byl rozhodnutý, že to ještě rok zkusím, ale pak mne to začalo hryzat znovu – skutečně prodloužit nebo neprodloužit?
Tento blogpost v podstatě píšu spontánně, hned co mi přišla na mysl myšlenka celý, ehm, portál někomu přenechat. Doménové jméno (má expirovat pátého prosince, takže nutno prodloužit – investice 300 Kč) i celý web. Pokud by dotyčný byl schopný rozjet hosting projektů, tak i místo na serveru s potřebným zázemím. Pokud by měl zájem, rád bych s ním dopodrobna probral i původní plány.
Otázka tedy zní: chtěl byste někdo TuxPortál? Pokud by se našel někdo s elánem, kdo měl chuť se do toho pustit, dát tomu novou sílu, novou energii, novou krev do žil, velice rád TP předám a budu ho nadále podporovat.
Pokud ne… R.I.P., TuxPortál…
Tiskni
Sdílej:
echo "nějaké skvělé plány" >> TODO.txt
)