Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Vydali jsme první release nové řady (0.20.0), mírně rozčeřili zdejší klidné vody, ale teď – teď to teprve přijde! Pokud si někdo myslel, že Tuxánci nikdy nevyrostou z dětských nemocí, že nikdy nepřerostou nejmenovanou konkurenční hru, tak ho musím zklamat – tento okamžik se totiž kvapem blíží.
Od posledně jsme si dali méně cílů, ale zato opravdu stojí za to. Největším cílem je napravit velký současný neduh, který Tuxánci mají – ne příliš srdcervoucí grafiku (a to jak prostředí, tak samotných herních arén, ale především by se nám hodilo logo, protože žádné nemáme ). Jako bonus možná přidáme i nové hudební zpracování.
Jelikož chceme mít grafiku opravdu na vynikající úrovni, aby měl každý hráč neopakovatelný požitek ze hry, obracím se nyní na širokou linuxovou veřejnost a na její dalekosáhlé kontakty (), abych vyhledal všechny grafiky, co by byli ochotni pro Tuxánky něco nakreslit (není nutné, aby jeden člověk dělal kompletní grafiku – je přeci úplně krásně možné si práci rozložit, navíc ne každý umí udělat vše).
Předesílám pro jistotu již teď, že vlastní fantazii a tvořivosti se meze nekladou – přijďte se pochlubit s nějakým výtvorem a všichni to na konci zhodnotíme a něco vybereme (vůbec se tedy nemusíte řídit níže uvedenými doporučeními). Přesto již máme vytvořenou nějakou představu:
Abych ještě troškuu navnadil, tak musím uvést alespoň pár drobností, které již jsou nebo jsou na cestě. Velké arény nyní mohou hrát bez problémů i dva hráči na jednom počítači díky rozdělení obrazovky (zda bude vertikální či horizontální si může hráč zvolit klávesou F3
). Neopomenutelné je zavedení gettextu či možnost uložení a nahrání hry.
Od mého minulého příspěvku se však změnila hlavně jedna důležitá věc – náš oficiální IRC kanál #tuxanci
se nyní nově nachází na serveru irc.tuxportal.cz
. Těšíme se na každého, kdo přijde, na jeho názory a myšlenky nebo třeba výzvu k souboji. Všechny posloucháme a nápady si pečlivě zaznamenáváme do ToDo. Nic nepřijde nazmar a na vše se jednou dostane.
Mimochodem, kdo kdy vyvíjel nějakou aplikaci i pro konkurenční operační systém (MS W.), tak si jistě pamatuje, že to nebylo zrovna dvakrát triviální. Před první releasem jsme si touto velmi trnitou cestou prošli, ale tento port není zdaleka dokonalý, protože všichni hlavní vývojáři máme pouze (nebo převážně, nepočítám-li prostředí v zaměstnání) linuxová prostředí, takže nemáme takové možnosti tento port testovat. Pokud by někdo tuto možnost měl (i třeba jen v práci nebo ve škole) Tuxánky na Windows testovat, stavte se prosím u nás na IRC, kde se můžeme domluvit na podrobnostech – velmi by nám to pomohlo. Děkujeme!
Update: úplně jsem zapomněl zmínit jednu věc v souvislosti s nově nasazeným gettextem. Hledáme i překladatele, abychom mohli jeho schopností náležitě využít. Že to je potřeba víme – však už jsme narazili na nejeden článek z ciziny, např. z Francie nebo Španělska.
Vítáme každého dobrovolníka!
Tiskni
Sdílej:
Nechcete tam dodělat i možnost prostřílení si cesty terénem, aby bylo možné napodobit i hru tunneler?Není to špatný nápad, především by se to hodilo do různých misí nebo speciálních tras. Píšu si.
A v druhém (třetím) kroku doplnit i gravitaci a možnost hru o 90 ° otočit, přidat skákání, lano a zahrát si liero?Chvíli jsem nechápal, ale pak jsem si nahradil 'otočit' za 'sklopit'.
Vzásadě jde o stejný engine, jen to chce pár konfigurovatelných vlastností a skinůKonfigurovatelnost je docela dobrá (zvlášť přes vlastní moduly; navíc poroste), skiny budou, ale s tím enginem bych si nebyl zas až tak jistý... Pokud by to šlo, stav se na IRC irc.tuxportal.cz, kanál #tuxanci – můžeme o tom podiskutovat a dále rozvinout slibné myšlenky.