Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím, chystám se v baráku zbavit kabelů a hledám vhodný wi-fi router.
Před cca měsícem mi shořela optická myška. Sice mám doma plno myší, ale všechny kuličkové. Teď přemýšlím nad novou.
Zřejmě vinou ekonomické krize začaly internetové obchody zdražovat. V ekonomice se moc nevyznám, zatím co Škoda slevňuje, e-shopy zdražují...
Upozornění: spojitost Linuxu a tohoto zápisku byste hledali marně.
Možná někdo z vás zná seriál Gilmorova děvčata. Jedná se o celkem pohodový seriál, na který se rád podívám, pokud to stihnu ze školy. A sestra nevynechá ani jeden díl. Tedy ráda by nevynechala, ale to Nova neumožňuje...
Měl bych malou prosbu. Dostalo se mi několik zajímavých linků, které jsou na czshare.com (samozřejmě legálních). Problém je v tom, že jich je opravdu hodně, takže bych potřeboval, aby se to stahovalo automaticky. Mám placený učet. Viděl jsem zde pěkný tip, jak stahovat z nahraj.cz, takže bych řekl, že to přes wget nějak půjde. Bohužel sám nejsem dostatečně zdatný, aby se mi to podařilo udělat.
Proto se chci zeptat, našel by se někdo, kdo by to zkusil udělat? Případnému zájemci jsem ochoten na testování půjčit placený účet. Jako odměnu by ho mohl i využívat (ne zneužívat). Díky za jakékoli nabídky nebo rady...
Mám za úkol překopat domácí síť. Budeme se konečně odpoutávat od O2 a pořídili jsme si VoIP. Na mě padlo rozšíření routeru.
Návodů na rozběhnutí nových ovladačů od AMD/ATI 8.42.3 je na internetu mnoho. Mě osobně nefungoval žádný z návodů. Ale nakonec se mi to přece jen podařilo po přečtení několika návodů. Jsou to první ovladače, které se mi po cca roce podařilo nainstalovat a byly funkční...
Nemůžu pochopit jednu věc. Proč se mezi Linuxákama objevují neustále rozpory, které prostředí je lepší. Jedni říkají, že KDE má moc voleb a nevyznají se v nich. Druzí, že GNOME má málo voleb a musí si je nastavovat v konfigurácích. Poté většinou nastane FLAME, co je lepší, co se má používat, jak ti druzí mohou používat něco jiného, atd...
A není to jen prostředí, ale například i samotná distribuce. Proč někomu nadávat, posmívat se, vždyť je to jeho volba a jemu zřejmě vyhovuje. Ať si, kdo chce, používá, co chce. Od toho přece ony distribuce jsou...
Není snad jednou z výhod Linuxu svoboda? Proč by někdo nemohl používat něco jiného, co vám zrovna nesedí? Velká výhoda Linuxu je právě ta svoboda výběru, proto bychom si ji měli užívat a né ji hatit...
Dnes jsem prožil mírný šok. Volala mě babička, že prý se jí nějak seklo PC. Poradil jsem jí, jak restartovat (njn, má tam Win 98) a poté mě začala vykládat, co všechno na internetu dělá.