Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Zřejmě vinou ekonomické krize začaly internetové obchody zdražovat. V ekonomice se moc nevyznám, zatím co Škoda slevňuje, e-shopy zdražují...
Měl jsem na papíře poskládanou sestavu za celkem pěkných 6744 Kč s DPH. Nejednalo se o nějak moc silný stroj, ale naprosto dostatečný a dobře rozšiřitelný. Ceny jsem bral z Alfacomp.cz, protože byly bezkonkurenčně nejlevnější. Ale potom peníze nebyly a dostal jsem se k nim až teď. Tak jsem se mrkl na ceny a málem mě odvezli, 7523 Kč s DPH. Rozdíl krásných 779 Kč. To už je docela slušný náraz (jednalo se o období cca měsíc).
Nejvíce poskočila cena desky Gigabite MA78G-DS3H, která bývala 1651 Kč a teď je 1960 Kč. Rozdíl 309 Kč. Touto cenou se Alfacomp stal dražší, než například Czechcomputer a to o více, jak 100 Kč. Dále například zdroj Forton ATX-400PNF 400W, který stával 784 Kč, nyní za 872, rozdíl 88 Kč. Sice to není nijak ohromná částka, ale když se takhle pohne těch součástek víc, je to už dost poznat (procesor skočil o 117 Kč)...
Asi můžu být naštván jen sám na sebe, že jsem zboží neobjednal dříve (peníze by se třeba někdy vzaly), ale tohle jsem vůbec nečekal a takovýto cenový šok mě úplně znechutil v dohledné době kupovat nové PC (i když asi stejně budu muset)...
Tiskni
Sdílej:
Ani mi nemluv. Měl jsem vyhlédnuté letenky (ještě pro přátele) a než jsem se vzpamatoval, už stál celý balík o 20k víc...Ja som to stihol. Mali sme s priatelkou kupeny 36 dnovy zajazd do usa, v dobe nakupu dolarov a priebehu zajazdu ( platili sme casto kartou ) bol dolar niekde okolo 16 czk. Su to 3 tyzdne po navrate a ja vidim dolar cez 20 :) :( Takze nam to vyslo...
Kdyz koruna zpevnovala, ceny dovozoveho zbozi se skoro nehnuly, pripadne se zvysily.To není pravda! Ta lidská paměť, ta je ale svině... Zrovna u hardwaru byl ten pokles hodně znát. Ceny by klesaly stejně, ale ne tolik. Stačí porovnat vývoj dolarových a korunových cen téhož zboží. Člověk má přirozenou tendenci zapomínat špatné věci (zatímco dobré si pamatovat - například vzpomínat na nízké ceny a zapomínat na nízké platy), stejně tak mnohem víc vnímá zhoršení (třeba zdražování) než zlepšení (zlevňování).