Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Upozornění: spojitost Linuxu a tohoto zápisku byste hledali marně.
Možná někdo z vás zná seriál Gilmorova děvčata. Jedná se o celkem pohodový seriál, na který se rád podívám, pokud to stihnu ze školy. A sestra nevynechá ani jeden díl. Tedy ráda by nevynechala, ale to Nova neumožňuje...
Asi jste pochopili, že tento seriál dává Nova. Již minimálně jednou ho dávala a posledních pár měsíců jej reprízují. To je od nich celkem pěkné, ale... Dávali postupně první, druhou, třetí a čtvrtou sérii. Čtvrté série končila prvním polibkem a další díl začínal zasnoubením. Vzali to docela hopem. Nikoli tvůrci, ale Nova. Po podívání do programu (popravdě se do něj dívala sestra, mě se nechtělo vstávat) jsem zjistil, že epizoda není z páté řady (naivně jsem ji očekával po řadě čtvrté), ale z řady šesté.
Prvně jsem si myslel, že se prostě spletli a dali špatný díl, ale program hovořil nekompromisně. Takže po zhlédnutí epizody a zjištění, že jedna aktérka má dvě děti a přitom nebyla ještě těhotná, jsem se uchýlil k počítači a usedl k psaní e-mailu. Byl jsem slušný a položil jsem jen jednu otázku: "Budete někdy vysílat pátou sérii?" Na jednoduchou otázku mi přišla trochu složitější, ale hlavně obsáhlejší odpověď. Nebudu sem dávat celý e-mail, ani nevím, jestli mohu, ale ve zkratce se jedná o to, že to není tak jednoduché, jak si myslím, že se práva kupují na 2 - 3 roky a oni nemohou vysílat, to, co si usmyslí. Moc jsem to nepochopil, ale rozluštil jsem, že odpověď je NE.
Takže je sice krásné, že Nova vysílá tento oddychový seriál, ale při příštím nákupu práv by si mohli zopakovat číslovky a možná by zjistili, že mezi čtyřkou a šestkou je taky číslovka (a to jsem doufal, že budou vysílat i sedmou sérii, ale sedmička dělá vždycky problémy :)).
Tiskni
Sdílej: