Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
Asi tak poslední rok, dva se na mě valí spam v češtině ve větším množství.
Před měsícem jsem se dotazoval na zkušenosti s VDSL od T-Mobile. Nakonec jsem "šel do rizika" a k T-Mobilu jsem přešel.
Už mnoho let mám xDSL od O2. Zaujala mě ale nabídka pevného připojení od T-Mobile.
Dříve, než se začnete nadšeně registrovat na Netflixu, je tu několik důležitých informací.
Už mnoho let jsem uživatelem VoIP sítí. Po dlouho dobu nebylo možné utéci se svým mobilním telefonem ze sprárů jednoho z velkých operátorů - nyní to už částečně jde.
Na Lupě vyšel článek pojednávající o rostoucím trendu, kdy mobilní operátor na základě žádosti předává policii údaje. Pojďme se podívat na to, o jaké informace se jedná.
Už týden nebo dva doma provozuji HOME adresáře přes NFSv4 s autentizací přes Kerberos (integrovaný přes PAM).
Neodolal jsem nabídce 4K/2160p 40" monitoru (který není TN), ale to jsem ještě netušil, do čeho jsem se to pustil.
K tarifu T-Mobile Komplet mám druhou datovou SIM kartu a nevěděl jsem, co s ní. Poté, co mé bydliště T-Mobile pokryl LTE (do té doby jen EDGE), dostal jsem nápad udělat si záložní konektivitu pro případy výpadků VDSL.
Právě do mé mailové schránky dorazil e-mail, který předstírá, že je od jahéhosi studenta, co potřebuje nashromáždit "strace logs".
Dlouhodobě jsem byl zákazníkem Alzy, až jsem se po čase nechal zlákat příznivějšími cenami u CZC.cz. To jsem ovšem neměl nikdy dělat.
Když už se tu objevil zápisek, pod kterým se diskutuje o VUTBR FIT, tak jsem se rozhodl sepsat své poznatky z kombinovaného studia na ČVUT FEL.
Za posledních 6 let jsem si pořídil vlastně 4 základní desky a až na jednu měla každá fatální problémy
Ačkoliv se Darling občas objeví na Phoronixu, tak Phoronixu se nedá věřit. Jeho redaktor se mnou nikdy nebyl v kontaktu, takže si jen dělá obrázek podle toho, co někde zahlédne, takže zpravodajství opravdu na prd. Co teprve weby, co to od něj opíšou (zdravíme ZDNet).
Země svobody se z role světového policisty přesouvá do role světového vládce. EU je na jednu stranu šokována špionáží, na druhou stranu místo toho, aby k sobě Snowdena zvali a azyl mu nabízeli, dávají ruce pryč. Namísto aby vyhnali americké velvyslance jako protireakci, tak jen povídají. Hlavně Češi by ho mohli přijmout, za chvíli u nás stejně skončí půlka kriminálníků z ukrajinského parlamentu.
Rozhodl jsem se využít příležitosti, že každý měsíc jezdím do Rakouska k tomu, abych se začal samoučit němčinu. Proč? A z čeho?
Jako autor (neoficiálního) GamePark klienta pro Linux teď přicházím s otázkou, jestli má smysl na Linuxu podporovat jejich klienta druhé generace.
Nebojte se, žádný flamewar nebo provokační zápisek. Jen vysvětlení překvapivé skutečnosti, která je k vidění v nabídkách mnohých hostingových společností.
V reakci na můj předchozí zápisek zveřejňuji odpověď České pošty.
Posuďte sami, to nemůžou myslet vážně. Jde o ty SMSky "z technických důvodů" (zvětšete si obrázek). Kdyby jednou, ale ono je to naprosto pokaždé (tohle nejsou všechny SMS) a doručení se vždy opozdí o několik dnů. Jak si nejlépe stěžovat?
Darling se dostal do fáze, kdy se mi podařilo spustit první grafickou aplikaci pro OS X.
Co jsem z diskuzí zjistil, tak poslední kolo komunitní samolepkové akce jaksi nedopadlo...
Z nedávného nápadu vytvořit vrstvu, která bude umět spouštět binárky pro OS X/Darwin, se stala má budoucí diplomová práce. A něco málo už i funguje.
Takový drobný rant programátora, co dělá na Darling (vizte předchozí zápisek).
Pokud máte na linuxovém stroji DLNA server a ten si nastavíte, aby posílal notifikace z rozhraní bridge, tak budete mít problém.
Je tak trochu šílenost, uznávám. Ale přesto je to věc, pro kterou mám svůj use case.
Pokud chcete u Raiffeisenbank strojově zpracovávat příkazy, tak musíte cálovat. Musíte si pořídit certifikát, platit za něj a používat zbytečný Win-only bazmek, kterému se říká eKomunikátor. Nebo tak si myslím, že to celé je.
Když už jako firma musíme používat datové schránky, tak proč neušetřit čas, peníze a námahu a nepoužívat je aktivně. No jo, jenže s OSSZ to není žádná legrace.
Jsem teď na krátkou dobu v Rakousku a už mi to tu leze na nervy. A dneska obzvlášť.
Má televizní karta Q-BOX S2 začala pomalu odcházet. Je to externí karta připojovaná přes USB. Před půl rokem ji odešel adaptér a teď začala ztrácet lock na některých transpondérech a pokud to člověk na problémové frekvenci nechal dále, firmware se zacyklil a karta se začala extrémně přehřívat (popálil jsem se o ni).
Objednal jsem si jednu - docela levnou - věc z Německa. I tak se na ní dost těším. Jako metodu doručení jsem si vybral Deutsche Post, protože vím, že klasická pošta je po Evropě velmi rychlá. Věci z Německa mám zpravidla do třech, maximálně čtyř dnů.
Od 20:00 se za boha nemůžu z domova dostat na některé IP adresy, se kterými jsem v daný moment měl doma navázané spojení.
Překvapuje mě, že v době, kdy lidé mají přístup do přehledů vykázané péče a ve zprávách se objevují reportáže, že byl ten a ten doktor odhalen, to jiní dělají zvesela dál.
Autoškola národa je tu opět s námi a tentokrát tam hned zkraje byla jedna velmi trefná ukázka.
AbcLinuxu hledá občasné i stálé autory pro psaní o Linuxu, open source a vším mezi tím.
Před měsícem jsem obhájil bakalářskou práci na téma rozšiřování FatRatu (download/upload manager pro Linux).
Odborářská pakáž se rozhodla v pondělí nejen stávkovat, ale dokonce i blokovat silnice.
Jen takový nesmysl - jak to vypadá, když se přižene bouřkový mrak.
Aktuálně ve FatRatu řeším problém přepisu captchy ve webovém rozhraní (část mého Semestrálního projektu II).
Zhruba před měsícem naběhlo AbcLinuxu poprvé z nového serveru. Popíšu vám, jak celý proces probíhal.
Tentokrát ne o politicích, ale o poškozeném a pachateli a právu na obranu svého majetku.
V srpnu jsem psal o příjmu britských stanic v ČR na velkou satelitní parabolu. V zimě se příjem trochu zhoršil a už není 24/7 (hlavně v noci to blbne), ale mám nové řešení.