Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Za posledních 6 let jsem si pořídil vlastně 4 základní desky a až na jednu měla každá fatální problémy
V roce 2006 jsem si pořídil základní desku od MSI se "šitsetem" od NVIDIA. Základní deska měla fatální chybu při návrhu (použit nesprávný rezistor nebo kondenzátor, už nevím), což způsobovalo náhodné restarty základky. Na Windows cca jednou za hodinu, na Linuxu asi tak do 1 minuty. Musel jsem ji vracet a počkat na opravenou verzi. I ta stála za prd - ačkoliv jsem měl drahé RAMky určené k přetaktování, musel jsem nakonec podtaktovávat, protože to ta blbá základka nedávala.
V roce 2008 jsem si pořídil notebook od HP. Je to asi ten nejméně rozbitý hardware, co mám. Defekt jsem našel jen jediný, a to, že se notebook nedokáže restartovat. Jakmile udělám restart, tak se notebook zasekne na POST screen. Ale nic hrozného, Linux obvykle nerestartuju...
V roce 2012 se mojí hlavní prioritou stal domácí server. Poučen z předchozích nezdarů (to jsem byl ale naivní) jsem si pořídil desku od Intelu (Knoll Creek) s vidinou, že bude kvalitní. Ejhle. Vada ACPI v BIOSu způsobovala, že systém čekal přerušení na lince 16 a chodilo na lince 18, takže hardware na vyhození. Na Windows to chodilo díky hackům v ovladačích. Nakonec to Intel opravil, ale to už jsem to Alze omlátil o hlavu a dostal jsem peníze zpět.
Místo desky od Intelu jsem si tedy krátce na to koupil desku od ASUSu. Rok a půl jsem ji používal bez problémů, asi hlavně díky nízkému vytěžování PCIe. ASUS do základek dává vadný čip ASM1083, stačí googlit "ASM1083 linux" a budete mít jasno. Opět fatální problémy s přerušeními. Problém se objevil až teď se čtyřtunerovou DVB-S kartou. Autoři ovladače implementovali workaround tak, že používají přerušení MSI. I tak se ale objevují nahodilá poškození přenášených dat, která se nedějí při přenosu toku 100 Mb/s, ale při 200 Mb/s už ano.
Otázka je jednoduchá. Komu ksakru věřit? Gigabyte? To je vážně takový problém vyrobit funkční základní desku?
UPDATE: Googlil jsem favorita od Gigabyte a našel jsem tohle. Ty příznaky vypadají na ten samý problém, co měla ta deska od Intelu. (Jádro nedostane interrupt, pomocí kterého by se dozvědělo, že je kabel připojen.)
Tiskni
Sdílej:
Neviem na aký účel potrebuješ základnú dosku ale môžeš skúsiť Asus M5A88-M. Ja túto dosku používam pod debianom a zatiaľ som nenarazil na problémy s prerušením. Iba jedno prerušenie hlási ako problémove ale zatiaľ to nerobí problémy. Ak máš záujem o suspend a hibernáciu na tejto doske to funguje normálne. Zatiaľ som neskúšal všetky možné obsadenia slotov, tak neviem povedať aké prekvapenia má pripravené. Ďalšia vec je skontrolovať podporované pamäte, iné môžu fungovať ale nie je možné zaručiť či to dokáže doska rozchodiť cez MemOK.
# lspci | grep ASM1083
Já jsem s 990FXA-65 (FX-8150, 32 GB paměti) taky moc spokojený, jen ta hloupost s heslem mi kazí celkový dojem. A vlastně ještě to, že deska má sice dozadu vyvedené dva USB 3.0 porty, ale headery pro připojení předních jsou jen 2.0 (zatímco můj case má vyvedené 3.0 konektory, které jsou nekompatibilní).
Ze starších byly hodně povedené Platinum K9A a K9A2.
Když vidím, jak tu všichni chválí Gigabyte, tak mi to nedá. Na základě podobných recenzí jsem koupil Gigabyte 970A-UD3 a pod Linuxem jsou s ní jenom problémy.
Pes je zakopaný ve sračce jménem UEFI. Gigabytu totiž bylo zatěžko dát tam normální firmware a místo něj tam nacpal nějakého křížence mezi normálním BIOSem a UEFI, který neumí ani jedno.
Na obranu Gigabytu musím uvést, že v novější revizi desky je UEFI implementováno pořádně a alespoň některé z těchto problémů by se tam vyskytovat neměly. Na nás, co už jsme desku zaplatili, ale sere pes.
K těm USB zařízením - nepomohlo by někde vypnout Quick Boot nebo nějakou takovou volbu?
GA-MA785GT-UD3H (AM3, rev. 1.0)
- UEFI to ještě nemělo, takže nemůžu posoudit. Máš poslední verzi BIOSu?
- regulace všech větráků funguje výboně
- 3.2GHz Phenom II s odemčenýma jádrama jsem přetočil někam k 3.9GHz jako prd, šel by i víc, ale nechtěl jsem si to zničit (bohužel i tak už se mi povedlo nějak načít cache a občas vyhodí chybu parity, nebo tak něco)
- USB klávesnice mi funguje bez problému, stačí zapnout volbu "USB Legacy" v BIOSu. Mám pocit, že u desek Gigabyte funguje USB klávesnice i bez toho, ale třeba Asrock už ne.
- Suspend na disk skoro okamžitě a bez problémů (řekněme do 10 vteřin). Do RAM jsem to nezkoušel, než si usednu, tak je nabootováno
USB klávesnice mi funguje bez problému, stačí zapnout volbu "USB Legacy" v BIOSu.
S tím samozřejmě souhlasím, ale zatím jsem snad nepotkal BIOS, kde by ta volba byla v základu vypnutá.
Gigabyte 970A-UD3 ... Setup neumí pracovat s USB klávesnicí. ... Na suspend v Linuxu zapomeňte.Tuto desku mám v revizi 1.0. Klávesnici mám Logitech s tím jejich unifying přijímačem a funguje. A se suspendem nemám na openSUSE 12.3 problém (pravda, probuzení trvá pár sekund, ale jiný desktop na srovnání, tak nevím, zda je to ok, nicméně mi to nevadí).
Je to možné, tahle deska má implementaci UEFI snad nejdoprasenější, jakou jsem kdy viděl. Setup jsem prolezl celý a co v něm šlo otočit, to jsem otočil. Nepomohlo nic. Ale ve výsledku na tom zas tak nesejde, protože suspend beztak nepoužívám a to ostatní je spíš „nemilé překvapení,“ než neřešitelný problém.
Před časem jsem se na jednom zahraničním fóru ptal čistě na spolehlivost hardwaru. Z asi stovky reakcí mi vyšlo:
Brácha má ASRock, funguje tam jen Debian s distribučním jádrem 2.6.32, s jakýmkoli novějším vyhazuje chybu a odmítá nabootovat. Naprostá většina LiveCD spadne v půlce načítání do konzole s nějakou chybovou hláškou. A co mi prozradil Google, tak to dělá snad každá ASRock deska, i když každá z jiných důvodů
Tak to rád slyším, měl jsem za to, že s tučňákem má problém většina desek ASRock, zase jsem o něco chytřejší
Moje zkušenosti:
Gigabyte 770T-UD3P (srpen 2009): Nevybavuju si žádnej závažnější problém, pod Linuxem všechno OK, akorát se myslím jednou stalo, že odmítla nabootovat a vyřešilo se to vymazáním CMOS. S tím se dá žít.
Notebook MSI CR640 (prosinec 2011): První rok jsem ho moc nepoužíval, ale před rokem jsem ho začal používat jako hlavní stroj, takže jsem taky upgradoval RAM na 8GiB (sehnal jsem výhodně nějkaý použitý, možná příčina problému?). Notebook začal mít různý zátuhy, který jsem nejdřív sváděl na software, kokrétně Intelí grafiky, protože mají různý pochybný chyby a při výtuhu se vždycky rozpadl obraz. Navíc sem si toho začal všímat, když jsem povolil RC6 úsporný režimy. Když jsem RC6 vypnul, fungovalo to asi 14 dní dobře, ale nakonec to jednoho dne taky vytuhlo a potom ještě několikrát, takže jsem RC6 zase zapnul. Doteď podezřívám ty paměti, mám tam teď jenom jeden z těch 4GiB modulů a taky mi to vytuhlo, ale bez rozpadnutí obrazu, takže nevím, co si o tom mám myslet. Memtest jsem zkoušel asi dvakrát přes noc a nic nenašel.
Jinak notebook funguje celkem bez problémů, i uspávání je docela spolehlivý a až na ten lesklej displej jsem s ním docela spokojenej.
Intel N2800MT do serveru (prosinec 2012): První problém byl v tom, že jsem nemohl rozchodit e1000e síťovku. Ztrácela většinu paketů, podle googlu nějakej problém s interruptama, nakonec se mi to podařilo vyřešit nějakým hackem. S novějším BIOSem by to možná nebylo potřeba, nevím. Dalším problémem je, že když zapnu některý úsporný funkce v BIOSu, tak jenom kernel nabíhá několik minut. Nejsu si jistej, jestli jsem to zkoušel na novějším BIOSu. Dalším problémem je vybíravost na paměti, v jednom slotu ji vezme, v druhým ne... Ale jsem s tou deskou spokojenej, sice jsem nad tím strávil trochu času, ale teď to funguje perfektně (rekord uptime je přes půl roku).
Ohledně memtestu, já vždycky po testu ještě proházím paměti v prvním a posledním slotu a spustím ho znova. Občas je chyba v prvním modulu hned na začátku, kam memtest z principu nedosáhne (přepisoval by sám sebe)
Kupodivu to není taková vzácnost jak se může zdát, už jsem takhle našel dva moduly co se jinak (v prvním slotu) tvářily jako bezchybné, ale systém přitom náhodně zamrzával a grafiky se sypala.
Nad tímhle jsem taky přemýšlel, ale nerealizoval. Momentálně zkusím používat jenom jeden modul (když jsem tam dal oba, vytuhlo to s rozpadnutím obrazu během několika minut) a vytuhlo to minimálě jednou, ale obraz se nerozpadl. Tak nevím... Zítra jedu pryč na celej den, tak asi zkusím pustit večer memtest a uvidím, co to udělá a pak kdyžtak zkusím nějakou dobu provoz s druhým modulem. Ale fakt si ty 4GiB moc neužívám, je to málo...
Snad to pomůže
Na hlavním PC mám 4GB RAM a málokdy zaplním víc jak 1GB, zrovna teď mám zabráno něco kolem 600MB. Ale je pravda, že občas chci otevřít nějakou velkou prasečinu (třeba jeden obří obrázek v Kritě, učím se kreslit s tabletem) a 4GB jsou hnedle pryč Ale 1GB na Atomovym netbooku už začíná dost skřípat - dokud je to v RAM, tak to jede ukrutně pomalu kvůli procesoru, ale jakmile se to dotkne swapu, tak je to katastrofa a čekání na zázrak se neúměrně protahuje.
Tak přes 20h memtesu, 21 pass a žádná chyba... Zkusím tam ještě někdy hodit ten druhej modul a zopakovat to.
Oki, případně zkus dvojici + po skončení prohodit moduly a pustit znova.
kam memtest z principu nedosáhne (přepisoval by sám sebe)To je v pohodě, vzhledem k tomu, že má k dispozici celý počítač, tak se může přesunout kam se mu zlíbí. Jenom myslím, že to nemá implementovaný.
Taky mám pocit, že to v základu neumí a osobně myslím, že by to nebyla vůbec špatná věc. Ono těch pamětí špatných hned na začátku kupodivu není tak málo jak se zdá (vlastní zkušenost).
Občas je chyba v prvním modulu hned na začátku, kam memtest z principu nedosáhne (přepisoval by sám sebe)On by tam raději ani sahat neměl - začátek paměti totiž používá BIOS a některé tam sahají i za chodu, tudíž by vznikaly "chyby", které nejsou skutečné. V Linuxu je dokonce na takové povedené BIOS volba v jádře pod volbou "Processor type and features/Check for low memory corruption" (flag
CONFIG_X86_CHECK_BIOS_CORRUPTION
).
Mimo toho, u procesoru běžícího v chráněném režimu (nezávisle na bitovosti) je nutné držet v paměti jisté mimimum paměťových struktur (GDT, LDT, IDT a adresáře stránek), i když ty je možné přemigrovat na jiné misto.
A deska od HP nam odpalila kryptokartu v cene s 5-ti nulami. Slusnej ohynek.
Třeba se omylem aktivovala funkce skartace dat v případě nebezpečí. :-)
Mám doma už minimálně druhou desku Gigabyte a nemám si na co stěžovat, za ty roky bez chyby
Co vřele doporučuju je Dell, používám na desktop PowerEdge 2950 III a maximální spokojenost, všechno běží, updaty firmwaru jsou stále,žádný bug, podpora 24/7 na telefonu v případě dotazů a paráda. Teď se chystám že vyměním 2950 za PowerEdge R510 a starý server už přehodím na nějaké úlohy mezi servery. Slackware,Debian, RedHat všechno běží bez problému, žádný náznak problému.
Desktopové desky jsem tu měl kdysi MSI, ASROCK a GIGABITE, vesměs to vydrželo pul roku a bylo to po smrti, většinou nějaké jižní mosty, problémy na sběrnicích náhodné restarty, nedodržení provozních teplot a jakosti atd... Zbytečná investice. Stojí to sice pár kaček ale za ty nervy ee nikdy víc už.
Z notasu Dell Lattitudy jsou taky super, IBM ještě jde v nějakých starších řadách, ale zbytek se mi zdá že to je o nervy... takový WIDLOUS bastl stroje... kdy je fakt jedno jestli zdechaj ty widle nebo ten stroj, protože rozdíl ty nešťastlivci co to používaj ani nepoznají :D
Desktopové desky jsem tu měl kdysi MSI, ASROCK a GIGABITE, vesměs to vydrželo pul roku a bylo to po smrti, většinou nějaké jižní mosty, problémy na sběrnicích náhodné restarty, nedodržení provozních teplotTeda co s tím vy lidi děláte, to by mě fakt zajímalo. Vy se to snad zakydlit aktivně snažíte nebo co...
To tak bývá běžně tihle druhovýrobci koupí součástky s nižší jakostí a osadí je při nedodržení specifikací návrhu nebo osazení.
Pak samozdřejmě sníži životnost těch částí někdy i na 4-6 tis. provozních hodin. A to je pak po smrti hned. Pamatuju si před lety řadu Acer notasu, nějaká 1510 s nvidia (5700 myslím) grafikama, kde odcházely pravidelně po 3 měsících. Do roka od prodeje, se už nedaly zpravovat, protože na výměnu se použily všechny čipy co byly vyrobeny a osazovaly se slabší verzí.
Takže asi tak k druhovýrobcům... Nečekám podle článku že by to dnes mělo být jiné. Samozdřejmě setkáte se i s dobrým kusem, který může běžet delší dobu, ale procento zmetků na trhu je obrovské.
Motor je úplně jiné technické řešení, s jinými nároky na konstrukci,kvalitu a technické provedení.
A zrovna WV moc povedené nafty nemají...