Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Už mnoho let mám xDSL od O2. Zaujala mě ale nabídka pevného připojení od T-Mobile.
T-Mobile má několik předností:
Dle mých zkušeností mívá O2 dost ucpanou nebo špatnou mezinárodní konektivitu. Když jsem před pár lety dělal v rámci kontraktu s Číňany, což obnášelo používání SSH na server v Číně, tak jsem musel používat T-Mobile LTE. Přes LTE byla latence 450ms, přes O2 xDSL byla 950ms s 20% packet lossem.
Samozřejmě jsem googlil, ale člověk se moc rozumného nedozví. Většina lidí si stěžuje buď na nucený přechod od ČRa před mnoha lety nebo na nízkou rychlost kvůli velké vzdálenosti od ústředny. Mě ale trápí, aby třeba u T-Mobile nebyla víc znát agregace, a tak jsem rychlostně neprodělal.
Přejít k T-Mobile a pak zase zpátky se totiž dost nevyplatí. Jakmile od O2 odejdu, tak přijdu o "starou smlouvu", u které je jedna dynamická veřejná IPv4 adresa. Teď už se musí vždy připlácet.
Máte tedy zkušenosti?
Tiskni
Sdílej:
IPv6 už mají u O2 všichni, jen to musí umět ten modem.Ano, ale v tom je právě ten háček. Nový modem si pořizovat nechci, protože starý stále slouží. Z toho důvodu taky nepřecházím na VDSL, modem to prostě neumí. A i kdyby uměl, tak mi to bude prd platné, protože tu stejně víc jak 8MBit není.
pitome lokalni wifi ma vyssi latenci nez zbytekPokud ma clovek chut/zajem, tak to lze resit (akorat potrebujes router na ktery lze nahrat custom firmware, jinak to nepujde, ty sracky od vyrobcu jsou nepouzitelne).
používání SSH na server v Číně, tak jsem musel používat T-Mobile LTE. Přes LTE byla latence 450ms, přes O2 xDSL byla 950ms s 20% packet lossem.Na LTE jsou tedy štědřejší snad všude - v Číně to platí na přístup do zahraničí úplně stejně, přes LTE nižší latence i nižší ucpanost než přes optiku, jak China Telecom tak China Unicom. Nakonec to ale řeším pronájmem VPS v jedné z lokalit (nebo obou, když je to pořád špatné), lokální peering mají většinou dobrý a do zahraničí to jede mnohem líp než na domácích přípojkách.
Možnost nastavit reverzní záznamySupport mi řekl že tohle nedělají. Nebo jsem nebyl dostatečně otravný.
Ověřila jsem si odpovědi u našeho technického oddělení a skutečně stále platí, že součástí připojení je 1x statická IPv4 adresa a /56 blok adres IPv6 a lze přiřadit reverzní DNS záznamy.
K reverzům cituji:Tak už to bude přes rok, co jsem se naposled ptal. Možná bych to měl zkusit znova.Ověřila jsem si odpovědi u našeho technického oddělení a skutečně stále platí, že součástí připojení je 1x statická IPv4 adresa a /56 blok adres IPv6 a lze přiřadit reverzní DNS záznamy.
Taky je otázka jestli tím "přiřadit" myslí delegaci celé reverzní zony na zákazníkovy servery nebo jednorázové nastavení vybraných záznamů.Jednorázové nastavení.
ping www.google.com PING www.google.com (172.217.23.228) 56(84) bytes of data. 64 bytes from prg03s06-in-f228.1e100.net (172.217.23.228): icmp_seq=1 ttl=54 time=9.89 ms .. --- www.google.com ping statistics --- 14 packets transmitted, 14 received, 0% packet loss, time 13022ms rtt min/avg/max/mdev = 9.146/9.400/9.892/0.223 msModem bohuzel neumi jejich zpusob propagace IPv6. Rucne nastavene se mi to povedlo rozchodit jednou asi na 10 minut.
tak přijdu o "starou smlouvu", u které je jedna dynamická veřejná IPv4 adresa. Teď už se musí vždy připlácet.Jako že bez připlácení budeš za NATem?
Jako že bez připlácení budeš za NATem?Jo. U O2 bez připlacení dávají jen 1 dynamickou adresu IPv6 + dynamický rozsah /64. Za kilo měsíčně si můžeš připlatit za statický blok /64Tak to je hodně smutné, má O2 aspoň jednu statickou IPv6?