Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Už mnoho let mám xDSL od O2. Zaujala mě ale nabídka pevného připojení od T-Mobile.
T-Mobile má několik předností:
Dle mých zkušeností mívá O2 dost ucpanou nebo špatnou mezinárodní konektivitu. Když jsem před pár lety dělal v rámci kontraktu s Číňany, což obnášelo používání SSH na server v Číně, tak jsem musel používat T-Mobile LTE. Přes LTE byla latence 450ms, přes O2 xDSL byla 950ms s 20% packet lossem.
Samozřejmě jsem googlil, ale člověk se moc rozumného nedozví. Většina lidí si stěžuje buď na nucený přechod od ČRa před mnoha lety nebo na nízkou rychlost kvůli velké vzdálenosti od ústředny. Mě ale trápí, aby třeba u T-Mobile nebyla víc znát agregace, a tak jsem rychlostně neprodělal.
Přejít k T-Mobile a pak zase zpátky se totiž dost nevyplatí. Jakmile od O2 odejdu, tak přijdu o "starou smlouvu", u které je jedna dynamická veřejná IPv4 adresa. Teď už se musí vždy připlácet.
Máte tedy zkušenosti?
Tiskni
Sdílej:
IPv6 už mají u O2 všichni, jen to musí umět ten modem.Ano, ale v tom je právě ten háček. Nový modem si pořizovat nechci, protože starý stále slouží. Z toho důvodu taky nepřecházím na VDSL, modem to prostě neumí. A i kdyby uměl, tak mi to bude prd platné, protože tu stejně víc jak 8MBit není.
pitome lokalni wifi ma vyssi latenci nez zbytekPokud ma clovek chut/zajem, tak to lze resit (akorat potrebujes router na ktery lze nahrat custom firmware, jinak to nepujde, ty sracky od vyrobcu jsou nepouzitelne).
používání SSH na server v Číně, tak jsem musel používat T-Mobile LTE. Přes LTE byla latence 450ms, přes O2 xDSL byla 950ms s 20% packet lossem.Na LTE jsou tedy štědřejší snad všude - v Číně to platí na přístup do zahraničí úplně stejně, přes LTE nižší latence i nižší ucpanost než přes optiku, jak China Telecom tak China Unicom. Nakonec to ale řeším pronájmem VPS v jedné z lokalit (nebo obou, když je to pořád špatné), lokální peering mají většinou dobrý a do zahraničí to jede mnohem líp než na domácích přípojkách.
Možnost nastavit reverzní záznamySupport mi řekl že tohle nedělají. Nebo jsem nebyl dostatečně otravný.
Ověřila jsem si odpovědi u našeho technického oddělení a skutečně stále platí, že součástí připojení je 1x statická IPv4 adresa a /56 blok adres IPv6 a lze přiřadit reverzní DNS záznamy.
K reverzům cituji:Tak už to bude přes rok, co jsem se naposled ptal. Možná bych to měl zkusit znova.Ověřila jsem si odpovědi u našeho technického oddělení a skutečně stále platí, že součástí připojení je 1x statická IPv4 adresa a /56 blok adres IPv6 a lze přiřadit reverzní DNS záznamy.
Taky je otázka jestli tím "přiřadit" myslí delegaci celé reverzní zony na zákazníkovy servery nebo jednorázové nastavení vybraných záznamů.Jednorázové nastavení.
ping www.google.com PING www.google.com (172.217.23.228) 56(84) bytes of data. 64 bytes from prg03s06-in-f228.1e100.net (172.217.23.228): icmp_seq=1 ttl=54 time=9.89 ms .. --- www.google.com ping statistics --- 14 packets transmitted, 14 received, 0% packet loss, time 13022ms rtt min/avg/max/mdev = 9.146/9.400/9.892/0.223 msModem bohuzel neumi jejich zpusob propagace IPv6. Rucne nastavene se mi to povedlo rozchodit jednou asi na 10 minut.
tak přijdu o "starou smlouvu", u které je jedna dynamická veřejná IPv4 adresa. Teď už se musí vždy připlácet.Jako že bez připlácení budeš za NATem?
Jako že bez připlácení budeš za NATem?Jo. U O2 bez připlacení dávají jen 1 dynamickou adresu IPv6 + dynamický rozsah /64. Za kilo měsíčně si můžeš připlatit za statický blok /64Tak to je hodně smutné, má O2 aspoň jednu statickou IPv6?