Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Krutost a zaujatost správců Jabbim nezná mezí! Jejich nenávist k místnim blogerům je všeobecně známá. Však se podívejte, jak člověk dopadne, jen se zmíní že má na tomto skvělém portálu blog: :'(
Také vás v diskusích otravují stupidní komentáře? Blokování uživatelů nestačí nebo nevyhovuje? Co takhle zavést filtrování stupidních komentářů pomocí bayesovského filtru? Inspirace: StupidFilter
Ve zkratce se jedná o projekt, který s pomocí bayesovského filtru (znáte ze svého e-mailové klienta… nejspíš) a dalších kritérií „odhaluje“ hloupé komentáře v diskusích (např. na YouTube). V plánuje i jakési rozšíření pro prohlížeč Firefox a blogovací CMS Wordpress.
Když jsem se o tomto StupidFilteru dozvěděl, hned mě napadlo, že komunita na AbcLinuxu (a mnoha jiných českých serverech) by si jej ihned zamilovala… Tak co vy na to? :)
Via: http://beebo.org/ (doporučuji vyzkoušet náhodné stupidní komentáře).
V souvislosti s tím bych vás ještě rád upozornil na generátor vypatlaných komentářů. Ať slouží dobře!
Jistě si pamatujete, jak vás váš Jabber klient zpočátku otravoval s podezřelým varováním ohledně SSL certifikátu. Nejednoho uživatele vyděsí, snad všechny zmate. Rozhodně to není příliš dobrá vizitka – ať už klientů, kteří si nedokáží alespoň „pamatovat“ certifikát (ve stylu SSH), nebo správců jednotlivých serverů, či Jabberu celého.
Již je tomu téměř rok, kdy vyšla dlouho očekávaná verze 0.10 oblíbeného Psi, klienta pro instant messaging platformu XMPP/Jabber. V tomto článku bych rád shrnul změny v nadcházející verzi 0.11, jež jsou podstatné nejen pro uživatele Psi, ale i dalších klientů a celé XMPP sítě obecně.