V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Krutost a zaujatost správců Jabbim nezná mezí! Jejich nenávist k místnim blogerům je všeobecně známá. Však se podívejte, jak člověk dopadne, jen se zmíní že má na tomto skvělém portálu blog: :'(
Také vás v diskusích otravují stupidní komentáře? Blokování uživatelů nestačí nebo nevyhovuje? Co takhle zavést filtrování stupidních komentářů pomocí bayesovského filtru? Inspirace: StupidFilter
Ve zkratce se jedná o projekt, který s pomocí bayesovského filtru (znáte ze svého e-mailové klienta… nejspíš) a dalších kritérií „odhaluje“ hloupé komentáře v diskusích (např. na YouTube). V plánuje i jakési rozšíření pro prohlížeč Firefox a blogovací CMS Wordpress.
Když jsem se o tomto StupidFilteru dozvěděl, hned mě napadlo, že komunita na AbcLinuxu (a mnoha jiných českých serverech) by si jej ihned zamilovala… Tak co vy na to? :)
Via: http://beebo.org/ (doporučuji vyzkoušet náhodné stupidní komentáře).
V souvislosti s tím bych vás ještě rád upozornil na generátor vypatlaných komentářů. Ať slouží dobře!
Jistě si pamatujete, jak vás váš Jabber klient zpočátku otravoval s podezřelým varováním ohledně SSL certifikátu. Nejednoho uživatele vyděsí, snad všechny zmate. Rozhodně to není příliš dobrá vizitka – ať už klientů, kteří si nedokáží alespoň „pamatovat“ certifikát (ve stylu SSH), nebo správců jednotlivých serverů, či Jabberu celého.
Již je tomu téměř rok, kdy vyšla dlouho očekávaná verze 0.10 oblíbeného Psi, klienta pro instant messaging platformu XMPP/Jabber. V tomto článku bych rád shrnul změny v nadcházející verzi 0.11, jež jsou podstatné nejen pro uživatele Psi, ale i dalších klientů a celé XMPP sítě obecně.