Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
Již je tomu téměř rok, kdy vyšla dlouho očekávaná verze 0.10 oblíbeného Psi, klienta pro instant messaging platformu XMPP/Jabber. V tomto článku bych rád shrnul změny v nadcházející verzi 0.11, jež jsou podstatné nejen pro uživatele Psi, ale i dalších klientů a celé XMPP sítě obecně.
Dovolil bych si říci, že novinky, které čekají uživatele stabilních verzí, jsou obrovské. Markatní změnou je již přechod na Qt 4 (a s tím spojené kryptografické knihovny QCA 2). Pro uživatele to však v současnosti znamená spíše komplikace – musí nainstalovat obrovskou knihovnu navíc a také jsou zvláště kvůli chybám v novém Qt současné vývojové verze na všech platformách skutečně nestabilní, což také oddaluje vydání 0.11.
Vývojářům však nový toolkit přináší vyšší komfort a otevírá se jim pole nevídaných možností, takže do budoucna na přechodu uživatel jen a jen vydělá, obzvláště v souvislosti s nadcházejícím KDE 4.
Sem patří několik změn, běžného uživatele IM z nich zaujme pouze jedna – rozhraní pro server-side blokování uživatelů, tzv. privacy lists. Tato funkce samozřejmě vyžaduje server podporující XMPP 1.0, takže uživatelé Google Talk mají v současné době smůlu.
Pro podporu XMPP 1.0 klient také musí umět řešit SRV záznamy. Zjednodušeně a hodně ve zkratce řečeno, pokud takový záznam existuje, umožňuje např. transparentně mapovat gmail.com
z ID uživatele na stroj s adresou talk.google.com
. Více vizte článek na Wikipedii.
Dále před krátkou dobou přibyla možnost využívat mechanismu SASL autentizace, se kterým však v současné době nejsem vůbec obeznámen.
Využití pro multicast.
MUC, neboli konference se stávají stále oblíbenějšími, obzvláště v našich končinách, a tak konečně přichází vylepšení, které potěší všechny společenské uživatele Psi. Tak jako dlouhou dobu např. Gajim nebo tkabber, už i Psi umožňuje sledovat změny stavu uživatelů konferencí, kickovat a banovat, moderovat, administrovat a nastavovat konference.
Další milá zpráva pro uživatele MUC – pokud jste si vytvořili v Gajimu nebo tkabberu záložky pro oblíbené místnosti, nyní je podporuje i Psi, včetně volitelného automatického připojování do místností (auto-join). Bohužel zatím nenabízí rozhraní pro vytváření těchto záložek, takže jste buď odkázáni na jiného klienta, nebo na XML konzoli
Samotné ad-hoc commands využijete např. s Py* transporty pro získání informací, případně pro použití některých jejich služeb.
Pokud si chcete ad-hoc commands vyzkoušet, použijte Service Discovery v Psi, jděte na server jabber.cz, zde rozbalte VIP ICQ Transport, PyICQt Commands, poklepejte na Statistics for PyICQt. Uvidíte např. počet připojených uživatelů a uptime transportu.
Jedná se o upozorňování na stav chatu. Mohli byste namítnout, že to umělo již Psi 0.10, jednalo se však o JEP-22: Message Events, navíc pravděpodobně pouze o částečnou implementaci – stejně jako Gajim ukazoval pouze stav composing
, kdy uživatel píše. Naproti tomu tkabber podporuje např. stav offline
, který vám oznámí, že zpráva byla uložena na uživatelově serveru, pokud je zrovna offline. Další zprávy jsou delivered
a displayed
. Je trochu škoda, že JEP-22 není plně implementován, osobně bych rád viděl zprávy posledních dvou uvedených typů.
JEP-85 řeší trochu jiný problém. Kromě toho, že pokrývá situaci, kdy uživatel píše, posílá i informaci, pokud uživatel přerušil psaní, neúčastní se diskuse, případně úplně uzavřel diskusi. Samozřejmě tyto rozšířené statuty lze vypnout, pokud chcete chránit své soukromí.
Ve spojení se servery Wildfire nebo ejabberd (v provozu na serveru Jabbim) umožňuje komprimovat komunikaci, a tak ušetřit (bez)cenné bytíky. Tuto funkci využijí především lidé, kteří se připojují k Internetu pomocí GPRS.
RIE v klientech slouží jednoduše řečeno k posílání kontaktů (IDs) jiným uživatelům a jejich příjem. Také lze využít pro přenost kontaktů mezi transportem a hlavním rosterem na serveru. Popravdě řečeno nevím, kterou část tohoto JEP Psi podporuje, zatím se mi nepodařilo najít žadné UI a sehnat v těchto dnech někoho z vývojářů je prakticky nemožné.
Remkův blogpost se screencastem mluví za vše. Změna nastavení, posílání souborů a především přeposílání zpráv z již přihlášeného resource. Skutečně užitečná funkce.
Avatary ve vCard můžete v Psi nastavit a nyní i zobrazit. V tooltipu v hlavním okně/rosteru nebo v chatu. vCards by však měly z Jabberu stejně časem vymizet a pro avatary se bude používat JEP-163: Personal Eventing Protocol. Pro tento typ avatarů již má Psi také částečnou podporu.
PEP je zjednodušenou podmnožinou JEP-60: Publish-Subscribe. V současnosti pomocí PEP můžete v Psi vyřvávat do světa názvy skladeb, které právě posloucháte, popřípadě si k uživateli přiřadit vlastního avatara.
V tomto dokumentu je definováno best practice pro (automatické) pojmenovávání kontaktů. Tato funkce je také důležitá pro transporty a jejich použití.
Od teď můžete obdivovat nový iconset Stellar3.
Jednou z nejvíce očekávaných funkcí Psi je podpora Jingle, resp. libjingle. S oficiální 0.11 si však s největší pravděpodobností nezavoláme. Kód sice před nějakým časem byl převeden do hlavního vývojového stromu, nicméně pro vývojáře není prioritou a nehodlají opravovat chyby v libjingle více než je nutné. Psi s libjingle má tendenci být hodně nestabilní, obzvláště při volání, mnohdy ani z nepochopitelných důvodů pořádně nefunguje, jedna strana neslyší druhou, nemůže přijmout hovor atp. Libjingle také lze na MS Windows zkompilovat pomocí MS VS, nikoli MinGW, které začali vývojáři s příchodem free Qt 4 na Windows používat pro své buildy, tudíž si zavolají pouze uživatelé Linuxu a Mac OS X.
Psi nyní přichází s mnohem flexibilnějším systémem nastavení. Mimo jiné díky němu bude snadnější vytvářet speciální distribuce Psi a změnit branding.
V adresáři s profilem naleznete nyní soubor options.xml
, ve kterém můžete měnit některá nastavení.
Nové Psi bude také snadno rozšiřitelné pomocí pluginů. Jedním z nich je i plugin po podporu skriptů napsaných v Pythonu. Další např. odchytává odkazy ve veškeré komunikaci a zobrazuje je v samostatném okně, kde čekají, dokud je neotevřete.
Většina uživatelů klientů Kopete, SIM nebo Jabbin možná ani netuší, že je vývoj Psi přímo ovlivní, jelikož jmenované programy méně či více využívají části jeho kódu. V případě Jabbin se jedná o prostý fork zaměřený více na VoIP funkce.
Pokud toužíte novou verzi vyzkoušet ještě před jejím oficiálním vydáním, nezbude vám na GNU/Linuxu nic jiného, než si ji zkompilovat ze zdrojových kódů přímo z Darcs nebo ze snapshotu. Podpora VoIP vyžaduje většinou několik patchů. Nightlies jsou k disposici pouze pro MS Windows a Mac OS X (universal binary), ovšem bez podpory VoIP a pluginů.
To je vše, co se mi podařilo dát dohromady o nadcházejích změnách. Pokud jsem na něco důležitého zapomněl nebo jsem se snad spletl (což je dost pravděpodobné), určitě uvítám opravu nebo doplnění v diskusi pod článkem. Rád bych poděkoval (nejen) vývojářům Psi i uživatelům XMPP-kompatibilních IM serverů i vám, kdož jste měli sílu dočíst do konce.
Tiskni Sdílej:
Kandidát na článek?
root amd64 ~ # uprecords -m2 # Uptime | System Boot up ----------------------------+------------------------------------------------- 1 15 days, 03:46:56 | Linux 2.6.15-gentoo-r7 Sat Mar 11 14:29:52 2006 -> 2 10 days, 19:59:33 | Linux 2.6.17-gentoo-r7! Tue Aug 15 19:47:08 2006 ----------------------------+------------------------------------------------- no1 in 4 days, 07:47:24 | at Sat Sep 16 22:42:06 2006