Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Jistě si pamatujete, jak vás váš Jabber klient zpočátku otravoval s podezřelým varováním ohledně SSL certifikátu. Nejednoho uživatele vyděsí, snad všechny zmate. Rozhodně to není příliš dobrá vizitka – ať už klientů, kteří si nedokáží alespoň „pamatovat“ certifikát (ve stylu SSH), nebo správců jednotlivých serverů, či Jabberu celého.
U komunitních a tak nějak na koleně spravovaných XMPP/Jabber IM serverů se příliš nenosí mít certifikáty podepsané uznávanými certifikačními autoritami, protože se nejedná o úplně levnou záležitost. Pro správce veřejných XMPP/Jabber IM serverů tudíž XMPP Federation (resp. XMPP Standards Foundation) nabízí (a sponzoruje) službu v podobě „intermediate certification authority“, která má šanci stát se důvěryhodnou CA.
Rád bych apeloval na správce českých serverů, aby si prostudovali návod k certifikačnímu procesu a svým uživatelům nadělili tento malý „dárek“. Kdo ví, může se to stát i drobnou konkurenční výhodou, která se bude určitě dobře vyjímat na webové prezentaci daného serveru.
Samozřejmě, tím vše nekončí. Dalším krokem bude dostat kořenový certifikát i do operačních systémů uživatelů, aby se jedno varování (o self-signed certifikátu) nenahradilo pouze jiným (o neznámé CA). To je zase úkol pro distributory.
A co z toho, když se to všechno povede? Snad o fousek lepší bezpečnost a hlavně v kombinaci s bezvadnou „user experience“.
Tiskni Sdílej:
ať už klientů, kteří si nedokáží alespoň „pamatovat“ certifikát (ve stylu SSH)Jestli se nepletu, tak PSI si dříve dokázal pamatovat, že uživatel označil certifikát za důvěryhodný. Od jisté verze je PSI "vylepšený" tak, že už to nedokáže.
self-signed certifikaty pouzivaji jen amateri.Přesto to nevidím jako důvod, proč tuto funkci odstraňovat.