Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.
Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.
Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Krutost a zaujatost správců Jabbim nezná mezí! Jejich nenávist k místnim blogerům je všeobecně známá. Však se podívejte, jak člověk dopadne, jen se zmíní že má na tomto skvělém portálu blog: :'(
[16:33:43] <Spike> Každopádně tohle je spíš na mísnost Láska, vztahy, trápení…Tímto vás vyzývám, rozhodně nepoužívejte služby Jabbim, nebo nedejbože klienta Jabbim, na kterém vývojaři občas něco udělají, když zrovna neplkají o jihoamerických telenovelách nebo se nebaví vykopáváním milých návštěvníků tamních konferencí.
[16:34:15] <Sef> no proste lol
[16:34:24] <Sef> kdo tu este ma blog na abclinuxu? ;)
[16:34:28] <Spike> Já!
[16:34:45] <Spike> No co, alespoň si jabber-geeks taky užijí nějaké ty vztahy a trápení.
[16:34:47] Spike has been kicked: a mas to!
Tiskni
Sdílej:
Ted nevim, jestli mam brecet nebo smat se...Tak to naprosto presne vim - ROFL!!!!
Říkám si, že by pak bylo pěkné dát skupinám konferenční místnosti a třeba to i nějak dále provázat.
Ten Jabber server na Abicku je v planu? Ja mam ucet na Jabbim a problemy s nimi nemam,My v tom vidíme přidanou hodnotu spíš kvůli doplňkovým funkcím. Samozřejmě to bude možné používat i na pokec, ale pro lidi, kteří už účet mají, to bude hlavně vyhledávání, notifikace atd.
To vis ze jo. Uz me nechas? Vyhral jsi. Ok? Zas jsem to nandal tomu odpornemu Pinkasovi, ja nezavisly lunetik.Koukám, že tu pracuješ na své dobré pověsti :).
s trochou nadsázky nazvat lží.Ahá... najednou s trochou nadsázky :D. No comment.
ta vůle provozovat službu přijde jako celkem srovnatelná záruka.Podle mě to nezaručuje vůbec nic. Jen to napovídá, že služba půjde nějakou dobu nějak používat.
Lolík, dneska byly dva příspěvky, z nichž jeden byl možná myšlen trochu vážně pavlixem (se kterým většina lidí kolem Jabbim byla chlastat osobně) a druhý byl myšlen zcela jasně ironicky Spikem (a někteří chytrolíni to nepochopili) a už je ten server nedůvěryhodný a jsou na něj neustálé stížnosti.pán má nějakou krátkou paměť, ne?
Abclinuxu je plne namyslenych nicek.No konečne. To ti to trvalo, než si dorazil. Šéfe?! Už sme komplet!!
O těch starších truc zápiscích samozřejmě vím, ale mluvil jsem o těch dvou dnešních, na jejichž základě kolega jyrki soudil celý server.ohó, tak to pardón, nevěděl jsem, že kolegovi vidíš do hlavy a naprosto přesně víš, že těmi "neustálými stížnostmi" mínil jen a pouze dnešní dva zápisky a ne nic staršího ...
I kdyby, tak jsou čtyři, hrome. Nebo možná deset, co to mění? Neustálé stížnosti by byly, kdyby ten server měl každý týden výpadky a kdyby se neřešilo problémy služby. Že si pár ukřivděných lidí napsalo svůj blogísek o tom, jak jim nikdo nerozumí nejsou zdaleka neustálé stížnosti.hmmm ... je pěkné, jak se snažíš rozhodovat o tom, co je a co není stížnost ... prozradím ti jedno sladké tajemství, stížnost je to pokaždé když si autor stěžuje, závisí to tedy na jeho postoji, nikoliv na tobě, ty můžeš tak maximálně komentovat zda je stížnost oprávněná či nikoliv "čtyři nebo možná deset" je ti málo, definuješ si, že by to muselo být každý týden ... a kdyby to bylo každý týden, tak řekneš, že by to muselo být každý den, abys to uznal? a proč počítáš jen samotné "blogísky"? - proč ne také zprávičky nebo diskuse, kdy pod jedním "ukřivděným blogískem" je další kopa stížností? a vůbec, co když se jyrki ani neomezoval na ábíčko (např. mě si dneska kolega stěžoval přímo po jabberu, že po něm chce ICQ transport opakovaně potvrzení autentizace, to byla taky stížnost a "blogísek" o tom není)?
tohle bychom jim upírat neměli.Já nikomu nic neupírám.
Už aby byl Jabber server na ÁbíčkuPak by měl ale Jabbim.cz recipročně zavést blogy, ne?
A ICQ transport apod na nem nikdy nebude.Děkujuuuuu! :)
A ICQ transport apod na nem nikdy nebude.Super!
Mozna mas pravdu ze tohle sis nezaslouzil, ale uz se stalo a zadny reci uz to nezmeni. Ma to cenu, trepit si tu hubu, kdyz by se misto toho dalo delat neco uzitecnejsiho (treba nastudovat specifikace PNG, MNG, APNG)?
Jo, vim ze si provokater a musis do toho rejpatPokorně se přiznávám.
Ma to cenu, trepit si tu hubuA co právě děláš? :)
delat neco uzitecnejsiho (treba nastudovat specifikace PNG, MNG, APNG)?Jen do toho!
Boze muj, tobe tady neco nekdo spatneho provedl? Ty tvoje narazky me pekne serou, hazis me a spoustu dalsich lidi do stejneho pytle s pavlixem, se kterym bych nechtel mit nic spolecneho.Bože muj, tobě jsem snad něco špatného provedl? Ty tvoje narážky... Jsem rád, že mě tak dobře znáš :), to jsem netušil.
Kvuli kicku jsou nahle nejhorsi, atd?Myslíš? O tom já nic nevím, já žádné srovnání s ostatními nepsal.
Radeji pis blogy o Gentoo nebo Ubuntu. Budu ti vdecny.Nevím, jestli bych si měl nechat radit od člověka, který mi podsouvá věci, které jsem nenapsal. O Ubuntu nepíšu, protože k němu nemám žádný zvláštní (ani příliš pozitivní ani příliš negativní) vztah. Gentoo je moje hračka, proč ne :). Ale pokud se dohrabu k psaní o Gentoo, byly by to články a ne blogposty.