Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Pro rychlé vkládání adres v ČR mi přijde podpora hledání znaků velice důležitá a náročnost nakódování nemusí být nelidská :)
Před několika týdny proběhla na mailing listem drobná zpráva o tom, že gallium-nine bylo oživeno. Nakonec vyšla má předpověď na LinuxDays o Wine a DirectX :) (i přes to, že někteří vývojáři tím nebyli 2x nadšeni)
Po dlouhé době bych rád napsal něco o posledních událostech týkajících se Gentoo s UEFI a Systemd. Dále bych se chtěl zmínit o komerční podpoře Ubuntu a Gentoo. Je z toho takový pěkný gulášek, tak si ho užijte ;)
deleted mplayer už není v módě a buildit mpv pro N900 už nebudu ;)
Zajímavou, pro mnohé zřejmě novinkou je vlastnost jádra vytvořit pomocí zram swap oddíl uložený v paměti.
Teď jsem se dodíval na Tron Legacy, pěkný film. Zejména grafické zpracování nádherné (děkuji za 720p ).
Před pár týdny jsem tuto kombinaci vyzkoušel a funguje to velice dobře. Vlastním poměrně širokou škálu různě kódovaných videí a hudby a všechno funguje jak má. Pokud mplayer2 neznáte, doporučuji přečíst zprávičku zde na abclinuxu.
Upozornění: tento zápisek nemá žádnou hodnotu a je to pouhý povzdech autora nad aktuální situací v KDE 4.
Pustil jsem se do převodu ze standartních žárovek na nové LEDky. Narozdíl od typů do žárovkových objímek jsem zvolil nákup jednotlivých LED na 10V s adaptérem a rozvodem pro celý byt včetně regulace přes mikroprocesor (PWM). V tom by problém nebyl, ale...
Už delší dobu přemýšlím o zápisku, v kterém bych shrnul, proč už jsem se na Ubuntu i Android doslova dožral. Dneska už mě to nedalo a pustil jsem se do psaní.
Takže, stručně: Nouveau se před pár dny dostal do mainlinu a bude obsažen v jádře 2.6.33.
Tak se mě dostala pod ruku tahle hračka. WM z roku 2002, nic moc. Linuxová podpora z dob jádra 2.4. Port na 2.6 byl funkční někdy kolem 2.6.21-hh, ale od té doby podpora naprosto vymřela a nezkompilovatelné podpora pro H3800 byla odstraněna někdy kolem 2.6.30.
K dnešnímu dni na mé kartičce nVidia 9600M GT běží s svobodnými ovladači Nouveau Openarena - naprosto v pohodě! Přikládám screenshot ze hry. Další člověk s Quadrem hlásí též funkční OpenArenu! :-)
Pokud máte kartu ze série NV50, můžete se brzy těšit na poměrně dobrou podporu 3D! Hra je poměrně stabilní, několik artefaktů v menu, ale při hře žádné.
Glxgears a další dema fungují bez problémů, suspend též a podpora Kernel Mode Setting je nyní naprosto stabilní pro všechny karty. XVideo funguje s Xserverem ve verzi 1.7 bez potřeby kompozitního správce oken a DRI2 (na kterém byla testována openarena) je nyní už dostatečně stabilní. Počet FPS v glxgears díky naprosto nicnevypovídající hodnotě neuvádím.
(aktualizováno) Po delší době tu mám dobrou zprávu pro uživatele karet nVidia s ovladači Nouveau
Radeon, Nouveau a Intel - jak to vypadá s jejich podporou v linuxu? Bonus Neo 1973 - Freerunner
Pokud používáte opensource ovladače Nouveau, či KDE 4 a featuru "detach tab" (např. v Konqueroru, Akregatoru) tak čtěte dál
Po vánocích jsem zakoupil notebook MSI GX620X-061CZ, který obsahuje kartu od nVidie a to přesněji 9600M GT. Přemýšlel jsem o něčem na hry, a něčem co bude v Linuxu pěkně fungovat. Zvolil jsem nakonec tuto kartu.
Na Linuxu jsem okamžitě nainstaloval nvidia-drivers. Spustil KDE 4 a posouvání v konzoli bylo noční můrou (opravdu to není chyba KDE). Zvolil jsem tedy nainstalovat nouveau ovladače. Dále proberu všechny moderní technologie, kterými nouveau oplývá (na této kartě)...
Zdravím všechny.
Takže jako poslední dobou to už bývá můj blog bude celkem stručný
1) KDE 4.1 RC1 - plasma už podporuje přesouvání položek, změny velikosti, všechno funguje stabilně.
Konqueror pro změnu začal dost často padat, všechno ostatní funguje většinou stabilně
2) Nouveau bohužel jsem zjistil, že některé starší karty s ním mají menší problémy, Dualhead (DVI LCD+CRT VGA) funguje v pohodě na NV4B (až na jeden problém s nastavením v xorg.conf). Podpora NV50 KMS (Kernel Mode Setting) je na dobré úrovni. Bohužel malc0 se nějak neozývá na IRC ohledně řady NV4x, takže zatím jen NV50.
3) Pro HTC Kaiser je poslední novinkou, že získal podporu pro SD a vypadá to, že brzy bude možné kalibrovat touchscreen. Nyní zbývá 2x camera, bluetooth a wifi připojené na SDIO.
Tento zápisek bude velmi stručný, takže:
Jelikož jsem měl problém zkompilovat Nouveau (pro ty kdo zapomněli svobodné ovladače pro karty nVidia od TNT až po poslední modely) na Debianu, tak jsem několikrát vznesl dostaz na IRC kanálu #nouveau...
Možná to už znáte, každý kdo se "osvobodil" od ICQ se jde do svého blogu pochlubit svým přechodem. Tohle je ovšem jiný příběh. Je také o přechodu, ale ne zpět k ICQ ani nikam jinam.
Poté co jsem zjistil, že ovladač "nouveau" funguje s mojí kartou(NVidia 7600GS), rozhodl jsem se pro změnu z binárních ovladačů NVidie.
Hotový překlad pro SMPlayer (0.5.61). Odkaz je zde[verze 0.2]. Soubor stačí nakopírovat do /usr/share/smplayer/translations/
Přeloženo je všechno. Pokuď najdete chybu (někde ten význam překladu asi nebude moc sedět), prosím napište to do diskuze a já ji opravím, až tam snad nebudou chyby, tak to pošlu do vývojářům SMPlayeru.
Jak víte, Konqueror není podporován GMailem, ale i tak se standardním zobrazením funguje celkem správně(3.5.7/8; až na problémy s chatem).
Pokuď by jste rádi používali plnohodnotný GMail(ať už kvůli zprovoznění IMAPu, či pohodlnější práci) možná vám pomůže tento zápisek.
Potřeboval jsem ve windows stahnout originálního klienta ICQ a tak jsem zavítal na stránku icq.atlas.cz. Tyhle stránky jsou naprosto jednoduché, přehledné a barevné :-D .
Proto jsem se rozhodl, že se pokusím vytvořit něco s podobnou strukturou aby to bylo pro nové uživatele komunikačních protkolů dostatečně snadné :-) a tak vznikla stránka: www.jabber.xf.cz :-)
Snažil jsem se držet předlohy icq.atlas.cz :-) vybral jsem Closed-source klienta, ale jedině z toho důvodu, že je mně přijde velmi jednoduchý. Pokuď by někdo byl ochotný udělat nějaké to pěkně barevné tlačítko DOWNLOAD XMPP nebo nějaké další vylepšení stránky budu vděčný :-) .
Jakékoliv návrhy na vylepšení jsou vítány(nejlépe XHTML/CSS kód).
Zdravim
Do ted pouzivam ext2, jsem s nim celkem spokojen. Posledni dobou, se to tu nejak hemzi novymi fs a tak se chci zeptat, zda by jste me nekdo doporucili fs, ktery by byl nejblize mym pozadavkum:
Co potrebuju:
* co nejvetsi rychlost cteni
* stejne nebo vetsi volne misto na disku(tzn. kdyz na 230G HD nahraju s ext3 kolem 200G dat, tak zbytek sezere zurnal)
* spolehlivost
Co nepotrebuju
* zurnal
* odolnost proti vypadkum(vypadky proudu tak jednou za 5 let)
* nevadi me pomalejsi rychlost zapisu, i kdyz cim vic tim lip
update * kolik to bude zrat cpu je uplne jedno :-)
0K!AS