Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
To by to právě mělo řešit, ne?Jakým způsobem?
Dodám že pokud je v systému dostatečné množství aplikací (třeba běžný desktop s KDE či GNOME) tak ho celý dostat na jeden USE flag, který byl doteď třeba vypnutý si vyžádá docela velké možství času a ještě větší množství prostoru.Adapting the entire system to the new USE flags
After having altered USE flags, the system should be updated to reflect the necessary changes. To do so, use the --newuse option with emerge:
root #emerge --update --deep --newuse @worldNext, run Portage's depclean to remove the conditional dependencies that were emerged on the "old" system but that have been obsoleted by the new USE flags.
…When all this is accomplished, the system is using the new USE flag settings.
make.conf
, a tedy nebude ani potřeba emergovat world.
euse -E lua caps -p app-arch/rpm
root# USE="-pulseaudio" emerge www-client/seamonkeyCo by mě znepokojovalo je:
Remember that this setting only applies for the command entered; re-emerging or updating this application (either explicitly or as part of a system update) will undo the changes that were triggered through the (temporary) USE flag definition.Možná to to tvoje použití
euse
řeší? Neupravuje to nakonec /etc/portage/package.env
? To by bylo určitě lepší.
euse
dělá, ne?
Popravdě jsem znovu po několika letech spokojenosti s Fedorou začal s Gentoo koketovat.Vsak zkuste neco jineho. Alespon uvidite, ze trava jinde neni o moc zelenejsi, ze predkompilovane [nerolling] distro ma neco do sebe.
Ono to o tom není. Fedora je většinou dostatečně „Bleeding edge“ (v některých ohledech), ale prostě nezávisle na tom jaké binární distro provozuju vždycky něco chybí, nějaká funkce není zakompilovaná, některé binární balíčky jsou staré oproti mainstreamu, prostě furt něco. V každém distru mi bobtná /usr/src pomalu jako v tom Gentoo. MPV, ffmpeg to už je automatika. Naposledy jsem potřeboval GIMP v2.9. Babl, Gegl, Pango, -devel balíčky, všechno ručně stahovat, kompilovat a číst, srát se tím… No pouze jsem si povzdechl že já blbec vlastně nepoužívám Gentoo. Když jsem naposled kompiloval Festival, výsledná binárka se ani nerozjela. Není to tom že bych binární distro nechtěl, ale nikdy v libovolném na 100% nenajdu to co potřebuju a kompilaci se nikdy nevyhnu, proč si ji teda neulehčit.
Disclaimer: Nezkoušel jsem v životě Arch Linux.
Tak bys možná měl, jednak kvůli aktuálnosti, pak kvůli AURu no a nakonec kvůli PKGBUILDům.Disclaimer: Nezkoušel jsem v životě Arch Linux.
AUR je úžasná věc, těžko bych si odvykal
yaourt
.
yaourtA to jsem si myslel že mám problém napsat "geeqie"
Docela často vídám
alias yogurt='yaourt'
alias jogurt='yaourt'
. :D
jogobella-s-extra-kousky-ovoce
alias rovnak_na_vohejbak='yaourt'
a nebo pacaur
kvůli PKGBUILDůmAz uz to umi vygenerovat balicky s debugovacimi symboly a nebo ani po letech to stale neumi?
Mám Gentoo na třech laptopech a docela v pohodě.Fungují dodnes?
Tiskni
Sdílej: