Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
To by to právě mělo řešit, ne?Jakým způsobem?
Dodám že pokud je v systému dostatečné množství aplikací (třeba běžný desktop s KDE či GNOME) tak ho celý dostat na jeden USE flag, který byl doteď třeba vypnutý si vyžádá docela velké možství času a ještě větší množství prostoru.Adapting the entire system to the new USE flags
After having altered USE flags, the system should be updated to reflect the necessary changes. To do so, use the --newuse option with emerge:
root #emerge --update --deep --newuse @worldNext, run Portage's depclean to remove the conditional dependencies that were emerged on the "old" system but that have been obsoleted by the new USE flags.
…When all this is accomplished, the system is using the new USE flag settings.
make.conf
, a tedy nebude ani potřeba emergovat world.
euse -E lua caps -p app-arch/rpm
root# USE="-pulseaudio" emerge www-client/seamonkeyCo by mě znepokojovalo je:
Remember that this setting only applies for the command entered; re-emerging or updating this application (either explicitly or as part of a system update) will undo the changes that were triggered through the (temporary) USE flag definition.Možná to to tvoje použití
euse
řeší? Neupravuje to nakonec /etc/portage/package.env
? To by bylo určitě lepší.
euse
dělá, ne?
Popravdě jsem znovu po několika letech spokojenosti s Fedorou začal s Gentoo koketovat.Vsak zkuste neco jineho. Alespon uvidite, ze trava jinde neni o moc zelenejsi, ze predkompilovane [nerolling] distro ma neco do sebe.
Ono to o tom není. Fedora je většinou dostatečně „Bleeding edge“ (v některých ohledech), ale prostě nezávisle na tom jaké binární distro provozuju vždycky něco chybí, nějaká funkce není zakompilovaná, některé binární balíčky jsou staré oproti mainstreamu, prostě furt něco. V každém distru mi bobtná /usr/src pomalu jako v tom Gentoo. MPV, ffmpeg to už je automatika. Naposledy jsem potřeboval GIMP v2.9. Babl, Gegl, Pango, -devel balíčky, všechno ručně stahovat, kompilovat a číst, srát se tím… No pouze jsem si povzdechl že já blbec vlastně nepoužívám Gentoo. Když jsem naposled kompiloval Festival, výsledná binárka se ani nerozjela. Není to tom že bych binární distro nechtěl, ale nikdy v libovolném na 100% nenajdu to co potřebuju a kompilaci se nikdy nevyhnu, proč si ji teda neulehčit.
Disclaimer: Nezkoušel jsem v životě Arch Linux.
Tak bys možná měl, jednak kvůli aktuálnosti, pak kvůli AURu no a nakonec kvůli PKGBUILDům.Disclaimer: Nezkoušel jsem v životě Arch Linux.
AUR je úžasná věc, těžko bych si odvykal
yaourt
.
yaourtA to jsem si myslel že mám problém napsat "geeqie"
Docela často vídám
alias yogurt='yaourt'
alias jogurt='yaourt'
. :D
jogobella-s-extra-kousky-ovoce
alias rovnak_na_vohejbak='yaourt'
a nebo pacaur
kvůli PKGBUILDůmAz uz to umi vygenerovat balicky s debugovacimi symboly a nebo ani po letech to stale neumi?
Mám Gentoo na třech laptopech a docela v pohodě.Fungují dodnes?
Tiskni
Sdílej: