Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Takže, čas na Gentoo! Dneska když máme buildsystémy jako Meson [1], tak ta kompilace docela frčí.
Po quick-install, troše konfiguráků jsem nahodil metabalíček "gnome-light", nějaké drobné překážky rychle zmizely z cesty.
Prostředí naběhlo v defaultu z GDM do gnome-shellu běžícím na waylandu. Plynulé, hezké a příjemné.. prostě jako když si koupíte prémiový toaleťák. Každopádně s gnome-shellem si člověk nevystačí, tak pro zbytek kompilace gnome-terminal neurazí.
Tak jsem si zkompiloval gnome-terminal, skustil gnome-shell a nic... po troše rozčarování jsem se rozhodl prohrábnout# journalctl -b -e
.. and wild error -8 appeared. Google prozradil, že terminál si stěžuje na locale bez UTF-8! Na vině je zřejmě můj přechod na systemd při instalaci, kde jsem minul nějaký krok, nebo jsem prostě nepustil
eselect locale list && eselect locale set cs_CZ.UTF-8
Zkusím občas hodit na abíčko nějaký ten mini zápisek o tom, jak to jde s novým Gentoo, kam se posouvají iputils (ping a podobné srandičky) a vůbec o nějakých těch novinkách...
[1] mesonbuild.com *nazval bych ho moderní náhradou automake a spol.
Tiskni
Sdílej:
To by to právě mělo řešit, ne?Jakým způsobem?
Dodám že pokud je v systému dostatečné množství aplikací (třeba běžný desktop s KDE či GNOME) tak ho celý dostat na jeden USE flag, který byl doteď třeba vypnutý si vyžádá docela velké možství času a ještě větší množství prostoru.Adapting the entire system to the new USE flags
After having altered USE flags, the system should be updated to reflect the necessary changes. To do so, use the --newuse option with emerge:
root #emerge --update --deep --newuse @worldNext, run Portage's depclean to remove the conditional dependencies that were emerged on the "old" system but that have been obsoleted by the new USE flags.
…When all this is accomplished, the system is using the new USE flag settings.
make.conf
, a tedy nebude ani potřeba emergovat world.
euse -E lua caps -p app-arch/rpm
root# USE="-pulseaudio" emerge www-client/seamonkeyCo by mě znepokojovalo je:
Remember that this setting only applies for the command entered; re-emerging or updating this application (either explicitly or as part of a system update) will undo the changes that were triggered through the (temporary) USE flag definition.Možná to to tvoje použití
euse
řeší? Neupravuje to nakonec /etc/portage/package.env
? To by bylo určitě lepší.
euse
dělá, ne?
Popravdě jsem znovu po několika letech spokojenosti s Fedorou začal s Gentoo koketovat.Vsak zkuste neco jineho. Alespon uvidite, ze trava jinde neni o moc zelenejsi, ze predkompilovane [nerolling] distro ma neco do sebe.
Ono to o tom není. Fedora je většinou dostatečně „Bleeding edge“ (v některých ohledech), ale prostě nezávisle na tom jaké binární distro provozuju vždycky něco chybí, nějaká funkce není zakompilovaná, některé binární balíčky jsou staré oproti mainstreamu, prostě furt něco. V každém distru mi bobtná /usr/src pomalu jako v tom Gentoo. MPV, ffmpeg to už je automatika. Naposledy jsem potřeboval GIMP v2.9. Babl, Gegl, Pango, -devel balíčky, všechno ručně stahovat, kompilovat a číst, srát se tím… No pouze jsem si povzdechl že já blbec vlastně nepoužívám Gentoo. Když jsem naposled kompiloval Festival, výsledná binárka se ani nerozjela. Není to tom že bych binární distro nechtěl, ale nikdy v libovolném na 100% nenajdu to co potřebuju a kompilaci se nikdy nevyhnu, proč si ji teda neulehčit.
Disclaimer: Nezkoušel jsem v životě Arch Linux.
Tak bys možná měl, jednak kvůli aktuálnosti, pak kvůli AURu no a nakonec kvůli PKGBUILDům.Disclaimer: Nezkoušel jsem v životě Arch Linux.
AUR je úžasná věc, těžko bych si odvykal
yaourt
.
yaourtA to jsem si myslel že mám problém napsat "geeqie"
Docela často vídám
alias yogurt='yaourt'
alias jogurt='yaourt'
. :D
jogobella-s-extra-kousky-ovoce
alias rovnak_na_vohejbak='yaourt'
a nebo pacaur
kvůli PKGBUILDůmAz uz to umi vygenerovat balicky s debugovacimi symboly a nebo ani po letech to stale neumi?
Mám Gentoo na třech laptopech a docela v pohodě.Fungují dodnes?