Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »[DEFAULT]
main-repo = gentoo
[gentoo]
location = /usr/portage
sync-type = git
sync-uri = https://github.com/evo-os/portage.git
[DEFAULT] main-repo = gentoo [gentoo] location = /usr/portage sync-type = git sync-uri = https://github.com/evo-os/portage.gitALE POZOR, nehrozí že se posere systém, ale neřeší se zpětná kompatibilita tolik, takže třeba až překompiluješ teď LLVM, tak to bude chtít updatnou věci co na tom visí :) prostě je to cutting-edge, je nutný s tím počítat :)
ověřené testeryTak tento fork Gentoo se jmenuje Fedora Rawhide. Důvod proč RedHat ale ani třeba RPM Fusion (a předpokládám, že ani jakákoliv jiná distribuce) nechtějí do své buildovací infrastruktury nic cizího je, že by pak mohl kdokoliv snadno infiltrovat do oficiálních balíků nějaký zákeřný kód a v podstatě by se šířil jako oficiální podepsaný balíček. Jediný způsob jak se tomu vyhnout a co mě napadá je znát hash binárního výsledku ještě před tím než se zkompiluje ze zdrojáků. Good luck with that one.
Reprodukovatelné buildy by pomohly, ale v podstatě by stačilo, aby každý svůj build podepsal a svůj veřejný klíč zaregistroval na serveruNereprodukované buildy jsou náchylné na různé chyby, odchylky a nedostatky. Možnost úmyslné manipulace je jen špička ledovce. Proto si myslím, že jsou reprodukovatelné buildy jediným možným řešením a v kombinaci s dalšími protokoly na základě hashů i docela elegantním řešením.
přehledné stránky, zase po stylu Archu
Zmiňuješ Gentoo a Arch, proto mi přijde divný tento názor. Arch měl přehlednější wiki dříve ale po vytvoření nové Gentoo wiki, bych řekl opak. Pokud jsi měl na mysli tento typ stránek¿
Zrovna jsem se díval na Gnome v Arch wiki, začínají co dělat při zámrznutí, ocenuji, že problematiku neskrývají ale neumím si představit, že by dokumentace pro Windows™ začínala co dělat při modré obrazovce .. jen mi to přišlo úsměvné.
žádné downgrady, pokud se něco s novou verzí rozbije, tak se to opravíbudou mít všichni rozesraný systém, dokud se to autor programu neodhodlá vyřešit.
O preferenci Gentoo testing jsem slyšel od více uživatelů a ta myšlenka mi přijde značně zcestná. Narozdíl od binárních distribucí lze na Gentoo vcelku pohodlně provozovat takřka libovolné testing balíky a ověřit tak, zda má smysl je začlenit do stable. Z binárních distribucí takto funguje Fedora, kde se ovšem nekompatibilní upgrade nechává na aktuální rawhide větev.Tohle je problém slepice a vejce. Dokud bude stabilní větev daleko vzadu za mainstramem, budou uživatelé používat testing. A dokud budou uživatelé používat testing, nebude je trápit, že stable větev je zoufale neaktuální. Když jsem před pár lety dostal nový služební NB, byl jsem rozhodnut dát na něj stable. Vydrželo mi to necelý den. Starý gimp (1.x), staré KDE... Bylo toho tolik, že mi přišlo jednodušší nahodit testing, než neustále řešit, co je třeba odmaskovat a mít stejně většinu systému testing. Možná se od té doby situace změnila, ale nemám důvod ani čas zkoušet znova stable a řešit problémy s tím spojené. Za celou dobu se jen jednou stalo, že po updatu systém nenabootoval - chyba v glibc rozbila init. Stable určitě na server, desktop konzervativního uživatele, ale pro uživatele preferujícího aktuální verze a nové funkce je lákavější testing. V každém SW je minimálně jeden bug. Může se stát, že na něj nenarazím. Pak mi nevadí. Nebo narazím, ale na internetu najdu patch, který jednoduše aplikuji (moc díky vývojářům za /etc/portage/patch/). A pokud patch není, nebo to není jen tak, tak můžu vždy nahrát starší a funkční verzi.
Tohle je problém slepice a vejce.Jen teoreticky.
Dokud bude stabilní větev daleko vzadu za mainstramem, budou uživatelé používat testing.Mně osobně Gentoo stable nepřijde nijak děsivé. Jistě, používám pár věcí z testing, používám pár vlastních ebuildů, ale nemyslím si, že by stable větev byla nepoužitelná.
Starý gimp (1.x)Jednotlivý software neřeším.
staré KDE...Osobně nepoužívám, ale pokud někdo chce tvrdit, že dokáže zlepšit QA, tak měl alespoň uvážit pokus o stabilizaci.
Bylo toho tolik, že mi přišlo jednodušší nahodit testing,Jednodušší ano, ale trochu bych se bál právě ztráty toho QA, kdy testing může chvílema vypadat dost děsivě. Osobně mi přišlo, že mu i věnuju víc času při řešení různých konfliktů a rozbitých programů.
Za celou dobu se jen jednou stalo, že po updatu systém nenabootoval - chyba v glibc rozbila init.I kdybych se vyhnul jen téhle jedné situaci, stojí mi stable za to ;). Chci mít rozbitý systém jen ve výjimečných chvílích, kdy vědomě experimentuju. Jako když jsem zkoušel nabootovat se systemd. To se navíc naštěstí opravilo restartem do normálního prostředí.
Stable určitě na server, desktop konzervativního uživateleZjevně jsem kombinací konzervativního uživatele a nevyléčitelného experimentátora :D.
ale pro uživatele preferujícího aktuální verze a nové funkce je lákavější testing.Tomu jsem nikdy nerozuměl. Chci stabilitu u toho software, kterému moc nerozumím a se kterým nechci řešit problémy. Chci nové funkce u toho software, kde vím o konkrétních nových funkcí, které se mi hodí. Chci mít možnost rychle nainstalovat aktuální verzi na vyzkoušení a rychle se vrátit o osvědčené verzi v případě problémů.
na internetu najdu patch, který jednoduše aplikuji (moc díky vývojářům za /etc/portage/patch/).Po pravdě /etc/portage/patch sice používám denně, ale kupodivu i na stable je většina takto aplikovaných patchů mých vlastních.
A pokud patch není, nebo to není jen tak, tak můžu vždy nahrát starší a funkční verzi.Problém je v tom, že nahrát starší verzi něčeho, co je závislostí pro mnoho jiných balíků, není vůbec jednoduché. Proto preferuju funkční základ systému a experimentovat opravdu jenom v míře, kterou si sám zvolím.
Mimochodem, co takhle nějaký Gentoo sraz, Okiáš něco chystá.Nejsem proti, ale nic neslibuji
Jak jsem už psal, je to pár let. Mezitím se mohla situace změnit. V té době se sw vyvíjel raketovou rychlostí a třeba KDE 4 se v té době snažilo napravit pošramocenou pověst a neustále doplňovalo chybějící funkce. Dnes se vývoj zpomalil, většina sw se dostala do stádia, že všechny hlavní funkce jsou implementovány a vývoj teď probíhá formou postupné evoluce.Dokud bude stabilní větev daleko vzadu za mainstramem, budou uživatelé používat testing.Mně osobně Gentoo stable nepřijde nijak děsivé. Jistě, používám pár věcí z testing, používám pár vlastních ebuildů, ale nemyslím si, že by stable větev byla nepoužitelná.
No právě. Ale o tom to celé je. Chci gimp 2. Ten chce knihovnu X ve verzi Y. A ta zase závisí na knihovně W ve verzi Z. A pokud ta knihovna není ve slotu, tak musím aktualizovat balíčky I, J, K - ty potřebují zase knihovnu G... A tak dále. Dnes už to možná bude jiné. Portage udělala velký skok dopředu, má možnosti co dříve nebyly, knihovny se více slotují. Třeba už to není takové harakiri.Starý gimp (1.x)Jednotlivý software neřeším.
KDE je velký balík se spoustou modulů, ve kterých se může objevit spousta chyb. Než se všechny podaří vyřešit, tak to nějakou dobu trvá a mezitím vyjdou další dvě verze KDE, které spoustu chyb opraví a jiné zase přidají. No a jsi na začátku.staré KDE...Osobně nepoužívám, ale pokud někdo chce tvrdit, že dokáže zlepšit QA, tak měl alespoň uvážit pokus o stabilizaci.
Na experimenty nemám moc čas. Zatím jsem třeba ještě stále na starém grubu. Funguje, tak proč ho měnitBylo toho tolik, že mi přišlo jednodušší nahodit testing,Jednodušší ano, ale trochu bych se bál právě ztráty toho QA, kdy testing může chvílema vypadat dost děsivě. Osobně mi přišlo, že mu i věnuju víc času při řešení různých konfliktů a rozbitých programů.Za celou dobu se jen jednou stalo, že po updatu systém nenabootoval - chyba v glibc rozbila init.I kdybych se vyhnul jen téhle jedné situaci, stojí mi stable za to ;). Chci mít rozbitý systém jen ve výjimečných chvílích, kdy vědomě experimentuju. Jako když jsem zkoušel nabootovat se systemd. To se navíc naštěstí opravilo restartem do normálního prostředí.
Ale já ty aktuální verze nechci jen zkoušet. Já je chci aktivně používatale pro uživatele preferujícího aktuální verze a nové funkce je lákavější testing.Tomu jsem nikdy nerozuměl. Chci stabilitu u toho software, kterému moc nerozumím a se kterým nechci řešit problémy. Chci nové funkce u toho software, kde vím o konkrétních nových funkcí, které se mi hodí. Chci mít možnost rychle nainstalovat aktuální verzi na vyzkoušení a rychle se vrátit o osvědčené verzi v případě problémů.
Nikde jsem nepsal, že to nejde používat na stablena internetu najdu patch, který jednoduše aplikuji (moc díky vývojářům za /etc/portage/patch/).Po pravdě /etc/portage/patch sice používám denně, ale kupodivu i na stable je většina takto aplikovaných patchů mých vlastních.
Opravdu jen málokdy musím downgradovat nějakou knihovnu a ani tak to není až tak hrozné. Jediné, co mne napadá je Xorg. Ale tam jsem stejně většinou nějakou dobu blokován starší verzí nvidia-drivers a čekám na aktualizaci, která umožní běh s novými Xorg. Ve zkratce, každý přístup má svá pro a proti a záleží na každém konkrétním jedinci, který přístup si vybere. Ty mně nemusíš chápat, možná ti to připadá nelogické, ale tak to je a takto mi to vyhovuje. Ty to nezměníš. Nicméně můžu ti slíbit, že až budu zase instalovat nový počítač, tak experiment se stable zopakuji. Mám jej v dohledné době v plánu. Zatím je sice manželka proti, ale pracuje se na tomA pokud patch není, nebo to není jen tak, tak můžu vždy nahrát starší a funkční verzi.Problém je v tom, že nahrát starší verzi něčeho, co je závislostí pro mnoho jiných balíků, není vůbec jednoduché. Proto preferuju funkční základ systému a experimentovat opravdu jenom v míře, kterou si sám zvolím.
Nikde jsem nepsal, že to nejde používat na stableNikde jsem nepsal, že jsi to psal.
Ve zkratce, každý přístup má svá pro a proti a záleží na každém konkrétním jedinci, který přístup si vybere.O tom snad není pochyb.
Ty mně nemusíš chápat, možná ti to připadá nelogické, ale tak to je a takto mi to vyhovuje.Já tě chápu, své důvody jsi popsal velice srozumitelně. Nicméně se pořád mýlíš v interpretaci toho, co jsem zde psal a vztahuješ na sebe výtky, které se tě pravděpodobně vůbec netýkají. Má výtka ohledně nepoužívání stable je namířená vúči těm, kteří si stěžují na QA a nebo tvrdí, že chtějí pro QA něco udělat. Pokud tě QA nezajímá, nemáš důvod se nad tím nijak rozčilovat. Naopak pokud tě QA zajímá, pak si úplně nemyslím, že by bylo možné ten zájem realizovat na testing větvi.
Nicméně můžu ti slíbit, že až budu zase instalovat nový počítač, tak experiment se stable zopakuji.Jestli ho zopakuješ, mě samo o sobě moc netrápí. Ale pokud by kolem toho vznikl nějaký článek zahrnující konkrétní problémy a zkušenosti, tak budu rád. Pokud dosáhneš stabilizace nějakých klíčových komponent, tak tím líp.
Jestli ho zopakuješ, mě samo o sobě moc netrápí. Ale pokud by kolem toho vznikl nějaký článek zahrnující konkrétní problémy a zkušenosti, tak budu rád. Pokud dosáhneš stabilizace nějakých klíčových komponent, tak tím líp.Pokusím se. Nejdřív musím vybrat vhodný noťas a pak přesvědčit manželku.
Dokud bude stabilní větev daleko vzadu za mainstramem, budou uživatelé používat testing. Mně osobně Gentoo stable nepřijde nijak děsivé. Jistě, používám pár věcí z testing, používám pár vlastních ebuildů, ale nemyslím si, že by stable větev byla nepoužitelná.někdo je za takový stav rád, že je to v místech mezi CentOS Debian .G. Ubuntu Fedora. Jen Gnome, jim trvalo trochu déle, ale lépe později než aby se to sypalo.
lépe později než aby se to sypalo.To tak nějak shrnuje můj názor na věc, nejen ohledně Gnome. Nejsem proti tomu, aby stabilizace probíhala rychleji, pokud jsou lidi ochotní na tom pracovat. Na druhou stranu to vyžaduje i značnou spolupráci maintainerů, kteří by měli řešit odhalené chyby a tam se dá rovněž očekávat nedostatek dobrovolné pracovní síly.
Tiskni
Sdílej: