Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Poté co jsem zjistil, že ovladač "nouveau" funguje s mojí kartou(NVidia 7600GS), rozhodl jsem se pro změnu z binárních ovladačů NVidie.
Pokuď máte kartu s jádrem NV4x, mělo by Vám to fungovat celkem bezproblémově(nemluvím o hrách co vyžadují OpenGL, viz.: Phoronix). Já mám NV4B a nezaznamenávám žádné problémy(kromě čas od času o něco nižší rychlosti překreslovaní v konzoli). V Gentoo vám bude stačit pouze přidat overlay nouveau a odmaskovat ovladače a emerge xf86-video-nouveau
.
Vývojáře ovladačů Nouveau určitě taky potěší, pokud jim odešlete REnouveau dump a MMIO trace. Pro oba dva úkony samozřejmě potřebujete nejlépe co nejnovější NVidia ovladače
PS: REnouveau dump je možné v Gentoo nainstalovat po odmaskování také z Nouveau overlay... emerge renouveau
Tiskni
Sdílej:
Vyzkoušeli jste ovladače nouveau?Ne, ale mám v plánu. Zatím je to bohužel na jiných distrech než Gentoo docela problém, ale bude přeinstalováno co nevidět.
Škoda, že jde vývoj tak pomalu. Velmi rád bych pomohl, ale bohužel nemám potřebné znalosti, tak se alespoň snažím zasílat dumpy. Snad to jednou neskončí jako Hurd.
Zatím je to bohužel na jiných distrech než Gentoo docela problém ...na kterých? - např. na Fedoře mi to přijde ještě jednodušší než na Gentoo
na kterých? - např. na Fedoře mi to přijde ještě jednodušší než na GentooNo jo, na tu bych málem zapomněl. Čest výjimkám(Ale pokud si dobře pamatuji, tak Fedora se zavázala k tomu, že se pokusí nahradit "nv" za "nouveau", takže to ani není zas taková výjimka).
(WW) NOUVEAU: No matching Device section for instance (BusID PCI:0:1:3) found
(EE) NOUVEAU(0): [dri] Failed to open the DRM
(EE) NOUVEAU(0): 1435:
(EE) Screen(s) found, but none have a usable configuration
,ale alespoň jim zašlu dump.
máš nejnovější libdrm a x11-drm?Mně by nepomohly ani nejnovější nouveau ovladače. Mam kartu s pořadovým číslem 0425. Proto říkám, že jim pošlu alespoň dump.
lspci | grep VGAzkus napsat, co ti vyhodí tohle
Myslím, že vývoj zas tak pomalu nejde(přijde mně, že ,FeatureMatrix se alespoň pro NV4x, docela posouvá).No jo, 2D šlo celkem rychle, ale 3D už nějakou dobu stagnuje(i když je pravda, že pár políček teď docela zežloutlo). Mám pocit, že o vánocích 2007 předpovídali kompletně hotový driver.
Pokuď máte kartu s jádrem NV4x, mělo by Vám to fungovat celkem bezproblémově(nemluvím o hrách co vyžadují OpenGL, viz.: Phoronix). Já mám NV4B a nezaznamenávám žádné problémy(kromě čas od času o něco nižší rychlosti překreslovaní v konzoli).no ... mělo ... já jsem s nouveau zaznamenal problémy s composite, dává to špatné barvy (projevuje se to například v qmmp), zakázání v xorg.conf tvrdošíjně odmítá, v logu napíše, že je to zakázáno a pak o pár řádků níž že initialising built-in extension COMPOSITE ... a třeba kuickshow mi místo obrázku ukazuje prázdné okno
Vývojáře ovladačů Nouveau určitě taky potěší, pokud jim odešlete REnouveau dump a MMIO trace.no nevím, mají to rozbité ... nové dumpy se nezobrazují, některé staré chybí ... čert ví, co má nebo nemá smysl posílat :-/ btw, proč v anketě ignoruješ možnost používat Xka s jiným ovladačem než nouveau nebo nvidia?
radeon
.
emerge nvidia-driversA nastavení ovladače "nvidia" v xorg.conf - jednodušší to být nemůže.
podobně jako se dnes pro ATIny s r300 a r400 používá jak fglrx, tak radeon.Tedy původní komentář předpokládá podobný stav jako je u ovladače radeon. A ten jsem opravdu ručně doinstalovávat nemusel. Fungovalo to out-of-box.
nv
.
je tu uvesafbto je nová vesafb-tng?
Ano, akorát je to trochu úchylněji řešený, nicméně je to ve vanilla jádře aBavíme se o klasické VESE, která je ve vanille a ne o patchy co je v Gentoo jádře? Pokud ano, tak musím upozornit na opravdu debilní konfiguraci jako parametr pro jádro, i to mně až tak moc netíží, ale hlavně jsem říkal rychlost.
a jede to i na amd64.x86 není jediná architektura, ale po pravdě funkčnost pro ostatní moc v žaludku neleží, ale zase je to plus.
Bavíme se o klasické VESE, která je ve vanille a ne o patchy co je v Gentoo jádře? Pokud ano, tak musím upozornit na opravdu debilní konfiguraci jako parametr pro jádro, i to mně až tak moc netíží, ale hlavně jsem říkal rychlost.Tohle je nová věc, ne
vga=0x31B video=vesafb
, ale video=uvesafb:1024x768-32
. A ne, žádnej patch v Gentoo jádře, řekl jsem přece, že je to ve vanille. A není to klasická vesa... proto se to jmenuje jinak - uvesafb.
A ne, žádnej patch v Gentoo jádře, řekl jsem přece, že je to ve vanille.V případě, že se bavíme stále o tomto by mě tedy zajímalo v které vanille, protože v 2.6.23.12 ani vidu, ani slechu. Mám pocit, že je defaultně dodávan pouze v jádře gentoo.
Výhoda je tu kromě jednoduššího parametru pro jádro ta, že se dá nastavit obnovovací frekvence.A hlavně se všechny parametry dají měnit za chodu a není nutno po každé změně načítat nové jádro.
Rychlý je to AFAIK stejně.No právě…proto říkám, že až výjde nouveau bude na světě hned o něco lépe.