Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Poté co jsem zjistil, že ovladač "nouveau" funguje s mojí kartou(NVidia 7600GS), rozhodl jsem se pro změnu z binárních ovladačů NVidie.
Pokuď máte kartu s jádrem NV4x, mělo by Vám to fungovat celkem bezproblémově(nemluvím o hrách co vyžadují OpenGL, viz.: Phoronix). Já mám NV4B a nezaznamenávám žádné problémy(kromě čas od času o něco nižší rychlosti překreslovaní v konzoli). V Gentoo vám bude stačit pouze přidat overlay nouveau a odmaskovat ovladače a emerge xf86-video-nouveau
.
Vývojáře ovladačů Nouveau určitě taky potěší, pokud jim odešlete REnouveau dump a MMIO trace. Pro oba dva úkony samozřejmě potřebujete nejlépe co nejnovější NVidia ovladače
PS: REnouveau dump je možné v Gentoo nainstalovat po odmaskování také z Nouveau overlay... emerge renouveau
Tiskni
Sdílej:
Vyzkoušeli jste ovladače nouveau?Ne, ale mám v plánu. Zatím je to bohužel na jiných distrech než Gentoo docela problém, ale bude přeinstalováno co nevidět.
Škoda, že jde vývoj tak pomalu. Velmi rád bych pomohl, ale bohužel nemám potřebné znalosti, tak se alespoň snažím zasílat dumpy. Snad to jednou neskončí jako Hurd.
Zatím je to bohužel na jiných distrech než Gentoo docela problém ...na kterých? - např. na Fedoře mi to přijde ještě jednodušší než na Gentoo
na kterých? - např. na Fedoře mi to přijde ještě jednodušší než na GentooNo jo, na tu bych málem zapomněl. Čest výjimkám(Ale pokud si dobře pamatuji, tak Fedora se zavázala k tomu, že se pokusí nahradit "nv" za "nouveau", takže to ani není zas taková výjimka).
(WW) NOUVEAU: No matching Device section for instance (BusID PCI:0:1:3) found
(EE) NOUVEAU(0): [dri] Failed to open the DRM
(EE) NOUVEAU(0): 1435:
(EE) Screen(s) found, but none have a usable configuration
,ale alespoň jim zašlu dump.
máš nejnovější libdrm a x11-drm?Mně by nepomohly ani nejnovější nouveau ovladače. Mam kartu s pořadovým číslem 0425. Proto říkám, že jim pošlu alespoň dump.
lspci | grep VGAzkus napsat, co ti vyhodí tohle
Myslím, že vývoj zas tak pomalu nejde(přijde mně, že ,FeatureMatrix se alespoň pro NV4x, docela posouvá).No jo, 2D šlo celkem rychle, ale 3D už nějakou dobu stagnuje(i když je pravda, že pár políček teď docela zežloutlo). Mám pocit, že o vánocích 2007 předpovídali kompletně hotový driver.
Pokuď máte kartu s jádrem NV4x, mělo by Vám to fungovat celkem bezproblémově(nemluvím o hrách co vyžadují OpenGL, viz.: Phoronix). Já mám NV4B a nezaznamenávám žádné problémy(kromě čas od času o něco nižší rychlosti překreslovaní v konzoli).no ... mělo ... já jsem s nouveau zaznamenal problémy s composite, dává to špatné barvy (projevuje se to například v qmmp), zakázání v xorg.conf tvrdošíjně odmítá, v logu napíše, že je to zakázáno a pak o pár řádků níž že initialising built-in extension COMPOSITE ... a třeba kuickshow mi místo obrázku ukazuje prázdné okno
Vývojáře ovladačů Nouveau určitě taky potěší, pokud jim odešlete REnouveau dump a MMIO trace.no nevím, mají to rozbité ... nové dumpy se nezobrazují, některé staré chybí ... čert ví, co má nebo nemá smysl posílat :-/ btw, proč v anketě ignoruješ možnost používat Xka s jiným ovladačem než nouveau nebo nvidia?
radeon
.
emerge nvidia-driversA nastavení ovladače "nvidia" v xorg.conf - jednodušší to být nemůže.
podobně jako se dnes pro ATIny s r300 a r400 používá jak fglrx, tak radeon.Tedy původní komentář předpokládá podobný stav jako je u ovladače radeon. A ten jsem opravdu ručně doinstalovávat nemusel. Fungovalo to out-of-box.
nv
.
je tu uvesafbto je nová vesafb-tng?
Ano, akorát je to trochu úchylněji řešený, nicméně je to ve vanilla jádře aBavíme se o klasické VESE, která je ve vanille a ne o patchy co je v Gentoo jádře? Pokud ano, tak musím upozornit na opravdu debilní konfiguraci jako parametr pro jádro, i to mně až tak moc netíží, ale hlavně jsem říkal rychlost.
a jede to i na amd64.x86 není jediná architektura, ale po pravdě funkčnost pro ostatní moc v žaludku neleží, ale zase je to plus.
Bavíme se o klasické VESE, která je ve vanille a ne o patchy co je v Gentoo jádře? Pokud ano, tak musím upozornit na opravdu debilní konfiguraci jako parametr pro jádro, i to mně až tak moc netíží, ale hlavně jsem říkal rychlost.Tohle je nová věc, ne
vga=0x31B video=vesafb
, ale video=uvesafb:1024x768-32
. A ne, žádnej patch v Gentoo jádře, řekl jsem přece, že je to ve vanille. A není to klasická vesa... proto se to jmenuje jinak - uvesafb.
A ne, žádnej patch v Gentoo jádře, řekl jsem přece, že je to ve vanille.V případě, že se bavíme stále o tomto by mě tedy zajímalo v které vanille, protože v 2.6.23.12 ani vidu, ani slechu. Mám pocit, že je defaultně dodávan pouze v jádře gentoo.
Výhoda je tu kromě jednoduššího parametru pro jádro ta, že se dá nastavit obnovovací frekvence.A hlavně se všechny parametry dají měnit za chodu a není nutno po každé změně načítat nové jádro.
Rychlý je to AFAIK stejně.No právě…proto říkám, že až výjde nouveau bude na světě hned o něco lépe.