Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Test Adobe Flash 9, 10, Gnash 0.8.3 a swfdec 0.6.6 na YouTube.com + rozloučení.
Jak odstranit pulse audio v openSUSE 11.0 Gnome a zamyšlení nad blogováním zde
V minulém zápisku jsem slíbil pokračovat o ECM-LX800. Bohužel poté, co odmítl makat s mými displeji (jednou náhodně naskočil, ale to není moc motivace), jsem se rozzlostil a druhý zápisek vůbec neudělal. Naopak jsem se oné desky zbavil a tešil se na desku novou. No, to jsem si ale naletěl
.
DVDčkama v trafikách jsem se už poměrně nabažil. Po světlých začátcích, kdy jsem kupoval téměř vše, jsem už dospěl do stádia, kdy si koupím opravdu málo co. Ale musel bych v paměti lovit hluboko, abych si vzpomněl, kdy jsem směrem k trafice metal takovou rychlostí jako dnes .
Znechucen místními flamy o to, který prohlížeč je nejvyspělejší a nejlepší, jsem se rozhodl radikálně ukončit.
Jistě jste nepřehlédli zprávičku o vydání stabilní verze dvojkové řady Skype. Možná jste si položili otázku, zda na to nějak zareagujeme a revidujeme češtinu, která byla dělána pro Betu 1. Odpověď zní, ano.
Tak jsem dnes v práci mírně klimbal, šel jsem si trochu rozohnit krev na jedny známé stránky. To se bohužel moc nepovedlo, již to není to co bývalo. Ale všiml jsem si tam odkazu na Miguelovu přednášku o Moonlight.
Ač se profesí zaobírám jiným odvětvím, než výpočetní technikou, přesto se událo pár věcí, na jejichž konci jsou dva jednodeskáče na mém stole.
Zdravím vás
V Libereckém JRC obchodě, kde jsem si byl koupit starší hry pro wine, jsem objevil Quake4 v českém vydání za 249Kč. To si myslím, že je cena více než přijatelná a tudíž jsem koupi nemohl odolat.více...Zdravím vás a obracím se na vás s offtopic dotazem
Původně jsem měl v plánu udělat vlastní srovnání VMWare Playeru a VirtualBoxu. Ovšem po pár pokusech jsem došel k závěru, že se jedná o srovnatelná řešení.
Jako mnoho z vás jsem zjišťoval jak rozchodit W:ET, aby spolupracoval s ALSA-ou a umožnil tak použití hlasové domluvy v boji (výborný Mumble)
Tak se rodinná rada dohodla na koupi nové televize. Po delším výběru bylo rozhodnuto pro Panasonic Vieru.
Do ruky se mi reklamní letáček. Na něm by nebylo nic zajímavého, přesto je tam věc, která mě zaujala a o kterou jsem se rozhodl podělit.
I tento zápis byl zrušen ;-). Byla vypuštěna ještě novější verze.
Zápis zrušen. Byla vypuštěna nová (a mnohem lepší) verze překladu, jež je již optimalizována pro Skype v2
V minulém blogpostu jsem si stěžoval, že Compiz Fusion ve své aktuální stabilní verzi sice již funguje jak má, ale když hraji OpenGL hru, rapidně mi v ní klesne výkon vykreslování. Na to zareagoval Luboš Doležel dobrou radou, jak toto vyřešit. A řeší se to pomocí (mimochodem, jím napsané, tlesk tlesk) utilitky QGameX.
V diskuzi pod Compizem jsem slíbil, že se podívám na aktuální verzi Compize a rovnou se porozhlédnu po tom "jak to chodí". A chodí to dobře. Ač jsem původně neměl v plánu s testováním Compize dále pokračovat, protože 5.2 mi moc nevyhovoval a měl chybky, tak henrichg-ovy komentáře mě přesvědčily, abych se na jeho první stabilní verzi podíval.
Tak. A je tu třetí a poslední díl mého zápisu o novém OpenSUSE. Poslední proto, že kdo kdy viděl trilogii se čtyřmi díly . A bude o ... hraní. Kdo si hraje, nezlobí. Nainstalovat nejznámější on-line hru W:ET není (bez know-how) vůbec jednoduché. Ale když se ví jak na to...
Veškerá činnost je popisována na OpenSUSE s KDE.
V minulém blogu jsem slíbil, že popíšu, jak nahodit Compiz Fusion s nVidia ovladačem. Nuže, zde je.
Vzhledem k tomu, že zažíváme boom OpenSUSE, které díky své nové verzi 10.3 opět potvrdilo, že patří mezi špičku mezi Linuxovými desktopy (a možná ji í je), rozhodl jsem se popsat, jak si nainstalovat toto populární distro na notebook ASUS A6KM.
"We hate love, we love hate zpívá v jedné písni Marilyn Manson. Co to znamená? Že nenávist je vášeň, které mnoho lidí holduje.
A koho nenávidět ve světě Linuxu? No přece Micro$oft. No jo, to je jasné, ale koho ještě? Aha! Novell.
Ve všech manuálech se píše, nepoužívejte rm -rf
pokud nevíte co děláte!
Vždycky jsem nad těmi zápisky mával rukou, že nikdo nemůže být takový blbec, aby ... No a může. A dnes jsem to já.
Ač jsem původně neměl v plánu nikomu instalovat Linux (pokud chce, ať si to udělá sám), nedávno jsem ze svého přesvědčení slevil. Poté co se mojí babičce zaviroval wokenní počítač, jsem si pohrál s myšlenkou, že bych jí mohl nainstalovat Linux. A původně zavržená myšlenka klíčila a klíčila až jsem se nakonec odhodlal k činu.
Ač jsem se zařekl, že nebudu zneužívat svůj blog ke kritizování MS, dnes udělám vyjímku.
Toto nemá být ani kritika, proto bych nerad flame diskuze. Jen sem umístím pár citácí ze světoznámých osvětových stránek laskavě sponzorované společností Microsoft.
Dnes jsem se po velmi velmi dlouhé době podíval na živě.cz (které považuji za Windowsácké doupě) a nestačil jsem se divit.
U sporných témat, týkající se třeba Linuxu, padali takové nadávky a argumenty až jsem to nevydržel a opět živě.cz na dlouho opustil.A naskýtá se otázka.
Opravdu chceme/chcete masivní rozšíření Linuxu?
Neustále se setkávám z otázkou, proč jsem opustil ICQ, když ho většina lidí (v ČR a zřejmě i na Slovensku) používá.
Jsou pak překvapeni, když odpovím, že kvůli licenci ICQ, kterou valná vetšina uživatelů ICQ nikdy nečetla
Přesto že jsem ICQ síť již opustil (brutální nesouhlas s EULOU ICQ viz icq.xmpp.cz), mě dnes zaujala jedna zajímavá věc.