Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Tak se rodinná rada dohodla na koupi nové televize. Po delším výběru bylo rozhodnuto pro Panasonic Vieru.
Se zapojováním nastavováním telky moc problém nebyl. Jednou jsem pravda (srábácky, moc se za to stydím ) nakoukl do návodu, ale jinak to šlo samo.
Při seznamování se s nastavovacím menu mě uhodila do očí položka: Softwarová licence. To jsem se právem rozčílil. My vyhodíme desetitisíce za televizi a ty ... mě začnou prudit nějakou softwarovou licencí. Vztekle jsem to odmáčkl a chystal si uplivnout před eulou.. o to větší bylo mé překvapení, když jsem uzřel toto.Po klasickém poladění obrazu jsem si doběhl pro notebook a připojil jej přes vga výstup. Ani jsem nedoufal že by to fungovalo samo. Také že ne. První boj byl, že nvidia-settings neustále tvrdí, že toto je pouze 640x480 televize (mám hezkou fotku s oooobrovskou konzolí). Tak jsem ještě se při druhém pokusu pokusil narvat přímo rozlišení 1366x768 do xorg.conf. Na to X zareagovalo tak, že na telce nahodila jen 1024x768. Tak jsem to dnes nechal být. Budu si muset pogooglovat a trochu pohrát zřejmě. Alespoň jsem si, i když ne na nativním rozlišení, zahrál SuperTuxe
Mám v plánu, že potom co se mi povede poladit, koupím k notebooku gamepady a volant a udělám z Linbooka herní konzoli. Krom Linuxových her spoléhám na wine a hlavně na emulátory starých arkádových automatů.
Tiskni Sdílej:
apt-get install xserver-xorg-video-intela nastaveni:
Section "Device" Identifier "Intel Corporation 82810 DC-100 CGC [Chipset Graphics Controller]" Driver "intel" BusID "PCI:0:1:0" EndSectionto cele melo za nasledek, ze bylo alespon zprovozneny rozliseni 1280x1024 (coz bohuzel neni nativni rozliseni)