Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Znechucen místními flamy o to, který prohlížeč je nejvyspělejší a nejlepší, jsem se rozhodl radikálně ukončit.
Nejlepší prohlížeč je totiž ten můj a basta. Pravda, zatím toho moc neumí...
Dobrá, konec srandy.
Dnes jsem si konečně udělal čas a pořídil jsem si Qt4 i s Pythoní podporou. K tomuto činu mě popohnal blogový zápisek Jiřího Drbálka o generování náhledů webových stránek, kde názorně ukázal, že s Pythonem a nějakou hotovou věcí (gtkmozembed v jeho případě) se dá udělat webový prohlížeč poměrně snadno a rychle.
Tak co bych neudělal také vlastní, akoráte na, mně bližším, qt. Nu a jak je vidět jde to. Co jsem koukal do referenční příručky k QtWebKitu, lze s tím chodit i dopředu, zpět, tisknout, reloadovat a stopovat. Je dokonce zabudováno základní kontextové menu. Tak mě nepadá, že pokud bych chtěl dělat vlastní.. no, asi by to byly trochu hrátky.
WebKit (kupodivu ) nenašel žádné pluginy, takže chodí jen na HTML, XHTML, CSS, obrázky, svg a javascripty. Což ale většinou stačí.
Takže závěrem vzkaz pro Jirku:
Díky tomu, že je webkit takto "hloupý", neumí načítat file:// ani dělat jiné skopičiny. Pro tvůj generátor náhledů by pak možná byl lepší volbou. A s rychlostí jsem taky poměrně spokojen (možná je rychlejší než gtkmozemebed), nakonec, vyzkoušej sám.
Nejen pro Jirku, zdrojáky nejlepšího webového prohlížeče na světě.
#!/usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 -*- import sys from PyQt4 import QtCore, QtGui, QtWebKit def loadURL(): url = address.text() if url[:5] != "http:": url = "http://" + url address.setText(url) page.load(QtCore.QUrl(url)) app = QtGui.QApplication([]) mainWindow = QtGui.QMainWindow() mainWindow.setWindowTitle(u"Nejlepší webový prohlížeč v0.0.0.1a") mainWidget = QtGui.QWidget(mainWindow) menuWidget = QtGui.QWidget(mainWindow) mainWindow.setCentralWidget(mainWidget) URL_label = QtGui.QLabel("URL:") address = QtGui.QLineEdit("www.abclinuxu.cz") go = QtGui.QPushButton("GO") page = QtWebKit.QWebView() layout = QtGui.QVBoxLayout(mainWidget) layout_menu = QtGui.QHBoxLayout(menuWidget) layout_menu.addWidget(URL_label, 0) layout_menu.addWidget(address, 1) layout_menu.addWidget(go, 0) layout.addWidget(menuWidget, 0) layout.addWidget(page, 1) app.connect(go, QtCore.SIGNAL("clicked()"), loadURL) app.connect(address, QtCore.SIGNAL("returnPressed()"), loadURL) mainWindow.show() sys.exit(app.exec_())
Tiskni
Sdílej:
Já si to o tobě myslím taky podle toho
jak prohlížíš webNo tedy, to musím být v tvých očích přímo lidská zrůda
základních možností a funkcí prohlížečů již z dob před 10 letyJako třeba gesta myší?
Jako třeba navigační rozhraní se záložkami a další funkce UI.No to teda! Lidi, kde bychom byli bez přebujelých GUI? Světová ekonomika i všechna náboženství, ba i celý logický a vědní systém dneška je na nich založen!
jak trucuješ a schováváš se na jabberuTohle má být co?!?! Netrucuji, ani se neschovávám. Jen si prostě skončil v /dev/null a odtamtuď už taky nevylezeš.
kookiePardon
"On i ten qtwebkit, i když jsem to v článku nenapsal, je imho na zobrazovaní html dokumentace, maximálně na intranet."
"Já mluvím o tom, co jsem vyčetl, jaké api mám v pythonu."V první větě není o Pythonu ani zmínka.