Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Znechucen místními flamy o to, který prohlížeč je nejvyspělejší a nejlepší, jsem se rozhodl radikálně ukončit.
Nejlepší prohlížeč je totiž ten můj a basta. Pravda, zatím toho moc neumí...
Dobrá, konec srandy.
Dnes jsem si konečně udělal čas a pořídil jsem si Qt4 i s Pythoní podporou. K tomuto činu mě popohnal blogový zápisek Jiřího Drbálka o generování náhledů webových stránek, kde názorně ukázal, že s Pythonem a nějakou hotovou věcí (gtkmozembed v jeho případě) se dá udělat webový prohlížeč poměrně snadno a rychle.
Tak co bych neudělal také vlastní, akoráte na, mně bližším, qt. Nu a jak je vidět jde to. Co jsem koukal do referenční příručky k QtWebKitu, lze s tím chodit i dopředu, zpět, tisknout, reloadovat a stopovat. Je dokonce zabudováno základní kontextové menu. Tak mě nepadá, že pokud bych chtěl dělat vlastní.. no, asi by to byly trochu hrátky.
WebKit (kupodivu ) nenašel žádné pluginy, takže chodí jen na HTML, XHTML, CSS, obrázky, svg a javascripty. Což ale většinou stačí.
Takže závěrem vzkaz pro Jirku:
Díky tomu, že je webkit takto "hloupý", neumí načítat file:// ani dělat jiné skopičiny. Pro tvůj generátor náhledů by pak možná byl lepší volbou. A s rychlostí jsem taky poměrně spokojen (možná je rychlejší než gtkmozemebed), nakonec, vyzkoušej sám.
Nejen pro Jirku, zdrojáky nejlepšího webového prohlížeče na světě.
#!/usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 -*- import sys from PyQt4 import QtCore, QtGui, QtWebKit def loadURL(): url = address.text() if url[:5] != "http:": url = "http://" + url address.setText(url) page.load(QtCore.QUrl(url)) app = QtGui.QApplication([]) mainWindow = QtGui.QMainWindow() mainWindow.setWindowTitle(u"Nejlepší webový prohlížeč v0.0.0.1a") mainWidget = QtGui.QWidget(mainWindow) menuWidget = QtGui.QWidget(mainWindow) mainWindow.setCentralWidget(mainWidget) URL_label = QtGui.QLabel("URL:") address = QtGui.QLineEdit("www.abclinuxu.cz") go = QtGui.QPushButton("GO") page = QtWebKit.QWebView() layout = QtGui.QVBoxLayout(mainWidget) layout_menu = QtGui.QHBoxLayout(menuWidget) layout_menu.addWidget(URL_label, 0) layout_menu.addWidget(address, 1) layout_menu.addWidget(go, 0) layout.addWidget(menuWidget, 0) layout.addWidget(page, 1) app.connect(go, QtCore.SIGNAL("clicked()"), loadURL) app.connect(address, QtCore.SIGNAL("returnPressed()"), loadURL) mainWindow.show() sys.exit(app.exec_())
Tiskni
Sdílej:
Já si to o tobě myslím taky podle toho
jak prohlížíš webNo tedy, to musím být v tvých očích přímo lidská zrůda
základních možností a funkcí prohlížečů již z dob před 10 letyJako třeba gesta myší?
Jako třeba navigační rozhraní se záložkami a další funkce UI.No to teda! Lidi, kde bychom byli bez přebujelých GUI? Světová ekonomika i všechna náboženství, ba i celý logický a vědní systém dneška je na nich založen!
jak trucuješ a schováváš se na jabberuTohle má být co?!?! Netrucuji, ani se neschovávám. Jen si prostě skončil v /dev/null a odtamtuď už taky nevylezeš.
kookiePardon
"On i ten qtwebkit, i když jsem to v článku nenapsal, je imho na zobrazovaní html dokumentace, maximálně na intranet."
"Já mluvím o tom, co jsem vyčetl, jaké api mám v pythonu."V první větě není o Pythonu ani zmínka.