Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Čas od času se to téma vrací. Zakázat kouření? V jakém rozsahu? Proč ano/ne? Sám jsem rozpolcen, nevím, tápu. Tak jsem si říkal: veřejně napíšeš, co si o tom myslíš a podíváš se, co vyplivnou ostatní v diskusi
Jestli mě něco na volebních kalkukačkách baví, tak jsou to výsledky. Člověk by někdy řekl, že z toho lezou voloviny, někdy to pobaví. Takže co mi vyšlo teď?
Dnes jen krátce. Trochu jsem se probíral dnešním Neviditelným psem (ne, že bych četl jen NP, ale všude jinde se teď krom Ukrajiny nedá najít téměř nic), a přišla mi na mysl jedna věc: kolik vlastně stát vyhodí peněz doslova oknem? A nemyslím tím ani korupci ani dotace na blbosti.
Dnes na Aikidu si sensei zavtípkoval ve smyslu, že "kdo chce psa bít, jó si vždycky najde." (Jó je dřevěná tyč používaná v japonských bojových uměních) A tak mě napadlo, když už jsme přeložili jedno slovo, proč nepřeložit celou větu?
Na úvod upozornění, že jsem si plně vědom, že ekonomii vůbec nerozumím, ale když do toho kafrá každý, proč se také se svým rádoby selským rozumem nepřidat. Takže na případné blbosti mě klidně v diskusi slušně upozorněte, rád si to přečtu a poučím se.
Jak jsem se probíral dnešními novinami (kde se píše mj. o tom, jak strany na poslední chvíli lákají voliče předvolebním párkem, ehm rikšou) tak jsem si zničehonic vzpomněl na tlachání ČSSD o spravedlivých daních a v té souvislosti s liberalismem vs. konzervativismem.
Tak už se nám to opět blíží a já zas nevím, co s volbami. Levice se bojím jak čert kříže, pravice je v rozkladu a u malých stran je nízká pravděpodobnost, že můj hlas nepropadne. Co s tím?
Tak jsem si přečetl, že Brazilští fotbaloví fanoušci brutálně zavraždili rozhodčího... Kam ten náš svět spěje?
První česká protikorupční vláda padla. Ne to není vtip, byť je to řečeno s jistou mírou nadsázky.
Tak u máme nějaký ten pátek nového prezidenta a pomalu začíná být jasné to, co mnozí tušili. Lukoil možná není náhoda. Ale pěkně popořádku
Takové malé sebekritické zamyšlení nad tím, proč jsem změnil v průběhu let svůj názor na EU a euro.
Když si na internetu čtu zprávy, či je sleduji v televizi nebo rádiu, často si při tom říkám, že kdyby blbost nadnášela, nejmíň půl Parlamentu už je vysoko v oblacích.
Tak jsem udělal tu chybu, že jsem se 7. a 8. března chtěl podívat, co se děje a učinil jsem tak srze Události ČT.
Tak je to tu. Zase si pod sebou řežeme větev, nenávist zvítězila nad rozumem, opět se ztrapňujeme ba i zesměšňujeme. Ano, další pokus o svržení českého prezidenta/panovníka je na světě. První od dob sv. Václava. To si za rámeček nedáme :-/
Tak jsem si říkal, jestli se vyjádřit či ne, nicméně četba ústavy (v souvislosti se Zemanovým vyjádřením o jeho možnosti odvolat premiéra) mě tak trochu popostrčila k vyjádření.
Nad tím, že trochu zkritizuji kapitalismus jsem již uvažoval delší dobu, ale pomyslná poslední kapka byl článek pana Alexandra Tomského
Tohle je částečně reakce na článek pana Neffa, částečně vlastní zamyšlení.
Nejsem ani přírodovědec, ani ekonom, nicméně – asi jako každý – na to nějaký názor mám.
Tak tu tak sedím na jedné z posledních přednášek na LGM v Bruselu a koukám, jak nám ty volby dopadly…
Tak se to zase blíží – volby do poslanecké sněmovny – a s nimi zase o něco horší předvolební kampaň.
Tak, zase po dlouhé době zápisek tady na abc, neboť svou povahou vyžaduje české, nikoliv mezinárodní, převážně anglofonní publikum – otázka etymologie mého příjmení, Sourada.
Byť jsem se před časem zmiňoval, že jsem své hlavní bloggerské aktivity přesunul na anglické servery a bloguji tam výhradně v angličtiě, některá aktuální, i méně aktuální, témata mi vnukla nápad trošku se rozepsat o svých názorech na některé věci s mým životem související.
Jistě se někteří z Vás diví, proč jsem během posledního roku zapsal tak málo zápisků do blogu tady na abíčku. Pokud ano, čtěte dál, pokud ne, s klidem tento zápisek přeskočte
Tak jsem tuhle ne rootu narazil na jeden zajímavý zápisek ohledně používání diakritiky v názvech souborů a ještě zajímavější diskusi... A to mě trochu postrčilo ke dvou věcem – napsat po dlouhé době zápisek do blogu, a s nadhledem a ironicky zprznit český pravopis, což jsem chtěl udělat již dávno.
Když jsem si před zhruba rokem a čtvrt kupoval notebook, mé požadavky byly jasné: musí vyhovovat mě, musí vyhovovat linuxu a musí být bez windows.
Ano, téma s linuxem zcela nesouvisející, byť jsem naň přišel při testování funkčnosti aktuálního mercurial snapshotu gxine - školní uniformy.
Tak jsem dnes zaregistroval 'initial import' system-config-vsftpd do Fedory. Hned jsem tedy balíček naistaloval a rozhodl se, že se zběžně podívám, co nám zase připravili.
Další novinkou v nadcházející Fedoře 8 je zlepšená podpora bluetooth, která mimo jiné zahrnuje i ftp přes OBEX protokol a podporu tohoto protokolu přímo v Nautilu. První dojem je takový, že to konečně funguje…
Tak už je to tady. Před nějakým časem uvolnil Sun značnou část zdrojového kódu svého JDK. A předevčírem se konečně objevil funkční balíček, který nepotřebuje pro kompilaci žádné z uzavřených nástrojů, jež OpenJDK potřebuje, v development repozitáři Fedory. Konečně!
Poslední dobou se tady celkem bavím na účet dvou nesmiřitelných fanatických skupin, jež se někdy nazývají gtk haters a gtk lovers. A tak jsem si říkal, že také přihodím dřevo k ohni a zkusím popsat základy práce s GTK Open File Dialogem.
Toť otázka. Před několika měsíci se objevila iniciativa vytvořit Maskota pro Fedoru. Byla vytvořena wiki stránka a bylo kolem toho poměrně rušno. Pak ale aktivita zničeho nic opadla....
Tak dneska to bude trošku osobnější, sice navrhnu IMHO vhodný způsob přehrávání anime (fansuby) ve Fedoře ale jinak tenhle zápis bude mít s linuxem pramálo společné - hodlám totiž trošku rozebrat svá oblíbená anime.
Tato část je volným pokračováním minulého dílu s tím, že jsou zde i některé průniky a pravděpodobně si zde občas přečtete něco, co jste již četli v minulém díle. Proč popisuji zrovna Fedoru? Jednak proto, že kolem Fedory bývá, co se týče multimédií, celkem dusno a jednak proto, protože jsem na Fedoru zvyklý.
Tenhe zápisek se od mých ostatních zápisků bude trochu lišit. Půjde totiž o takovou směsici dojmů a otázek na téma přehrávání/úprava audia/videa... V první části se podíváme na přehrávání.
Tak tentokráte bude zápisek krátší. Před časem (zhruba v době, kdy jsem nainstaloval Fedoru 7 Test 4) jsem si nainstaloval mugshot s tím, že si zjistím jaké jsou moje nejpoužívanější aplikace…
Je to skoro týden, co jsem si nainstaloval Fedoru 7 Test 4, tak jsem se rozhodl, že bych se mohl podělit se svými prvními dojmy, postřehy a možná i nějakými tipy.
Je tomu asi tři týdny, co jsem procházel notifikační e-maily s updaty v Extras (dnes už jen Fedora...), když v tom mé oči ulpěly na magicky znějícím názvu balíčku wesnoth. Okamžitě jsem si přečetl description a bylo rozhodnuto...
aneb učení plainu utěšeně pokračuje, tak přidáme céčko a gnuplot…
Tak jsem si říkal, že bych si mohl taky založit blog, a zápisek týkající se mého prvního setkání s TeXem mi přišel celkem vhodný.