Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nevidím důvod prznit japonské výrazy anglickými zkomoleninami. Jako Češi máme obrovskou výhodu v tom, že nám japonská výslovnost nedělá nejmenší potíže. Proč se toho tedy vzdávat?
Ale abych taky přispěl něčím (snad) hodnotnějším - sborník nebo souhrn japonských přísloví v češtině neexistuje. V angličtině je naopak takových publikací celá řada. Klíčové slovo je kotowaza.Inu 千里の道も一歩から (sen ri no miči mo ippo kara).
se vším respektem si dovolím poznamenat, že psát jó mi přijde obzvláště zvrhlé. Buď jo (anglický přepis), nebo džó (jednoduše česky).
Když už jsme v tom hnidopišství, tak bych poznamenal, že jo taky není zrovna nejlepší volba. Hepburn (standardní anglický přepis): jō, Nihon-shiki i Kunrei-shiki: zyô, JSL: zyoo, Wāpuro rōmaji (to se spíš používá pro input než pro přepis): zyou, jou, jyou. Poněvadž ani ō, ani ô se mi příliš snadno nepíše (mám jen anglickou a českou qwerty, a k tomu mozc pro kana a kanji), použil jsem českou diakritickou značku. To není nic proti ničemu a čistě český přepis (džó) mi leze opticky na nervy (dž je pro mě hodně ošklivě vypadající směsice znaků, obzvlášť v porovnání s j).
Jinak díky za klíčové slovo a jedno hezké přísloví (byť původně čísnké, by Laozi ).
Přísloví pro dnešní den je:
蛇の道はへび (ja no miči wa hebi)
Slovníky:
Učebnic mám dvě: jednu od Ledy a jednu pro samostatný učení (teď mi zrovna nenaskakuje název), ale obě mi přijdou nic moc. Asi nejlepší je, sice v angličtině, Tae Kim's Guide to Japanese. Občas zkouším přeložit pár vět mimo učebnice (anime, manga, webové stránky jako třeba japonská wikipedie, ...) Jo, a abych odpověděl na otázku, přivedlo mě k tomu původně anime (není nad to rozumnět originálu) a jsem čistě samostudent, ale kurzy jsou. Mám ten pocit, že česko-japonská společnost (v Praze) dělá kurzy a čas od času otvíraj na fildě kursy japonštiny pro nejaponology, ale v roce, kdy jsem o něj měl zájem, ho neotvírali a pak už jsem zas neměl ten zájem, lol.
Jak se chovali k zajatcům/domorodcům/místním obyvatelůmto mi pripomenulo jednu knižku... Mesto ako Alice Springs
Japonci jsou pokleslý národ známý svou arogancí a zbytečnou agresivitou.Což o komunistech platí dvojnásob.
trápne, bez vtipu a nápadu sa kŕčovito snažíš parodovať sympatizantov vašej KSČ a už si s tým riadne otravný. Tým by si rád zrejme nápadne demonštroval, že nemáš nič spoločné s tým naslovovzatým blbcom Bacílkom a jeho súdruhmi, ktorý bol k nám importovaný tým tvojím národom, ale tá tvoja propagandistická činnosť toho tupého dementa nápadne pripomína.Ten suterén v znárodnenej vilke takí ako ty nikdy nezaprú, nebude zo psa slanina a z pivničnej krysy afgánsky chrt.
Tiskni
Sdílej: