Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Je to skoro týden, co jsem si nainstaloval Fedoru 7 Test 4, tak jsem se rozhodl, že bych se mohl podělit se svými prvními dojmy, postřehy a možná i nějakými tipy.
Zde došlo k několika změnám, některým větším, některým menším, o jejichž užitečnosti lze vézt sáhodlouhé diskuse, tak snad jen telegraficky. Při bootování (pokud máte správně nastavené bootovací pořadí) na vás vyskočí, hezky zpracovaná, obrazovka grubu, která vám dá na výběr, jestli chcete instalovat v grafice nebo v textu, opravovat nebo spustit stávající systém. Mě to potěšilo, hlavně proto, že mi to dá možnost si vybrat (pokud např. nechám DVD omylem v mechanice), že chci spustit stávající systém. Jinak instalátor bych řekl, že je snad ještě jednodušší než předchozí. Myslím, že dospěl do stavu, kdy může Fedoru nainstalovat cvičená opice, ale zároveň ponechává určitý stupeň volnosti zkušenějším uživatelům.
Takže teď k samotné instalaci. Vybral jsem si grafickou a první, co mě praštilo do očí bylo správně nastavené rozlišení. Proč? Protože mám Intel GMA950 a nativní rozlišení monitoru 1280x800 - což jak známo funguje při použití i810 driveru pouze s 915resloution... Z toho vyplynulo, že vývojáři Fedory už považují Intel driver natolik stabilní, že ho lze nastavit defaultně místo i810. Z dosavadních zkušeností jim zatím musím dát za pravdu. Další co mě překvapilo, tentokrát nemile, byla absence síťového rozhraní eth1 (u mě wifi), ale řekl jsem, že to můžu vyřešit při instalaci. Při vytváření oddílů jsem samozřejmě dal custom, protože jsem chtěl zachovat /home a ostatní partitiony smazat. I když jsem měl trochu strach, protože jsem měl /, /home a swap vytvořeny pomocí LVM, ale posléze jsem zjistil, že se s logickými svazky pracuje stejně jednoduše a transparentně jako s klasickými partitionami.
Takže jsem si ještě vybral jaké chci nainstalovat balíčky, trochu mě zklamalo, že některé z mých oblíbených nebyly na DVD přítomny, ale všechno se dá doinstalovat později... Samotná instalace mě pak překvapila svou rychlostí, možná proto, že jsem vybíral balíčky pečlivěji než minule, možná byly provedeny nějaké optimalizace, nevím...
Takže, instalaci jsem měl úspěšně za sebou, takže další krok byl rozchodit kolejNET. Tady obvykle u Fedory nastávají problémy. Ve Fedoře 6 jsem měl kolejní síť funkční pouze se zapnutým capturováním packetů ve Wiresharku, což není zrovna ideální stav, protože děsně žere pamět. Nicméně měl jsem určité náznaky, že by stačilo nastavit síť do promiskuitního módu, ale neměl jsem dost odvahy to zkusit. Ne tak už ve F7. Protože wireshark bych musel instalovat runčně, rozhodl jsem se, že nainstaluji jenom xsupplicant a místo ifconfig eth0 up použiji ifconfig eth0 promisc up. A světe div se, ono to funguje. Další krok bude zjistit, jestli to už to funguje i v ne-pormiskuitním modu, ale to až někdy déle, zatím mi tenhle stav vyhovuje.
Takže síť by byla, /home mi zůstal z FC6, takže nainstalovat zbylé oblíbené aplikace a "dirty stuff". Jelikož jsem zvyklý na livna repozitář, musel jsem nainstalovat livna-release-6 a vypnout livna a zapnou livna-development - pro vývojovou verzi pochopitelně klasický repozitář k dispozici není. Nainstalovat většinu věcí pak už bylo jenom otázkou několika minut (kde dost času zabralo jenom to vzpomenout si, co všechno vlastně chci). Nicméně výsldkem je, že videa se mi přehrávají, zvuk taky, a všechny mé oblíbené programy jsou více či méně funkční.
Taky jsem si trochu pohrál s nastavením spouštěných služeb, a zrychlil jsem si tak dobu potřebnou k nabootování. Celkem dost jsem toho povypínal a kdybych neměl notebook, tak bych toho vypnul ještě víc (např. služby které jsou dobré akorát pro počítače s bluetooth). Ještě bych chtěl "varovat" před novou vlastností Fedory - totiž, že v Homeu automaticky vytváří složky jako Documents, Music, Video apod. Které se budou automaticky vytvářet se dá nastavit v ~/.config/user-dirs.dirs
Tak to je kapitola sama pro sebe. Když začnu od začátku. Ve Fedoře 6 nejdřív fungovala, pouze v případě, že při startu počítače byl zastrčen síťový kabel. Nechápu důvod... Vždyť to jsou dvě různá zařízení. Nicméně s novějšími jádry začla fungovat výborně. Možná jste uhodli správně, že mám Broadcom bcm4318... Snad nejhorší, jaká mě mohla potkat
Ve Fedoře 7 se však situace drasticky změnila. Zařízení eth1 není přítomno, ifup má ponětí pouze o eth0. Co s tím? Mno řekl jsem si, že alespoň nastavím správný driver a firmware - ve Fedoře jsou totiž momentálně dva drivery, které se perou: starý bcm43xx a nový bcm43xx_mac80211. Na odstranění tohoto problému se jak v upstreamu tak ve fedoře pracuje, nicméně, zatím je potřeba ručně blacklistnout jeden z nich. Já jsem si vybral ten nový, takže do /etc/modprobe.d/blacklist jsem přidal řádek "blacklist bcm43xx", čímž jsem si zajistil použití nového driveru.
Dále jsem nainstaloval bcm43xx-fwcutter a vypreparoval firmware odsud: http://downloads.openwrt.org/sources/broadcom-wl-4.80.53.0.tar.bz2. a restartoval počítač. Jenže, pořád nic. Tak co dál? Zkusit nastavit ručně? Ale můj adaptér není mezi těmi, které jsou na výběr. Tak jsem zkusil fedora-test-list. Měl jsem dva dotazy - jeden přímo na tenhle problém, druhý na související. Ve F7T1 LiveCD jsem si totiž všimnul apletu na ovládání wireless sítí, který o mnoho zjednodušoval práci s wifi. Po několika dnech jsem alespoň dostal odpověd na ten aplet. Ve skutečnosti to není aplet, ale služba: NetworkManager. Mezitím jsem taky poslal do příspěvek do podobné diskuse na fedora-devel-listu a trochu podiskutoval na fedoraforu.
Nicméně, ten NetworkManager byl přesně to, co jsem potřeboval. Krom toho, že jsem ještě někde zavadil o "ifconfig -a". Zjistil jsem, že NetworkManager je schopný s wifi pracovat a dokonce detekovat sítě v okolí a že ifconfig -a mi mimo jiné vypíše i zařízení wlan0. Takže vím jedno... Wifi pravděpodobně funguje, za pomocí NetworkManageru se dokonce i jednoduše ovládá, ALE není automaticky vytvořená příslušná konfigurace pro ifup, což je dle mého názoru jednoznačně krok zpět. Uvídíme, jak se vyvine diskuze na fedora-devel-listu.
No a teď k těm dojmům. Echo (téma ikon) nakonec ve Fedoře 7 nebude jako default, jednoduše proto, že jsme ho nestlihli udělat v dostatečně kompletní podobě. Je to sice škoda, ale pořád je k dispozici ke stažení, takže jsem si ho opět naistaloval a použil. Problém nastal hlavně proto, že jsme chtěli rozšířit počet ikon přidáním svg do balíčku (což dává lepší kvalitu ikon, než resize png ikon), jenže se zjistilo, že některá svg nejsou zobrazena korektně nebo nejsou zobrazena vůbec... Ach ten Ilustrátor... Ty co byly vytvořeny v Inkscapeu samozřejmě fungují. Sice už byl problém vyřešen, ale už jsem ve freezu, takže si na Echo budeme muset ještě jednu verzi počkat.
Jinak grafické zpracování (to co dělala Diana Fong) vypadá opravdu dobře a věřím, že se mnou bude i hodně lidí souhlasit.
Do Fedory 7 se stihnul vejít thunderbird 2, což jistě řadu lidí, včetně mě, potěší. OpenOffice jsou ve verzi 2.2. Češtinu jsem tentokrát netestoval, rozhodl jsem se že si nastavím locales na britskou angličtinu, jednak abych si ji procvičil a protože se mi líbí...
A teď k mým oblíbeným programům... Hudební přehrávač listen se odmítl spustit. Mohl za to nový dbus a podařilo se mi najít relevatní (už uzavřený) bug v upstreamu a upozornit na to tvůrce balíčku pro fedoru, který už to importoval. Takže listen už mi chodí... Videopřehrávač gxine mám na starosti já, takže samozřejmě nebudu psát, co všechno nechodí a radši napíšu, že společně s mplayerem u mě tvoří dvojku, která přehraje všechno (jinými slovy, když potřebuji přepnout audio stopu, tak musím v mplayeru, jinak mám na všechno gxine). Gajim taky chodí výborně, thunderbird se jednou za čas zblázní (tipnul bych to na nějaký bug přímo v upstreamu, tuším, že když jsem používal testovací verze přímo od mozilly, tak bláznil stejně), ale tak jednou do týdne, takže mě to tak nepálí. Bittorent, nevím proč, je stále ve verzi 4.4.O, nicméně funguje, takže pohoda. Čtečka feedů liferea prošla upgradem, takže mi většinu postů načetla znova, protže změnila způsob ukládání, či co, takže mi to za začátku přidělalo trochu práce, nicméně, teď už chodí nádherně.
Naproti tomu s vypalovacím programem Brasero jsou opět problémy - není schopný si sám uvolnit DVD a jako důsledek není schopen nic vypálit. Buď si stěžuje, že nemá médium, nebo že je medium používané. Takže dočasně používám na pálení nautila. Nejvíc mě asi naštvala nová verze epiphany... Vždy když stáhnu soubor, otevře se mi složka, kam se stáhl - a pokud stahuju deset souborů tak se ta složka otevře 10x, což je dost otravné. Možná to jde vypnout, ale zatím se mi nepodařilo zjistit jak
A ještě jeden tip. Pro vás, co jste to ještě nezaregistrovali, je k dispozici baíček yum-presto, který drastickým způsobem ulehčuje život lidem s pomalým připojením k internetu, protože při updatech stahuje jenom to co se změnilo, zbytek dodělá z toho, co už máte nainstalované. Zatím je to v testovacím provozu a hlavně ve vývoji, takže není dostupný pro všechny repozitáře, ale do budoucna se plánuje, že tato vlastnost bude implementována do stadartních repozitářů fedory interně.
Fedora 7 je rozhodně krok dopředu. Zatím sice trpí některými nedostatky, danými hlavně tím, že jde o testovací verzi, ale intenzivně se na ní pracuje. Mnoho lidí jistě ocení některé z nových funkcí, novou grafiku a samozřejmě nový software, který ve Fedoře 6 není. Do budoucna pak lze hodně očekávat od spojení core a extras repozitáře, které právě probíhá. Pokud máte nějakou starší verzi Fedory a nevadí vám, že pár věcí nebude částečně (a výjimečně i vůbec) fungovat můžete s klidým srdcem přejít na Fedoru 7 Test 4. Také můžou přejít ti, co by rádi pomohli s vývojem. Naopak lidé co vyžadují stabilitu, rychlost a plnou funkčnost by měli ještě počkat. Uvidíme, jak obstojí finální verze v silné konkurenci Ubuntu a OpenSUSE (a mnohých dalších), ale myslím si, že půjde, co do kvality a nabízených funkcí, o velmi vyrovnaný souboj, ač jistě nelze očekávat nějaký výraznější přeliv uživatelů tam či onam... Přece jen, začíná být čím dál více zřejmé, že Fedora je pro jinou cílovou skupinu uživatelů než právě ono zmíněné Ubuntu.
Takže moje hodnocení:
Instalace: 10/10
Uživatelská přívětivost: 9/10
Podpora HW: 8/10 (problémy s wifi)
Stabilita: 9/10
Funkčnost: 8/10
Komunita: 10/10
Výběr balíčků pro LiveCD: 9/10
Celkový dojem: 9/10
Tiskni
Sdílej: