Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Když jsem si před zhruba rokem a čtvrt kupoval notebook, mé požadavky byly jasné: musí vyhovovat mě, musí vyhovovat linuxu a musí být bez windows.
Tak jsem dnes zaregistroval 'initial import' system-config-vsftpd do Fedory. Hned jsem tedy balíček naistaloval a rozhodl se, že se zběžně podívám, co nám zase připravili.
Další novinkou v nadcházející Fedoře 8 je zlepšená podpora bluetooth, která mimo jiné zahrnuje i ftp přes OBEX protokol a podporu tohoto protokolu přímo v Nautilu. První dojem je takový, že to konečně funguje…
Tak už je to tady. Před nějakým časem uvolnil Sun značnou část zdrojového kódu svého JDK. A předevčírem se konečně objevil funkční balíček, který nepotřebuje pro kompilaci žádné z uzavřených nástrojů, jež OpenJDK potřebuje, v development repozitáři Fedory. Konečně!
Poslední dobou se tady celkem bavím na účet dvou nesmiřitelných fanatických skupin, jež se někdy nazývají gtk haters a gtk lovers. A tak jsem si říkal, že také přihodím dřevo k ohni a zkusím popsat základy práce s GTK Open File Dialogem.
Toť otázka. Před několika měsíci se objevila iniciativa vytvořit Maskota pro Fedoru. Byla vytvořena wiki stránka a bylo kolem toho poměrně rušno. Pak ale aktivita zničeho nic opadla....
Tato část je volným pokračováním minulého dílu s tím, že jsou zde i některé průniky a pravděpodobně si zde občas přečtete něco, co jste již četli v minulém díle. Proč popisuji zrovna Fedoru? Jednak proto, že kolem Fedory bývá, co se týče multimédií, celkem dusno a jednak proto, protože jsem na Fedoru zvyklý.
Tenhe zápisek se od mých ostatních zápisků bude trochu lišit. Půjde totiž o takovou směsici dojmů a otázek na téma přehrávání/úprava audia/videa... V první části se podíváme na přehrávání.
Tak tentokráte bude zápisek krátší. Před časem (zhruba v době, kdy jsem nainstaloval Fedoru 7 Test 4) jsem si nainstaloval mugshot s tím, že si zjistím jaké jsou moje nejpoužívanější aplikace…
Je to skoro týden, co jsem si nainstaloval Fedoru 7 Test 4, tak jsem se rozhodl, že bych se mohl podělit se svými prvními dojmy, postřehy a možná i nějakými tipy.
Je tomu asi tři týdny, co jsem procházel notifikační e-maily s updaty v Extras (dnes už jen Fedora...), když v tom mé oči ulpěly na magicky znějícím názvu balíčku wesnoth. Okamžitě jsem si přečetl description a bylo rozhodnuto...
aneb učení plainu utěšeně pokračuje, tak přidáme céčko a gnuplot…
Tak jsem si říkal, že bych si mohl taky založit blog, a zápisek týkající se mého prvního setkání s TeXem mi přišel celkem vhodný.