Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tenhe zápisek se od mých ostatních zápisků bude trochu lišit. Půjde totiž o takovou směsici dojmů a otázek na téma přehrávání/úprava audia/videa... V první části se podíváme na přehrávání.
Otázky zní: jaký kodek, jaký přehrávač. Začnu nejdříve přehrávačem. Takže, v dobách kdy jsem byl na windows jsem si velmi zvyknul na Music Match Jukebox. Winamp mi nikdy nevyhovoval. A ta nejdůležitější věc, co tam byla, byla asi knihovna… Takže po přechodu na linux jsem samozřejmě hledal alternativu. XMMS a odvozené samozřejmě nepřišly v úvahu, protože neměly onu knihovnu. Nicméně po nějakém tom zkoušení a hledání jsem zakotvil u AmaroKu.
S AmaroKem jsem si velmi rozuměl a jediné, co mi vadilo, bylo skutečně pomalé načítání změn ve složkách pro skenování knihovny – a to jsem tehdy měl ještě relativně málo audia. Ale pak přišel Listen a já jsem se do něj po prvních pěti minutách testování okamžitě zamiloval. Během několika dní byl AmaroK ten tam. A proč? Důvod první zní: je to pro GNOME. Další důvody jsou prosté, je rychlý, malý, přehledný a má všechny funkce, které potřebuji.
A co kodek? Opět, ve windows jsem šel s davem, používal mp3 a o jiných (krom wavu) jsem neměl nejmenší tušení. Po přechodu na linux (fedoru), to byl jeden z počátečních škoků – mp3 nešlo přehrát. Po troše googlení jsem ale přišel jak na to, a dnes už jsem v linuxu, co se týče kodeků, jako ryba ve vodě. Poslední dobou jsem ale také začal přemýšlet, jak je to s kvalitou... Takže jsem se trošku porozhlédl po internetu a k mému velkému překvapení jsem zjistil, že jeden z nejlepších audio kodeků ja wma, naštěstí ale ovšem podobně jako vorbis nebo musepack. Mno, vorbis je OSS, tak proč nepoužívat ten, než mp3 je kvalitnější znatelně. Takže jsem tedy udělal osobní rozhodnutí, že veškerou hudbu kterou budu ripovat/komprimovat já, půjde do vorbisu. Plus tedy, pokud místo na disku dovolí, tak klasiku ripuji do FLACu. Lepší kombinaci si už asi nedovedu představit
Mno, tak v dobách, kdy na mém počítači byl ten OS na hry zvaný Windows, jsem používal na přehrávání MicroDVD Player. Hlavně proto, že byl na každém druhém CD s filmem. Časem jsem si ale pořídil DVD vypalovačku a pár filmů na DVD a byl jsem tedy nucen rozšířit své znalosti o PowerDVD – nutno dodat s ne zrovna kvalitním deinterlacingem. V linuxu jsem po nějakém to hledání pak zakotvil u Kaffeinu. Xine-UI je příšerné, stejně tak MPlayer-GUI, VLC jsem tehdy neznal, ale poté, když jsem ho později zkoušel mi stejně nesedlo, že lze mplayer používat s terminálu jsem nevěděl, totem byl k ničemu a moc jiných přehrávačů jsem neznal.
Kaffeine jsem si vyloženě chválil, musím říci, že je to výborný přehrávač, jediné co mi vadilo bylo, že si nepamatoval nastavení postvideo efektů po vypnutí. Pak ale jako správný uživatel GNOME, jsem začal citit, že ten přehrávač prostě do toho prostředí nesedí – ta spousta možností, přecpané gui, které určitě nedělal designér, v porovnání s jednoduchým, uhlazeným GNOME. Tak jsem se jal hledat nový přehrávač, který by byl pro GNOME. Nakonec jsem zakotvil u gxinu, který měl, alespoň z mého pohledu, dokonce více možností nastavení než Kaffeine, ale přitom si zachovával gnome styl. Bohužel ale nebyl v repozitáři, rozhodl jsem se tedy stát contributorem fedory. Nakonec se mi to povedlo, asi po čtvrt nebo půl roce jsem byl sponzorován (kupodivu ale na balíčku xine-plugin, který jsem do bugzilly hodil o dost déle) a gxine byl přijat do extras.
V průběhu letního semestru, mě ale kamarád přivedl k anime. Doporučoval mi Naushiku, bohuže jsme ji ale na kolejnetu nenašli, takže jsem začal jinou Ghibliovkou. Nicméně, tak mě to nadchlo, že jsem se jal do shánění anime i na vlastní pěst – na koleji byly většinou ty horší kusy a ještě v ne zrovna velké kvalitě. Jenže, mnoho HQ anime ripů má dual (a někdy i více) audio, a u gxine jsem možnost nastavit druhou audio stopu nenašel. Takže jsem přešel na CLi mplayer. Mezitím jsem ovšem našel skupinu, která dělá snad nejkvalitnější anime ripy, co jsou na internetu k dostání: KickAssAnime. Matroska, většinou H.264, AAC/AC3 a ASS titulky. Tak jsem začal přemýšlet, jak ty titulky zobrazit tak, aby vypadaly, jako na jejich screenshotech. Nakonec jediný přehrávač, pomocí kterého jsem dosáhnul požadovaného efektu, byl mplayer, s přepínačem -ass.
Takže abych to shrnul, pokud hledáte video, preferujte matrosku (je to skutečně nejlepší dostupný kontejner), H.264 kodek na video (nic lepšího vážně neseženete, a vyšší náročnost na CPU za to stojí), a na audio vorbis pro stereo a AAC/AC3 pro vícekanálové ve videu. Na samotné audio pak buď vorbis nebo FLAC, podle chuti a potřeb. Na titulky je vážně nejlepší volba ASS, možnosti stylování jsou ohromující. A přehrávače? Pokud používáte GNOME, tak je určitě dobrá volba Listen na audio a kombinace gxine a mplayer (v příkazové řádce) na video. Můj osobní tip na používání mplayeru jsou pak tyto přepínače: -ass na stylované titulky a -af hrtf na downsampling 6 kanálů do sterea.
Tiskni
Sdílej:
-vo gl
. Uvidis jak hezky to swinguje i ve spodnim cernem prouzku.
Dalsi moznosti pak konci tim, ze se Mplayer prepina defaultne do fullscreen a v okne proste nejde prehravatNapříklad toto je tvrzení, které je podezřelé už jenom tím, že jsem se s podobným chováním mplayeru zatím nesetkal na žádné distribuci, ani v žádné jeho verzi, a to ho již používám pěknou řádku let.
Titulky chci uplne dole, v cernem pruhu, Mplayer tohle poradne snad ani neumi, respektive jsem na to jeste neprisel. Vsechny moznosti jsou na ukor "kvality"... Misto baych posunul titulky dolu, tak muzu v Mplayeru posunout video nahoru, coz povazuji za vysmech.Jak se už vysvětlovalo na mnoha místech (včetně minulého flamu na toto téma), v mplayeru máš na daní titulků pod obraz dvě možnosti, použít fullscreen a video output, který při fullscreenu bere jako plochu na které zarovnává titulky jako celý monitor a ne plochu filmu (například gl, gl2, či sdl). Nebo přidat pomocí jednoduchého filtru k ploše filmu dolů černý pruh, čímž se plocha, na niž jsou titulky zarovnávány rozšíří. Veškeré konstruktivní vysvětlování, že vše, co vám chybí mplayer umí a jak na to, vesele ignorujete a dál tu šíříte nesmyslné pomluvy.
Například toto je tvrzení, které je podezřelé už jenom tím, že jsem se s podobným chováním mplayeru zatím nesetkal na žádné distribuci, ani v žádné jeho verzi, a to ho již používám pěknou řádku let.No vidite. a Me seto stalo v Mandrive, openSUSE, Debianu. V Ubuntu jsem pak Mplayer vubec nerozchodil....
> Btw, tim ze posouvas titulky na sirokouhlem filmu az dolu si kazis oci (tekaji tam a zpet na obraz a na titulky), coz je duvod proc takovou prasarnu v titulcich v kine, na dvd apod. neuvidis.Nevim jak vy, ale ja sedim od monitoru minimalne 2 nasobe uhlopricky, abych si ty oci nekazil. Kecy o kazeni oci si tedy nechte, protoze ocividne nevite o co jde.... Nejde o to, kde ty titulky jsou, ale o to, ze je mohu mit kde chci. Zatimco Xine mi to umoznuje, Mplayer chce, abych se brodil manualem u takoveto zakladni veci. Nu dobre. V ten moment se na to vetsina vykasle, a pouzije Xine. Ten zbytek, se tomu podiva na obylku. Vyzkousel jsem X moznosti, ktere mi Mplayer nabidl, ale zadna nebyla k moji spokojenosti! Bud totiz posovala film a ne titulky a nebo mi vnucovala automaticky full-sreen. Cele to na me pusobi z uzivatelskeho hlediska jako alchymie, kdyz musim sve pozadavky prizpusobit Prehravaci a ne on me.... Je mozne ze v te zaplate 10 000 parametru existuje ten jeden, ktery mi vyhovuje. problem je, ze samotny pocet parametru snahu o jeho hledani predem predurcuje k zahube... Kdo by se patlala s metodou pokus omyl, kdyz u konkurence vse fuguje jak chci...
> Mplayer tohle poradne snad ani neumi, respektive jsem na to jeste neprisel.Kde jsem uvedl nejakou nepravdu???? Take neumite cist???
gl
vystup tak mam titulky v cernym pruhu! Zkousels pouzit gl
vystup? Nebo jen tak prudis?
~/.mplayer/config
zakomentuj radek fs=1
priznam se ze nevim. Zkousel jsem nekolik moznosti, a vsechny znamenaly automaticky fullscreen a nemoznost prehravat v okne. Asi u 5-te moznosti jsem to vzdal.Jaktože NEVÍŠ??? Nejenže si nečteš manuály, ale ve skutečnosti tedy nečteš asi ani to, co ti lidé radí. Sám jsem nikdy neměl potřebu po titulcích dole v mplayeru pátrat, ale zkusil jsem to, a jak by řekla sestřička v Básnících: „A co myslíte? Měl ho tam!“ A přestože mplayer nepoužívám, tak co se týče fullscreenu, první klávesa, která mne napadla zkusit, byla F, no a náhodička – také fungovala.
gl
se mi občas cuká, pak zrychluje video. gl2
přehrává špatně obraz (přehrává nesmysly). ATI Mobile Radeon 9000, radeon driver. Pokud máte nějaký další tip, tak budu rád. Ještě na jednu radu jsem tu před pár dny narazil, ale ta měla zas za důsledek zúžení filmu.
Kdyz chci prepnout do okna, Mplayer se vypne.No to ten tvuj mplayer musi bejt nejakej defektni!
mplayer Mononoke\ Hime\ -\ Princess\ Mononoke.mkv -vf expand=0:-100:0:50 -subpos 100 -vo xv
a výsledek je tady.
Nevím, ale být Vámi, asi bych hledal chybu jinde než v mplayeru, jenom nemám nejmenší ponětí, kde...
$ mplayer Mononoke\ Hime\ -\ Princess\ Mononoke.mkv -vf expand=0:-100:0:50 -subpos 100 -vo xv -subfont-text-scale 3
-vf expand=:::::16/10
;)
jeden z nejlepších audio kodeků ja wma, naštěstí ale ovšem podobně jako vorbis nebo musepackNo to je urážka
pokud hledáte video, preferujte matrosku (je to skutečně nejlepší dostupný kontejner)která mi nepřipadala úplně vhodná. Pokud nepotřebuju streamovat, rychle seekovat a "high error recovery", tak formát, který to umožňuje pro mě nejspíš nebude nejlepší, protože jiný tupější formát může být např. velikostně úspornější. Ale formát je to zajímavý, měl jsem se vykašlat na wikipedii a hned se kouknout na matroska.org