Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
/home/deus/mp3/instrumentalni/metal/romantika/soundtrack
a chci se vratit do sveho domovskeho adresare, tak rozkliknu kombo a vidim vsechny adresare cesty hezky pod sebou a kliknu na "deus" a jsem tam kde jsem chtel byt. Nebo's to myslel nejak jinak?
Ad ten dialog od Applu: asi se ti tam vloudil nejaky spatny screenshot, protoze to co tam je neshledavam ani designove hezkym, ani rozumnym vyuzitim mista (proc je jen 70% okna vyuzito?)
Asi jsem spravne nepochopil v cem je problem, takze to co myslim ja je toto:
Zalezl jsem si hezky do adresare /home/deus/mp3/instrumentalni/metal/romantika/soundtrack
a chci se vratit do sveho domovskeho adresare, tak rozkliknu kombo a vidim vsechny adresare cesty hezky pod sebou
Jenže tam nejsou jen všechny adresáře cesty, ale taky všechny jejich podadresáře (jinak by to nebyl stromeček) a někde mezi nimi je abecedně zařazený rozbalený adresář z aktuální cesty. A těch podadresářů může být někdy hodně, takže najít mezi nimi ten správný je problém.
<s>Teď koukám, že na tom vašem obrázku na to nějaké pole je. Jak ho tam dostat?</s>
Update - (těsně před odesláním jsem na to přišel): Jo aha, už vím. Zase je to o něco použitelnější. :)
Stačilo kliknout na to tlačítko vlevo nahoře ...
nejlepší je dialog QT, neb obsahuje nejvíce funkcíja si pod slovom najlepší predstavujem niečo trochu iné
nejlépe se pracuje s dialogem GTK, neboť je velmi jednoduchý, vzdušný a na jedno kliknutí se v něm dá dosáhnout většiny nejběžnějších činností,práveže nie, väčšinou okrem toho kliknutia musím ešte scrollovať, viď prvý odstavec tu ale serte už na to, buď pošlite konkrétne návrhy vývojárom gtk, alebo si pre mňa za mňa spravte vlastný file dialog, ale flejmovať sa dá aj o lepších veciach než o takejto blbosti...
Jinak... open source a free software se tuším líší tak nějak jako... "líbí se Stallmanovi" vs. "nelíbí se Stallmanovi", že?Jsou čtyři body, které musí software splnit, aby byl považován za svobodný. Ty jsou zcela jasné, a shodne se na nich každý kdo souhlasí s činností FSF. Doporučuji přečíst stránky www.gnu.org a www.fsf.org.
Já si myslím, že Linux je odolný díky tomu, že je opensource, ne díky tomu, že je free software. (Volně přeloženo, přežití linuxu prospívá spíš kvalitní a otevřený kód než politika.)A proč je kvalitní? Protože je open-source? Myslíte že by to stačilo? Kvalitní kód jistě hraje zásadní roli v šíření toho čemu říkáte "Linux", ale jeho kvalitu umožnilo, IMHO, právě to, že je svobodný a to že je pod GPL.
Politika je fajn pro rozšíření mezi ty, kteří technické stránce moc nerozumí.A taky mezi ty, kteří technické stránce rozumí hodně. Politika je důležitá pro všechny.
PS: a na závěr... Chtít po Gnome, aby vypadalo jako KDE, nebo po KDE, aby vypadalo jako GNOME, je zcela zcestné a je to největší kravina, kterou může někdo vyslovit (nadsázka). V obou případech bychom akorát naštvali ty, kteří ho používají. Stejně jako Vy nechcete, aby KDE vypadalo jako GNOME, pak já nechci aby GNOME vypadalo jako KDE. Bohužel se však vždy najde skupina, která začne pomlouvat to či ono a vypisovat, co je v tom druhém špatně (s tím, že automaticky považují svůj názor za jediný správný, viz. například poslední dobou oblíbené gtk file dialog flamy)...No, já bych třeba chtěl, aby (moje) KDE vypadalo jako GNOME. Nebo jako Windows. Nebo jako OS X. Nebo jakkoli jinak, jak si ho nastavím. Nechci, aby mělo naprosto stejné vlastnosti jako zmíněné systémy/prostředí, avšak "podobný" vzhled by mít mohlo. Nebylo by pro začátečníka malé milé plus, že se ve svém novém systému může pohybovat podobně jako v tom starém? KDE by se při instalaci trochu přizpůsobilo podle původního OS, podobně, jako se dnes migrují dokumenty. Nezískali bychom si také srdce všech těch ladičů systémů, které nejvíce potěší mít vzhled systému a la nejnovější cool trend v oblasti OS? (Myslím, že teď bude frčet Leopard look.) PS: Shodou náhod jsem před dávnými dobami experimentoval s přizpůsobením KDE vzhledu výchozímu GNOME vzhledu. Nakonec jsem vyhořel na nedostatku podobných apletů pro Kicker. Věřím, že s příchodem Plasmy se blýská na lepší časy :o)
Tiskni
Sdílej: