V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
/home/deus/mp3/instrumentalni/metal/romantika/soundtrack
a chci se vratit do sveho domovskeho adresare, tak rozkliknu kombo a vidim vsechny adresare cesty hezky pod sebou a kliknu na "deus" a jsem tam kde jsem chtel byt. Nebo's to myslel nejak jinak?
Ad ten dialog od Applu: asi se ti tam vloudil nejaky spatny screenshot, protoze to co tam je neshledavam ani designove hezkym, ani rozumnym vyuzitim mista (proc je jen 70% okna vyuzito?)
Asi jsem spravne nepochopil v cem je problem, takze to co myslim ja je toto:
Zalezl jsem si hezky do adresare /home/deus/mp3/instrumentalni/metal/romantika/soundtrack
a chci se vratit do sveho domovskeho adresare, tak rozkliknu kombo a vidim vsechny adresare cesty hezky pod sebou
Jenže tam nejsou jen všechny adresáře cesty, ale taky všechny jejich podadresáře (jinak by to nebyl stromeček) a někde mezi nimi je abecedně zařazený rozbalený adresář z aktuální cesty. A těch podadresářů může být někdy hodně, takže najít mezi nimi ten správný je problém.
<s>Teď koukám, že na tom vašem obrázku na to nějaké pole je. Jak ho tam dostat?</s>
Update - (těsně před odesláním jsem na to přišel): Jo aha, už vím. Zase je to o něco použitelnější. :)
Stačilo kliknout na to tlačítko vlevo nahoře ...
nejlepší je dialog QT, neb obsahuje nejvíce funkcíja si pod slovom najlepší predstavujem niečo trochu iné
nejlépe se pracuje s dialogem GTK, neboť je velmi jednoduchý, vzdušný a na jedno kliknutí se v něm dá dosáhnout většiny nejběžnějších činností,práveže nie, väčšinou okrem toho kliknutia musím ešte scrollovať, viď prvý odstavec tu ale serte už na to, buď pošlite konkrétne návrhy vývojárom gtk, alebo si pre mňa za mňa spravte vlastný file dialog, ale flejmovať sa dá aj o lepších veciach než o takejto blbosti...
Jinak... open source a free software se tuším líší tak nějak jako... "líbí se Stallmanovi" vs. "nelíbí se Stallmanovi", že?Jsou čtyři body, které musí software splnit, aby byl považován za svobodný. Ty jsou zcela jasné, a shodne se na nich každý kdo souhlasí s činností FSF. Doporučuji přečíst stránky www.gnu.org a www.fsf.org.
Já si myslím, že Linux je odolný díky tomu, že je opensource, ne díky tomu, že je free software. (Volně přeloženo, přežití linuxu prospívá spíš kvalitní a otevřený kód než politika.)A proč je kvalitní? Protože je open-source? Myslíte že by to stačilo? Kvalitní kód jistě hraje zásadní roli v šíření toho čemu říkáte "Linux", ale jeho kvalitu umožnilo, IMHO, právě to, že je svobodný a to že je pod GPL.
Politika je fajn pro rozšíření mezi ty, kteří technické stránce moc nerozumí.A taky mezi ty, kteří technické stránce rozumí hodně. Politika je důležitá pro všechny.
PS: a na závěr... Chtít po Gnome, aby vypadalo jako KDE, nebo po KDE, aby vypadalo jako GNOME, je zcela zcestné a je to největší kravina, kterou může někdo vyslovit (nadsázka). V obou případech bychom akorát naštvali ty, kteří ho používají. Stejně jako Vy nechcete, aby KDE vypadalo jako GNOME, pak já nechci aby GNOME vypadalo jako KDE. Bohužel se však vždy najde skupina, která začne pomlouvat to či ono a vypisovat, co je v tom druhém špatně (s tím, že automaticky považují svůj názor za jediný správný, viz. například poslední dobou oblíbené gtk file dialog flamy)...No, já bych třeba chtěl, aby (moje) KDE vypadalo jako GNOME. Nebo jako Windows. Nebo jako OS X. Nebo jakkoli jinak, jak si ho nastavím. Nechci, aby mělo naprosto stejné vlastnosti jako zmíněné systémy/prostředí, avšak "podobný" vzhled by mít mohlo. Nebylo by pro začátečníka malé milé plus, že se ve svém novém systému může pohybovat podobně jako v tom starém? KDE by se při instalaci trochu přizpůsobilo podle původního OS, podobně, jako se dnes migrují dokumenty. Nezískali bychom si také srdce všech těch ladičů systémů, které nejvíce potěší mít vzhled systému a la nejnovější cool trend v oblasti OS? (Myslím, že teď bude frčet Leopard look.) PS: Shodou náhod jsem před dávnými dobami experimentoval s přizpůsobením KDE vzhledu výchozímu GNOME vzhledu. Nakonec jsem vyhořel na nedostatku podobných apletů pro Kicker. Věřím, že s příchodem Plasmy se blýská na lepší časy :o)
Tiskni
Sdílej: