openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
Routery logují pouze do paměti do kruhového bufferu. Novější záznamy odsunují (mažou) starší. Po rebootu je ztracen celý buffer. Potřebuji ty záznamy uchovávat.
Kamarád mi poslal odkaz na nějakou krabičku k TV na přehrávání z USB HDD, případně ze síťového disku, brouzdání na Internetu a pouštění videí z YouTube. A protože tam bylo napsáno linux, tak to poslal mě.
Mám tady jeden počítač s touhle základní deskou. Zkoušel jsem na tom rozchodit Wake-on-LAN, ale nefunguje to skoro vůbec. Zkusil jsem tedy upgrade BIOSu.
Jak nainstalovat Fedora 10 ze sítě (ftp, web server, ...) s použitím USB klíčenky.
Opět jsem si udělal rozvrh, tak abych viděl akce časově pěkně vedle sebe.
O víkendu jsem navštívil konferenci LinuxAlt. Teď zpětně si říkám, že jsem tam asi opravdu měl přespat.
Nainstaloval jsem CentOS5 a udělal yum update. Žádné aktualizace nebyly vydány. Pak jsem přidal neoficální repozitář dag. Když jsem dal zkusmo znova yum update, objevilo se asi 5 balíčků k aktualizaci. Tyto balíčky jsou z repozitáře dag a aktualizovaly by balíčky z base repozitáře. To se mi nelíbí. K aktualizaci base chci používat pouze oficialní update repozitář.
Jeden známej si nainstaloval Ubuntu a já ač fedorista se mu snažil jako nováčkovi některé věci vysvětlit a ukázat. Vysvětlil jsem mu jak si pustit VNC server a připojil se přes něj k němu. Po asi 2 hodinách vysvětlování jsem se odpojil. Pokračovalo to přibližně takhle (na konci happy end a lehké potrápení záškodníka):
Potřebuju něco, čím bych se mohl občas připojit přes VPN do práce. Vystačím si s textovým přístupem přes ssh.
Dotaz to není, poslat to jako zprávičku, tak mě oprávněně ukousáte, že to tam nepatří. Tak mi zbývá - založit blog. A to jen proto abych vám sdělil $SUBJ ;-)
Myslím si, že se zde najde dost fanoušků toho kultovního britského sci-fi seriálu. Takže:
Červený trpaslík (1/52) - Konec, 6. 1. 2006, 23:40, ČT 2.