Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Routery logují pouze do paměti do kruhového bufferu. Novější záznamy odsunují (mažou) starší. Po rebootu je ztracen celý buffer. Potřebuji ty záznamy uchovávat.
Chci logy uchovávat někde centrálně, na klasickém počítači s diskem.
Chci jednotlivé routery ukládat do samostatných souborů v extra adresáři /var/log/remote/.
Způsobů je jiště několik. Já jsem si vybral logovacího daemona rsyslog. CentOS(RHEL) ho má přímo v distribuci.
V /etc/rsyslog.conf povolíme logování ze vzdálených strojů po UDP
# Provides UDP syslog reception $ModLoad imudp $UDPServerRun 514
Vytvoříme soubor /etc/rsyslog.d/30-remote_hosts.conf s následujícím obsahem:
# Vzdálené stroje budou logovat do samostatných souborů $template RemoteHost,"/var/log/remote/%HOSTNAME%.log" if $source != $$myhostname then ?RemoteHost # zahoď zprávu vybranou předchozím selectorem & ~
Pokud potřebujeme v iptables extra pravidlo pro rsyslog dle předchozího nastavení, vypadá nějak takto:
-p udp -m udp -m state --dport 514 --state NEW -j ACCEPT
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
19.2.2014 10:58