Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kamarád mi poslal odkaz na nějakou krabičku k TV na přehrávání z USB HDD, případně ze síťového disku, brouzdání na Internetu a pouštění videí z YouTube. A protože tam bylo napsáno linux, tak to poslal mě.
Našel si tohle http://dx.com/p/x9-itv-2-5-hdd-1080p-full-hd-internet-tv-box-with-mtv-game-64005
Je tam napsáno: Telechips 8901 chipset, ARM11-600Mhz CPU, linux OS. Má to umět HD rozlišení. Má to RJ-45, interní WiFi, podporu pro bezdrátovou klávesnici a myš, dovnitř se dá strčit 2.5" SATA disk. cena: 123$
Jen najít výrobce byla trošku detektivka. Je to http://www.diyomate.com/. Tu x9 už nemají v nabídce, mají jen X8 a x10 ... Nikde není napsaný kolik to má RAM. Doufám, že to bude stíhat dekódovat to HD video - ale to by měl dělat akcelerovaně pomocí hardware.
Tak jsem hledal nějaké alternativy.
Máme dnes již klasické Rapsberry Pi.
Objevil se tu teď cubieboard zatím preorder. Za 59$ případně 79$ s nějakou jednoduchou krabičkou.
PandaBoard dualcore ARM na 1GHz (ES má 1.2GHz) http://www.tigal.com/category/187 za 213e případně 234e za tu rychlejší (oboje i s krabičkou).
Ale všechno jsou to jen základní desky.
Dnes jsem objevil Mele A1000, to je hotový settopbox. Cortex A8/Mali-400MP based AllWinner A10 za 92.60$
A2000 by mělo být to samé se 4GB flash paměti - zdá se, že A1000 má stejnou pamět pouze zformátovanou jen na 2GB.
Nevím jak je to momentálně s hw akcelerací grafického chipu
Pěkná tabulka s porovnáním některých strojků (klikněte si přímo na google spreadsheet).
Další seznam se zajímavými destičkami
O mnohým jsem nikde neslyšel, třeba OLinuXino: Open Source software and Open Source Hardware, low cost EUR 30 Linux Industrial grade single board computer with GPIOs capable to operate -25+85C.
No kamarádovi bych doporučil zřejmě to Mele, protože chce hotový spotřebič, ale při hledání jsem našel spoustu zajímavých zařizení.
Tiskni
Sdílej:
Parallella (2 jádra + cca 16 akcelerátorů za $99).Akcelerátory jsou k něčemu pouze, pokud něco akcelerují. A na to bych moc nesázel, pokud si tedy ten kód nechcete napsat sám...
nehackovací způsob, jak tam dostat linux (přehrávání "firmwaru" přes webxicht a modlení se ať se to nebrickne je hackovací až až).Snad vsechny linuxove domaci NASy, co jsem videl, mely u-boot a seriovou konsoli, takze pokud si nebudete preflashovavat ten u-boot, tak se to bricknout nemuze.